Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Apklausa

Ar laikas buvo keisti Lietuvos krašto apsaugos ministrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

“Netaisyklinga jaunuolių laikysena, dėl kurios gali vystytis stuburo iškrypimai, retai būna įgimta – dažniausiai ji susiformuoja persikreipus sėdint suole, kuris nepritaikytas pagal vaiko ūgį, ilgai sėdint prie kompiuterio, susirietus miegant minkštoje lovoje, ant aukštų pagalvių“, - sakė apie vaikus ir jaunuolius ištinkančias sveikatos problemas „Northway medicinos centro“ Kretingoje direktorė ir gydytoja reabilitologė Jolanta Baronienė.

Per sunkios, netinkamai nešiojamos kuprinės yra viena priežasčių, dėl kurių vystosi netaisyklinga vaikų laikysena. Specialistai sako, kad kuprinės turi turėti diržus ir rankenėles, diržų ilgis turi būti reguliuojamas, o jų plotis – ne mažiau 3,5 cm.
Moksleiviai skundžiasi per sunkiomis kuprinėmis

Medikų pastebėjimu, apie aštuoniasdešimt iš šimto vaikų yra ydingos laikysenos arba turi stuburo iškrypimų. Stuburas vaikams pradeda krypti nuo penkerių metų. Nuo šio amžiaus stuburą reikia pradėti tikrinti reguliariai, daryti gydomąją mankštą.

Vaikų raumenys yra silpni, dėl to jie greitai pavargsta – ypač, kai ilgesnį laiką kūnui tenka būti vienoje padėtyje: ilgai žiūrint televizorių, sėdint mokykliniame suole. Netaisyklinga laikysena gali pradėti formuotis ir dėl to, kad vaikas pradeda labai greitai augti, mažai juda, yra nutukęs, per sunkią kuprinę nešiojasi ant vieno peties. Ydinga laikysena randasi ir moksleiviams sėdint tiek per dideliuose, tiek per mažuose suoluose.

Visuomenės sveikatos centro Kretingos filialo specialistai atliko tyrimą, kurio metu aiškinosi, kiek sveria moksleivių kuprinės, kiek vaikų yra netaisyklingos laikysenos, kiek jų negaluoja dėl skoliozės, t.y. stuburo iškrypimų.

Dėl kuprinių buvo apklausti 5-6 klasių moksleiviai, besimokantys šešiose rajono mokyklose.

Kaip sakė filialo gydytoja higienistė Dalia Jociuvienė, tik pusė iš 413 tyrime dalyvavusių rajono moksleivių nešiojasi optimalaus svorio kuprines. Kuprines su vienu diržu turi apie 18 proc. moksleivių. Tokios kuprinės nelaikomos mokyklinėmis, nes jos yra viena priežasčių, dėl kurių formuojasi netaisyklinga laikysena. O 21 proc. apklaustų moksleivių prisipažino bet kokias kuprines nešiojantys vis tiek ant vieno peties. Visi 413 apklaustų moksleivių tikino, kad jų kuprinės yra per sunkios.

Nuo blogo įpročio reikia atpratinti

“Tėvai, pirkdami kuprines savo vaikams, turi žinoti, kad 11-12 metų vaikams rekomenduojama nešti ne sunkesnę, negu 10 proc. savo svorio kuprinę“, - sakė D.Jociuvienė.

Higienos normos nurodo, kokios turi būti mokyklinės kuprinės, kad nežalotų vaikų sveikatos. Pirmiausiai jos turi turėti diržus ir rankenėles. Diržų ilgis turi būti reguliuojamas, o jų plotis – ne mažiau kaip 3,5 cm.

Tuščios pradinukų kuprinės turėtų sverti ne daugiau kaip 700 gramų, o vyresnių klasių moksleivių – ne daugiau kilogramo.

Visuomenės sveikatos centro duomenimis, iš beveik 7 tūkst. 1-12 klasių rajono moksleivių 426-iems moksleiviams nustatyti laikysenos sutrikimai, dar 250-čiai moksleivių – skoliozė, t.y. stuburo iškrypimai.

Laiku nepradėjus gydyti stuburo iškrypimo, formuojasi kupra, pradeda skaudėti nugarą, deformuojasi krūtinės ląsta, dėl ko gali sutrikti vidaus organų veikla.

„Netaisyklinga laikysena yra blogas įprotis, nuo kurio vaiką galima atpratinti“, - įsitikinusi gydytoja reabilitologė J.Baronienė.

Formuojant taisyklingą laikyseną, koreguojant jos defektus, taikoma gydomoji mankšta. Mankšta padeda atstatyti pažeistas funkcijas, stiprina raumenis.

Plaukiodami stiprina raumenis

Kadangi artėja moksleivių vasaros atostogos, šį laiką, pasak specialistų, reikėtų išnaudoti vaikų ydingai laikysenai koreguoti.

Pats paprasčiausias, bet veiksmingas būdas yra plaukiojimas, nes organizmą lavina visapusiškai.

Plaukiojant intensyviai dirba kvėpavimo sistema, raumenų sistema, nes lavinami beveik visi organizmo raumenys, o apkrova kaulams yra mažesnė.

Svarbu ir tai, kad plaukiant raumenys dirba simetriškai abiejose kūno pusėse, kaulinės struktūros nėra kreipiamos į vieną pusę. Kūnas formuojamas taisyklingai.

„Plaukioti rekomenduojama esant visoms ydingoms laikysenoms, norint stiprinti ir vystyti raumenis“, - sakė J.Baronienė.

Nelaukdami moksleivių atostogų pradžios, tėvai turėtų kreiptis į savo šeimos gydytojus ir tartis, kaip per vasarą padėti savo vaikui susigrąžinti taisyklingą laikyseną, ką daryti, kad jis sustiprėtų fiziškai.

Tėvai turėtų žinoti, kad pirmiausia reikėtų bandyti pastabomis atkreipti vaiko dėmesį į tai, kaip jis sėdi arba stovi. Geriausiai vaiko laikyseną koreguoti jam stovint prieš veidrodį. Tada vaikas iš šono gali stebėti skirtumus tarp ydingos laikysenos ir tinkamos kūno padėties.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas