Pajūrio naujienos
Help
2019 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Orų prognozė
Dieną3°C debesuotumas 100 %
Naktį0°C debesuotumas 1 %
Komentarų topas

Garbės piliete siūlo choreografę Živilę Adomaitienę

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Naujienos
  • 2018-04-13
Tikėtina, kad kretingiškiai prieš šimtmečio Dainų šventę „Vardan tos...“ Kretingos rajono Garbės pilietės vardą suteiks šios šventės vyriausiajai baletmeisterei Živilei Adomaitienei.

Kretingos rajono savivaldybės Garbės piliečio vardo suteikimo komisija posėdyje nusprendė iš dviejų galimų kandidačių – žymios šalies choreografės Živilės Adomaitienės ir istorinės asmenybės didikės švietėjos Sofijos Mieleckaitės-Chodkevičienės – 2018 m. Garbės pilietės vardą siūlyti suteikti kraštietei Ž. Adomaitienei.

Ž. Adomaitienės kandidatūrą pateikė Kretingos rajono savivaldybės Švietimo skyrius, o S. Mieleckaitės-Chodkevičienės – kretingiškis Juozas Pelionis.

Ilgametės Kretingos meno mokyklos Choreografijos skyriaus vedėjos ir kolektyvo „Ratilėlis“ vadovės, o nuo 2016-ųjų Lietuvos nacionalinio kultūros centro Choreografijos poskyrio vadovės Ž. Adomaitienės bylą su dokumentų kopijomis – įvertinimais ir apdovanojimais – komisijai pristatė Kultūros skyriaus vedėja Dalia Činkienė.

Komisijos nariui Vytautui Lukauskui paabejojus, pagal ką ir su kuo galima būtų palyginti nuopelnus ir apdovanojimus, D. Činkienė argumentavo: „Nesiimčiau lyginti: jeigu Ž. Adomaitienė paskirta vadovauti Nacionalinio kultūros centro Choreografijos poskyriui, vadinasi, ji to nusipelnė. Tokių žmonių visoje Lietuvoje nėra daug, o Kretingoje ji – vienintelė.“

Kretingos rajono meras Juozas Mažeika, pastebėjęs, jog žmogaus nuopelnai – ne fizikiniai vienetai ir jų lyginti neįmanoma, sakė, jog su Ž. Adomaitiene jam kažkada yra tekę dirbti išvien, įgyvendinat integruotą kūno kultūros ir choreografijos projektą. „Savo srityje ji man asocijuojasi su šachmatų sporto didmeistre“, – pabrėžė meras.

„Pažįstu Ž. Adomaitienę labai seniai: užaugo ne viena jos išugdyta karta ir ne vienas mokinys pasekė jos pėdomis. Ji garsino ir garsina Kretingos vardą visoje Europoje. Manau, jog būtų labai gražu, jei prieš Lietuvos valstybingumo 100-mečio progai įvyksiančią respublikinę Dainų šventę, kurios šokių scenarijui Ž. Adomaitienė paskirta vadovauti, suteiktume jai ir Kretingos rajono Garbės pilietės vardą“, – kalbėjo vicemerė Danutė Skruibienė.

Tarybos nariai Valerijonas Kubilius ir Vytautas Ročys taip pat sakė pažįstantys atkakliąją choreografę, kuri nesyk dėl kolektyvo gerovės mynė valdžios slenksčius. „Buvo Kretingoje viena šokio legenda: tai – Ligija Vaičiulėnienė, o jos tradicijas pratęsė Ž. Adomaitienė“, – pabrėžė V. Kubilius, 2014-aisias taip pat tapęs Kretingos rajono Garbės piliečiu. Rajono politikas Vilius Adomaitis įsitikinęs, jog neturime savo aplinkoje daug nusipelniusių europinio lygio žmonių: „Ir manau, jog juos pagerbti privalome, kol jie dar gyvi.“

Posėdyje dalyvavę 6 komisijos nariai vienbalsiai pasisakė už Ž. Adomaitienės kandidatūrą, kurią teiks svarstyti rajono tarybai dar šį balandį.

Todėl atkrito J. Peliono pasiūlyta S. Mieleckaitės-Chodkevičienės kandidatūra, mat, pagal nuostatus kasmet renkamas tik vienas rajono Garbės pilietis. Taip pat buvo paabejota dėl kandidatūros teikėjo – S. Mieleckaitę-Chodkevičienę pasiūlė fizinis asmuo, o pagal nuostatus turi teisę teikti tik juridiniai asmenys.

Tačiau komisija, pripažindama, jog J. Pelionio pasiūlyta idėja yra gera, ir kad S. Mieleckaitė-Chodkevičienė nusipelno būti įrašyta į Kretingos rajono Garbės piliečių knygą greta savo vyro Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės etmono Jono Karolio Chodkevičiaus, įsipareigojo parengti dokumentus ir teikti jos kandidatūrą kitąmet.

O tam, kad idėja nenueitų užmarštin, suformuluoti, jog jos kandidatūrą palaiko trečdalis tarybos narių, kurie ir teiks siūlymą komisijai kitąmet.

---

Buvusios ilgametės Kretingos meno mokyklos choreografės bei vaikų liaudies šokių kolektyvo „Ratilėlis“ vadovės 52-erių Živilės Adomaitienės vardą žino ne vien mūsų krašto meno mėgėjai, bet ir visa šokanti Lietuva. Ji – ne vien įvairių respublikinių bei tarptautinių konkursų, festivalių dalyvė ir nugalėtoja, bet ir 8-kart respublikinių Dainų švenčių vyriausioji baletmeisterė, respublikinių moksleivių dainų švenčių meno vadovė. Nuo 2016-ųjų rugpjūčio Ž. Adomaitienė vadovauja Lietuvos nacionalinio kultūros centro Choreografijos poskyriui.

Sofija Mieleckaitė-Chodkevičienė – Lietuvos ir Lenkijos didikė, vieno žymiausių XVII a. Lietuvos karvedžio Jono Karolio Chodkevičiaus pirmoji žmona, Kretingos katalikų bažnyčios ir pranciškonų vienuolyno fundatorė. Ji rūpinosi miestiečių švietimu, rūpinosi parapijos žmonėmis, užsiėmė labdaringa veikla.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas