Pajūrio naujienos
Help
2018 Gruodis
Pi 310172431
An 4111825
Tr 5121926
Ke 6132027
Pe 7142128
Še18152229
Se29162330
Orų prognozė
Dieną4°C debesuotumas 8 %
Naktį4°C debesuotumas 17 %
Apklausa

Ar pritariate streikuojantiems mokytojams ir juos palaikantiesiems?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Apklausa

„Pajūrio naujienos“ kviečia išrinkti 2018-ųjų Metų žmogų

Edita GLIOŽERIENĖ
Gintautas POGOŽELSKAS
Paulius VANIUCHINAS
Ričardas JOVAIŠA
Arvydas BALSEVIČIUS
Eugenija DANIUK
Nerijus GEDMINAS
Antanas BLUŽAS
Janina LUKAUSKIENĖ
Komentarų topas

Jau spėję prailgti tamsūs rudens vakarai verčia mus prasimanyti įdomios veiklos ir čia mes dažniausiai pasidalijame į dvi dalis – vieni renkamės pažiūrėti draugų jau seniai rekomenduotą filmą, kiti – pasiimti gerą knygą ir puodelį šiltos arbatos, kurių į nieką pasaulyje nekeistume. Tačiau ką gi labiau – knygą ar filmą – renkasi šių dienų jaunimas ir kodėl? Atsakymus į šiuos klausimus mums padėjo rasti „Kuprinės“ socialiniame tinkle „Facebook“ atlikta apklausa.

Apklausa, kurioje galėjo dalyvauti visi, esantys ne daugiau negu 24-erių metų, savo atsakymus pateikė 64 respondentai.

,,Mėgstamo filmo žiūrėjimas, mano nuomone, yra tarsi galimybė atitrūkti nuo kasdienių rūpesčių, bent trumpam pabėgti nuo realybės“, – mano penkiolikmetė Evelina Kupšytė.

Filmas labiau įtraukia

Apklausa parodė, jog beveik 86 proc. atsakiusiųjų laisvalaikiu mieliau renkasi filmą negu knygą, nes esą taip sutaupoma daugiau laiko – per keletą valandų gali nusikelti į visiškai naują, neatrastą pasaulį, susipažinti su ten gyvenančiomis asmenybėmis, jų problemomis ir drauge išgyventi kraują stingdančius nuotykius.

Anot Kretingos Jurgio Pabrėžos universitetinėje gimnazijoje besimokančios penkiolikmetės Evelinos Kupšytės, filmai yra daug greičiau suvokiami negu knygos, lengviau perprantamas siužetas, aktorių perteikiami jausmai, išgyvenimai, filmas nereikalauja daug laiko ir labiau įtraukia žiūrovą. Kartais atrodo, jog žiūrėdamas filmą, vietomis, kuomet ypač įtemptas veiksmas, net pamiršti kvėpuoti.

Atlikus apklausą, jaunimo nuomone, šiomis dienomis yra dar ganėtinai madinga skaityti knygas, tačiau pamažu tai blėsta. „Mūsų gyvenimas – visa, ką darome kasdien, vis labiau ir labiau, mažais žingsneliais įsilieja į elektroninę erdvę, todėl ir tas knygos skaitymas nebėra toks populiarus kaip, pavyzdžiui, anksčiau“, – mano septyniolikmetė Gabrielė Milkintaitė. Paklausta, ar vertėtų labiau populiarinti knygų skaitymą, mergina nė nesudvejojusi atsakė „taip“. Anot G.Milkintaitės, iš knygų žmogus gali pasisemti naudingų žinių, kurios kartais gali būti neįkainojamos.

Popierinį knygos variantą vertina labiau

Mokyklose dažniausiai prieš vasaros atostogas moksleiviams yra pateikiami gana netrumpi privalomos literatūros sąrašai, kuriuos „įveikti“ galima įvairiai: klausant audio knygų, skaitant elektroninį ar popierinį knygos variantą. Tačiau apklausa parodė, kad dauguma mokinių renkasi būtent paskutinį – rankomis apčiuopiamą – variantą, ir tai šiek tiek stebina, žinant, jog mūsų visuomenė nestovi vietoje, nuolatos tobulėja.

Gabrielė Milkintaitė įsitikinusi, jog knygos yra neįkainojamas, stiprinantis gramatiką bei leidžiantis pasinerti į naują neatrastą pasaulį, lobynas, daugelio įvertintas neužtektinai

„Mano nuomone, popierinės knygos skaitytojui suteikia visiškai kitokių pojūčių negu, pavyzdžiui, elektroninės. Rankose laikant kažkokį kūrinį tu susitelki tik į jį, neužsiimi pašaline veikla, priešingai negu būtų pasirinkus kompiuterinį variantą, kuomet vilioja įvairūs socialiniai tinklai“, – teigė G. Milkintaitė.

Dažniausiai, jei yra žmonių pamėgta, populiari knyga, pagal ją yra sukurtas ir filmas, arba atvirkščiai, tačiau ką gi pirmiau – knygą ar filmą renkasi jaunimas? Pasirodo, jog beveik 58 proc. apklaustųjų pirmenybę suteiktų filmui.

„Dauguma pirmiausiai nusprendžia žiūrėti filmą, galbūt net nežinodami, jog egzistuoja ir tokia pati knyga. Aš asmeniškai iš pradžių siūlyčiau pasidomėti knyga, ją perskaityti ir tik tuomet žiūrėti filmą, nes pastaruosiuose dažniausiai yra tik trečdalis knygoje pasakojamos istorijos – dauguma dalykų ekranuose yra neparodomi. Be to, pirmiausia skaitydami knygą ne tik daugiau sužinosite, bet ir praplėsite savo žodyną, sustiprinsite gramatikos žinias“, – kalbėjo G.Milkintaitė.

Tačiau kitokios nuomonės buvo E. Kupšytė: „Aš iš savo, dar gana jauno žmogaus, patirties žinau, jog knyga visuomet yra geresnė už filmą. Todėl visuomet pirmiau žiūriu filmą, o neskaitau knygos, taip sužinodama tarsi kontūrus, kokie veikėjai, istorija, laikas, ir tik tuomet imuosi skaitymo, kuomet galiu gilintis net į pačias smulkiausias detales.“

---

Jaunimo nuomone, labiausiai skaitymo nusipelniusios knygos:

1. Antuanas de Sent Egziuperi „Mažasis princas“

2. Vincas Mykolaitis-Putinas „Altorių šešėly“,

3. Erichas Marija Remarkas „Trys draugai“,

4. Rūta Šepetys romanas „Tarp pilkų debesų“.

---

Filmai, siūlomi jaunimo:

1. Mel Gibson „Pjūklo ketera“,

2. Thea Sharrock „Aš prieš tave“,

3. Eric Toledano ir Olivier Nakache „Neliečiamieji“,

4. Donatas Ulvydas „Emilija iš Laisvės alėjos“.

Šarūnė SRIEBALIŪTĖ

„P. n.“ akademijos narė


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas