Pajūrio naujienos
Help
2018 Spalis
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Orų prognozė
Dieną18°C debesuotumas 51 %
Naktį11°C debesuotumas 1 %
Apklausa

Ar politikų reitingai turi įtakos Jūsų apsisprendimui?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Dailininkės namai tebekvepia Gruzija

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Smiltys
  • 2017-11-10
Dalia Skridailaitė-Valatkienė į tarptautinį plenerą Gruzijoje išvyko pagal tradicinius menininkų mainus. „Šiemet iš lietuvių laimė nusišypsojo man“, – sakė kretingiškė.

„Batumio gatvių prekystaliai užpildyti visokių keistų egzotiškų valgomų dalykų, visa persismelkę prieskoniais, kurių parsivežiau ir aš. Ligi šiol mano namai tebekvepia Gruzija, ir noriu, kad dar ilgai ja kvepėtų“, – neseniai sugrįžusi iš tarptautinio plenero Gruzijoje, Batumyje, susižavėjimo šia šalimi neslėpė kretingiškė menininkė Dalia Skridailaitė-Valatkienė.

Vienintelė iš Šiaurės Europos

Į plenerą „Batumi 2017“ kretingiškė išvien su kolegomis iš Prancūzijos, Vokietijos, Makedonijos bei Turkijos buvo pakviesta Gruzijos dailininkų sąjungos, su jos nariais užmezgusi ryšius šį pavasarį simpoziume Lenkijoje.

„Į Batumį buvo pakviesta 12 menininkų: pusė – užsieniečių, o kita pusė – gruzinų. Reikėjo nutapyti po 2 paveikslus šio, kalnų ir jūros supamo, kurortinio miesto motyvais. Aš sukūriau 6 nedidelio formato darbus. Atvykus į svetimą šalį, pagauna įkvėpimas – įprastai norisi kuo maksimaliau atskleisti save ir kuo geriau prezentuoti savo šalį“, – neslėpė D. Skridailaitė-Valatkienė.

Jos žodžiais, kiekvieno menininko darbai buvę saviti ir skirtingi: “Skirtumai buvo ryškūs, pradedant nuo spalvų paletės, baigiant tematika. Tačiau mes, menininkai, į viską žvelgiame labai tolerantiškai. Negali vertinti nei jų, nei jų šalių kultūrinio lygio, nes buvau vienintelė iš Šiaurės Europos tarp menininkų, kurie suvažiavę iš pietų kraštų.“

Pasibaigus plenerui, Batumio „Contemporary arts“ galerijoje buvo surengta jo dalyvių paroda, – visiems dalyviams įteikti Gruzijos švietimo, kultūros ir sporto ministrės Ingos Šamilišvili pasirašyti sertifikatai. „Ne kiekvienam menininkui nusišypso tokia laimė“, – džiaugėsi D. Skridailaitė-Valatkienė.

Plenere „Batumi 2017“ sukurti D. Skridailaitės-Valatkienės darbai.

Vyndarystė – lyg gruzinų Biblija

Į plenerus pakviestais menininkais įprastai pasirūpina jų rengėjai: dalyviai apgyvendinami, maitinami, supažindinami su vietovės ypatumais, o mainais šeimininkams paliekami nutapyti darbai.

„Tačiau Gruzijoje viskas buvo gerokai stipriau: ten patyrėme tokį svetingumą ir vaišingumą, kokio nesitikėjau. Gruzinai labai vertina svečią, jie viską padarys, kad tik šis pasijaustų laimingas. Mums sunku suprasti, iš kur ir kaip jie tai padaro, nes dauguma žmonių negyvena turtingai – vidutinės pensijos ten tesiekia 50 eurų, tačiau išvystyta prekyba gatvėse bei turguose, kur žmonės apsiperka“, – kalbėjo pašnekovė.

Jai teko pabuvoti ir derliaus nuėmimo šventėje, kur nuo gruziniškų dainų skambesio ir temperamentingų šokių ūžė visas Batumis. Žmonės demonstravo vyndarystės paslaptis ir kvietė ragauti savo vyno. „Žmonėms ten vyno gamyba – tarsi Biblija: kasdien susitikę, pasakoja, dalijasi, kas ką padarė“, – įspūdžiais pasidalijo menininkė.

D. Skridailaitė-Valatkienė pastebėjo, kad, žvelgiant iš šalies, Batumio gatvėje žmonės susitikę bendrauja lyg būtų artimiausi šeimos nariai. Jie nekuria situacijų, kurios virstų tragedija. Nors temperamentas – karštas, tačiau žmonės niekur neskuba. Visiškai kitoks gyvenimo ritmas, kitoks mentalitetas. “Esu apkeliavusi nemažai Europos šalių, tačiau Gruzija ir jos žmonės – visiškai kitokie“, – sakė ji.

Menininkės užfiksuoti žiemą-vasarą žaliuojančio Juodosios jūros kurorto Batumio vaizdai.

Įžvelgia įžūlų individualizmą

Kretingiškė tvirtino, jog iš kiekvienos šalies ji visuomet kažko pasimoko, tačiau Gruzijoje patyrusi, kaip žmonės ypatingai vertina savo tautą, kultūrą, valgius, papročius, išlaiko pagarbą vyresniam žmogui.

„Grįžusi namo kaip tik išgirdau apie mūsų vadinamojo kultūros elito sukeltus skandalus. Pasidarė graudu dėl tokio purslojimosi, negebėjimo vertinti savo istorijos, nepagarbos vienų kitiems. Esame pernelyg įžūlūs individualistai, siekiantys asmeninės puikybės“, – samprotavo D. Skridailaitė-Valatkienė.

Prie Juodosios jūros vos prieš 150 metų įkurtas Batumis D. Skridailaitei-Valatkienei nepriminė nė vieno Europos miesto ar populiarių Viduržemio jūros kurortų. Viskas labai savita – architektūra sukuria senovinio miesto įspūdį, nes namų fasadai – sendinti, o visai greta senamiesčio – vynuogynų ir tvorų supami gruzinų namai. „Gruzija man – viena įspūdingiausių aplankytų šalių. Ir drąsiai galiu sakyti: jeigu norite pasijusti laimingi, važiuokite į Gruziją“, – tvirtino pašnekovė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas