Pajūrio naujienos
Help
2018 Spalis
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Orų prognozė
Dieną20°C debesuotumas 0 %
Naktį11°C debesuotumas 80 %
Apklausa

Ar sodininkų bendrijose reikėtų uždrausti komercinę veiklą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Sieks didinti sveikatos raštingumą

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Sveikata
  • 2017-11-24

Kretingos rajono visuomenė yra senėjanti – kas 4–5 kretingiškis yra sulaukęs pensinio amžiaus, vyrauja susirgimai, susiję su senėjimu bei sveikos gyvensenos įgūdžių stoka. Todėl Visuomenės sveikatos biuras per 1 tūkst. Kretingos rajono gyventojų, vyresnių kaip 55 metų, ketina įtraukti į aktyvias veiklas, įvairiais renginiais praturtinti jų žinias ir mokyti sveikai gyventi.

Projektas – 9 seniūnijose

Didinti Kretingos rajono vyresnio amžiaus gyventojų sveikatos raštingumą bus siekiama, Visuomenės sveikatos biurui įgyvendinant Europos Sąjungos finansuojamą projektą „Sveika gyvensena – geresnė gyvenimo kokybė“. Šis projektas, prasidėsiantis kitąmet, kas 3 mėnesius bus vykdomas visose 9 Kretingos rajono seniūnijose. Projekto vertė – 123,4 tūkst. eurų, – iš jų Kretingos rajono savivaldybės dalis – 9,25 tūkst. eurų.

Projektą Kretingos rajono savivaldybėje pristačiusi Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vyriausioji specialistė Gintautė Butavičiūtė teigė, jog visose seniūnijose bus rengiami seminarai-diskusijos, pasikviečiant atitinkamų sričių specialistus. Bus kalbama sveikatos saugojimo temomis: kaip paprastai ir sveikai maitintis, kaip išmokti gyventi su lėtinėmis ligomis, kaip valdyti stresą. Fizinio aktyvumo įgūdžių bus mokoma, organizuojant pilateso, kineziterapijos užsiėmimus, šokius senjorams, mankštą baseine, surengiant šiaurietiško ėjimo mokymus.

„Šių mokymų dalyviai ne tik įgis sveikatos raštingumo žinių, bet, manoma, taps fiziškai aktyvesni, nes išmoks paprastų pratimų, kuriuos vėliau galės pritaikyti namuose. Jie taip pat išmoks elementarių streso valdymo technikų – kaip elgtis užklupus įtampai ir netikėtumams. Įtraukiant vyresnio amžiaus žmones į aktyvias visuomenines veiklas, tuo pačių bus skatinama ir jų tarpusavio bendrystė“, – sveikatinimo projekto svarbą pabrėžė G. Butavičiūtė.

Mityba nėra tinkama

Kretingos visuomenės sveikatos biuro duomenimis, rajone, kaip ir visoje šalyje, vyraujančios mirtį sukeliančios yra kraujotakos sistemos ligos bei piktybiniai navikai, o taip pat – II tipo cukrinis diabetas.

„Dėl Lietuvoje vyraujančių demografinių pokyčių svarbu laiku taikyti sveikatos stiprinimo programas, kuriomis siekiama sumažinti neigiamą sveikatos sutrikimų poveikį gyvenimo kokybei, pratęsiant sveiką ir darbingą žmogaus amžių, ir svarbiausia – sumažinant ir priešlaikinių mirčių riziką“, – teigė G. Butavičiūtė.

Jos žiniomis, prieš trejus metus Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras išvien su savivaldybių visuomenės sveikatos biurais vykdė Lietuvos gyventojų faktinės mitybos įpročių tyrimą: suaugusiųjų – nuo 19 iki 64 m. ir pagyvenusių žmonių – nuo 65 iki 75 m.

G. Butavičiūtės teigimu, tik 40,2 proc. Lietuvos žmonių mano, kad jų mityba yra tinkama. Antsvorio turi 35,7 proc. suaugusiųjų ir 40,7 proc. pagyvenusiųjų. Nutukęs yra kone kas penktas suaugęs ir kas trečias pagyvenęs žmogus.

Daugiau, negu pusė – 56 proc. – tyrimo dalyvių nurodė retkarčiais sportuojantys ar besimankštinantys, o 41 proc. prisipažino niekada nesidomėję nei sportu, nei mankšta.

---

Tyrimas atskleidė, kad Lietuvos gyventojai per mažai vartoja daržovių bei vaisių: jų kasdien tevalgo tik trečdalis žmonių. Kasdien grūdinių produktų vartoja maždaug kas antras, o pieno ir jo produktų – kas trečias žmogus. Didžioji dalis gyventojų žuvies ir jos produktų valgo 1-2 kartus per savaitę. Jau pagamintų patiekalų nesūdo 41,5 proc. respondentų, dažniausiai – pagyvenę žmonės.

----

39 tūkst. 758 – tiek gyventojų, 2017 m. duomenimis, gyvena Kretingos rajone. Iš jų pensinio amžiaus žmonių yra 8 tūkst. 817, arba 22,2 proc.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas