Pajūrio naujienos
Help
2017 Spalis
Pi 29162330
An 310172431
Tr 4111825
Ke 5121926
Pe 6132027
Še 7142128
Se18152229
Orų prognozė
Dieną13°C debesuotumas 100 %
Naktį12°C debesuotumas 45 %
Komentarų topas

Mums rašo

Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos atstovai su Šakių „Varpo“ mokyklos direktoriumi Vitu Daniliausku (centre).

Kretingos Jurgio Pabrėžos universitetinė gimnazija dalyvavo Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro projektų konkurse ,,Neformaliojo vaikų švietimo paslaugų plėtra“. Gimnazijos neformaliojo švietimo ilgalaikis projektas ,,Žvilgsnis į Lietuvą“ skirtas I–IV gimnazijos klasių mokiniams. Dalyviai supažindinami su Lietuvos regionais: Žemaitija, Aukštaitija, Sūduva, Dzūkija, Mažąja Lietuva. 2014/ 2016 metais projekto dalyviai turėjo galimybę giliau pažinti Žemaitijos ir Mažosios Lietuvos regionus, ypatingas dėmesys buvo skirtas tarmei, tautiniam kostiumui, papročiams, istorijai, gamtos ir kultūros paminklams bei kulinariniam paveldui. Šiemet, artėjant Lietuvos valstybės šimtmečiui, projekto dalyvius supažindinsime su Sūduvos kraštu, išugdžiusiu ne vieną iškilią lietuvių literatūros ir kultūros asmenybę, Lietuvos Nepriklausomybės kūrėjus. Gimnazijos mokytojų komanda, vadovaujama istorijos mokytojos Dalios Zibalienės, tęsė projektą ,,Žvilgsnis į Lietuvą – Sūduva“. Projekto programos paskirtis artimai susijusi su tautos kultūros paveldo tradicijomis ir pilietiškumo ugdymu. Džiaugiamės, kad mūsų gimnazija laimėjo projektą ir galime vykdyti numatytus renginius bei veiklas.

Rugsėjo vidury gimnazijos mokytojai ir mokiniai lankėmės Šakių ,,Varpo“ mokykloje. Susipažinome su mokykla, jos tradicijomis, vykdomais projektais, popamokine veikla. Mes pristatėme savo gimnaziją ir jos veiklas. Svarbiausias susitikimo momentas – bendradarbiavimo sutarties rengiant ir vykdant bendrus projektus pasirašymas. Po to dalyvavome edukacinėje šventėje ,,Duonos kelias nuo grūdo iki stalo“ Zyplių dvare ir Zanavykų muziejuje. Mokiniai galėjo susipažinti su duonos keliu nuo žemės technikos iki skirtingų skonių duonos ragavimo.

Projektas bus vykdomas tris mėnesius, tad laukia dar kelionės, susitikimai, pleneras, menų naktis.

Milda ŠUKIENĖ

Lietuvių kalbos mokytoja


  Mykolinės Emiliuko kieme

  • Mums rašo
  • 2017-09-29
  Darbėniškiai ikimoklynukai, linksmai atšventę Mykolines.

  Tradiciškai jau šeštą rudenį Darbėnų gimnazijos ikimokyklinio ugdymo skyriaus „Bitučių“ grupės ugdytiniai šventė gražiausią rudens šventę – Mykolines. Ji siejama su bulviakasio pabaiga, derliaus nuėmimu bei „bobų vasara“. Senovėje ši diena dar vadinta kaip Dagos šventė, Dagotuvės. Žodis „daga“ reiškia brandą ir derlių, sudygusius žiemkenčių daigus: „Kokia vaga, tokia ir daga“. Iš didžiausių šiųmetinio derliaus bulvių ugdytiniai kūrė dėdę Mykolą ir tetulę Mykolienę. Išmokę ratelių, dainelių ir žaidimų „bitučių“ pulkelis vyko švęsti Mykolinių pas grupės ugdytinio Emiliuko tėvus Liną ir Ramūną Lenkevičius.

  Kol lauže kepė bulvės su lašiniais, smagiuose rateliuose bei liaudies žaidimuose sukosi visos „bitutės“. Šis pabuvimas kartu suvienija visus grupės ugdytinius bendrai veiklai ir draugystei. Dainuodami, sotūs ir labai laimingi grįžome į darželį, kur visi galėjo pasidžiaugti ugdytinių kūrybinių darbų paroda „Mūsų gyvūnai“, skirta Pasaulinei gyvūnų globos dienai.

  Daiva KATKUTĖ

  Ikimokyklinio ugdymo auklėtoja


   radicinė gimnazijos dovana

   • Mums rašo
   • 2017-09-29
   Darbėnų gimnazijos mokiniai ir pedagogai Molėtuose, prie Etnokosmologijos muziejaus.

   Tradiciškai Darbėnų gimnazijos gabiausi, geriausiai lankantys ir visuomeniškiausi, savanoriškiausi, aktyviausi įvairiose veiklose mokiniai apdovanojami gimnazijos dovana – ekskursija. Kartu vyko ekskursijos organizatorė direktoriaus pavaduotoja Daiva Račkauskienė bei mokytojos Jūratė Butkienė, Laura Butkutė ir Vanda Kontrimienė. Šiemet vykome į Molėtus ir Anykščius. Molėtuose aplankėme Etnokosmologijos muziejų ir Labanoro apžvalgos bokštą, Anykščiuose – poeto ir vyskupo Antano Baranausko klėtelę, rašytojo Antano Vienuolio–Žukausko memorialinį namą-muziejų, tautodailininko Stanislovo Petraškos akmens tapybos ekspoziciją, Lajų taką ir Puntuko akmenį bei „Cosmo“ muziejų. Nusileidome linksmaisiais kalneliais vasaros rogučių trasoje, kur pajutome naujas bei netikėtas emocijas...

   Refleksijos metu mokiniai džiaugėsi nuostabiu vasarišku oru ir įdomybėmis apie lankomus objektus bei linksmai, turiningai praleista diena.

   Daiva RAČKAUSKIKENĖ


    Muzika, kurios negali matyti

    • Mums rašo
    • 2017-09-29

    „Muzika – kurią gali klausytis, muzika – kurios negali matyti“ – tokiais žodžiais rugsėjo 22 d. kretingiškius į koncertą Kretingos rajono savivaldybės Motiejaus Valančiaus viešojoje bibliotekoje kvietė Lietuvos specialiosios kūrybos draugijos „Guboja“ Klaipėdos krašto atstovybė.


    Kretingos rajono savivaldybės Motiejaus Valančiaus viešojoje bibliotekoje įvyko vieša konferencija „Lietuvių kalba – šalies dvasinės kultūros dalis“.


    Tradiciškai buvo pasveikinti varduvininkai

    Kasmet Grūšlaukėje organizuojama Joninių šventė „Trumpiausios nakties paslaptys“ buvo surengta ir šių metų vėjuotą bei lietingą birželio 24 dieną.

    Šventė prasidėjo tradicinėmis sportinėmis varžybomis, kuriuose savo jėgas išbandė ne tik Grūšlaukės, bet ir aplinkinių kaimų ir miestelių gyventojai. Nors nuo pat ryto pliaupė lietus, tačiau žmonių tai neišgąsdino. Jie rungėsi krepšinio ir tinklinio aikštelėse, mėgino taiklumą smiginio ir šaudymo rungtyse. Sporto organizatorius Leonas Jazbutis džiaugėsi taip gausiai susirinkusiu jaunimu, o vakare nugalėtojams įteikė ir medalius. Po sportinių varžybų, vakare, visi rinkosi prie Kretingos rajono kultūros centro Grūšlaukės skyriaus pastato, kur visus sukvietė renginio vedėjai Toma Bialaglovaitė ir Andrius Beržonskis. Joninių šventę atidarė Grūšlaukės skyriaus vokalinis-instrumentinis ansamblis (vad. Andrius Beržonskis) su tradicine Joninių daina. Pasveikinti Jonų ir Janinų atvyko Kretingos rajono Savivaldybės administracijos direktorius Virginijus Domarkas ir Darbėnų seniūnijos seniūnas Alvydas Poškys. Grūšlaukės skyriaus vedėja šių eilučių autorė Silvija Juciuvienė įteikė padėkas prisidėjusiems prie šventės organizavimo. Daug ovacijų ir padėkos žodžių sulaukė pagrindiniai scenos statybos iniciatoriai. Po padėkų ir sportinių varžybų nugalėtojų apdovanojimų sekė iškilmingi varduvininkų sveikinimai. Jiems buvo įteikti ąžuolų vainikai. Sveikinimus Jonams pratęsė skyriaus saviveiklininkų ir Grūšlaukės mokyklos-daugiafunkcio centro mergaičių koncertas. Šventę vainikavo „X faktoriaus“ finalininkai, garsiausi žemaičiai – grupė „Žemaitukai“, kuri savo entuziazmu užkrėtė visus šventės dalyvius. Artėjant vidurnakčiui Jonai buvo pakviesti užkurti tradicinio Joninių laužo. Po šios ceremonijos prasidėjo gegužinė su gyvo garso grupe „Kompanija X“. Grūšlaukės jaunimo dėka vidurnaktį dangų nušvietė ir šventinis fejerverkas.

    Silvija JUCIUVIENĖ

    Kretingos rajono kultūros centro Grūšlaukės skyriaus vedėja


     Salantiškiai šventė Rasas

     • Mums rašo
     • 2017-06-30
     Žmonės gausiai rinkosi švęsti Rasų.

     Kai vasaros dangun vis aukščiau kyla saulė, pievos apsipila ryškiais gėlių žiedais ir akis džiugina laukų žaluma, Salantų kultūros centro darbuotojai salantiškius ir miesto svečius tradiciškai pakviečia kartu praleisti stebuklų kupiną Rasų šventės vakarą – „Žolynuos vasara pražydo“.

     Vieni svarbiausių Joninių, Rasų šventės komponentų – ugnis, vanduo, vainikas, varduvės. Šventės dalyviams teko prie visų šių komponentų prisiliesti. Iš laukuose surinktų žolynų buvo pinami vainikėliai, prie vartų vandeniu, kuris nuo seno laikomas gyvybės, atsinaujinimo simboliu, buvo plaunamos rankos, vėliau kuriamas laužas, kuris, kaip tikima, atbaidydavo piktąsias dvasias ir, žinoma, sveikinami varduvininkai. Salantų apylinkėse buvo paprotys Joninių rytą varduvininkus sveikinti su muzika. Eidavo jaunimo būrys vainikais nešini ir dainuodami. Kiekviename kieme tas būrys pašokdavo, varduvininką pasodindavo į kėdę, uždėdavo vainiką ir pakilnodavo. Ir mes su muzika sveikinome šventėje esančius Jonus, Jones, Janinas, Janytes, ir dovanojome dainas, skirtas būtent šio garbingo vardo nešiotojams.


     Renginio viešnia – Mažeikių r. Tirkšlių liaudiška kapela „Subatvakaris“ (vadovas Antanas Erlickas) su šventės organizatoriais Kretingos r. kultūros centro Rūdaičių skyriaus vedėju Stasiu Lukausku (trečias priekyje iš kairės) ir meno vadove Sigita Šimkute (antra iš kairės).

     Rūdaičiai kartu su visu Kretingos rajonu ir Lietuva šventė vieną pagrindinių vasaros švenčių – Jonines. Šventinį savaitgalį, nepaisant niūrių debesų ir prapliupti grasinančio lietaus, rūdaitiškiai rinkosi draugėn. Šildė ne tik liepsnojantis Joninių laužas, bet ir bendrystė, daina bei šokiai.

     Kretingos rajono kultūros centro Rūdaičių skyrius Joninių šventę dedikavo ne tik Janinoms bei Jonams. Nuotaikingą šventę kultūros darbuotojai paskyrė visiems, mylintiems Rūdaičius, kuriantiems čia gyvenimą bei besidžiaugiantiems bendryste. Todėl nebe reikalo renginio tema pasirinkta emigracija ir patriotizmas.

     „Ne paslaptis, kad lietuviai emigruoja. Taip pat ne paslaptis, kad vyrauja mitas, jog kaime gyvenimas ne pats geriausias, nuobodus ar nykus. Sukvietę žmones kartu švęsti Joninių, žaidybine forma norėjome atkreipti dėmesį į emigracijos tendenciją ir kartu įrodyti, jog kaime, šiuo atveju Rūdaičiuose, gyventi yra gera. Juk čia turime saugią aplinką, vienas kitą pažįstančius žmones, galimybes darbuotis bendram labui, kurti bei gražiai gyventi“ – kalbėjo Kretingos rajono kultūros centro Rūdaičių skyriaus meno vadovė renginio vedėja Sigita Šimkutė.

     Jai antrino ir Rūdaičių skyriaus vedėjas Stasys Lukauskas.


     • Mums rašo
     • 2017-06-23
     Jaunieji gamtininkai žygiui pasirengę

     Horizonte išvydo ir jūrą, ir ežerą

     Pranciškonų gimnazijos Gamtos būrelio nariai su vyresniąja biologijos mokytoja Rima Novikiene nuvyko į Pajūrio regioninį parką. Tai parkas Vakarų Lietuvoje, įsteigtas siekiant išsaugoti žemyninio pajūrio kraštovaizdžius, gamtines bei kultūros paveldo vertybes, biologinę Baltijos jūros įvairovę, jūrinius riedulynus.

     Pirmiausia ekskursijos dalyviai nuvyko į Karklę. Pasivaikščioję prie jūros, apsilankė Pajūrio regioninio parko direkcijoje, kurioje vyriausiasis ekologas Erlandas Paplauskis jiems papasakojo apie Pajūrio regioninio parko saugomus objektus: augalus, gyvūnus.

     Vėliau būrelio nariai nuėjo prie Plazės (Plocio) ežero. Tai arčiausiai Baltijos jūros esantis ežeras Lietuvoje. Tai vienintelė vieta, kurioje galima matyti ir jūrą, ir ežerą. Viename ežero krante įsikūrusi kormoranų kolonija. Būrelio nariai juos stebėjo pro teleskopą. Nors šie paukščiai naikina medžius, palyginti žmonės miškų iškerta kur kas daugiau. Be to, atsiveria nuostabus vaizdas – miškas atrodo kaip žiemą, o jį supa kerinti vasariška augalija.

     Galiausiai būrelio nariai pajūriu nukeliavo prie Olando kepurės. Nuo Karklės kelias nebuvo trumpas. Nors ekskursijos dalyviai labai pavargo, buvo labai linksmi ir patenkinti.

     Linas DAUGĖLA

     Jaunųjų žurnalistų būrelio narys


      Bibliotekos kviečia knygų mėgėjus priimti skaitymo iššūkį ir leistis į vasaros nuotykį. „Skaitymo iššūkis“ – tai žaismingos varžytuvės, vyksiančios iki rugpjūčio pabaigos. Jose dalyvauti kviečiami ne tik didžiųjų miestų, bet ir rajonų, miestelių bei kaimų skaitytojai. Dalyviams paskatinti ir nugalėtojams apdovanoti numatyta per 300 specialių prizų, suvenyrų ir dovanėlių. „Skaitymo iššūkio“ eiga, rezultatais ir gražiausiomis akimirkomis dalijamasi „Facebook“ paskyroje „Vasara su knyga“.


      Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas