Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Vaistas, kurio niekada neperdozuosi

  • Diana JOMANTAITĖ
  • Sveikata
  • 2011-12-02

Šaltasis metų laikas išryškina ne vieną sveikatos ir savijautos problemą: susilpnėja imunitetas, pradeda šerpetoti oda, lūžinėti plaukai ir nagai, o neretai pritrūksta ir energijos bei gero ūpo. Susirūpinę puolam į vaistinę pirkti piliulių, vitaminų, maisto papildų. Nors pagalbos savo pavargusiam organizmui galime rasti visai čia pat – pavyzdžiui, virtuvėje.

Lina Gritėnaitė sako, kad aliejus nuo seno yra žinomas kaip puiki priemonė sveikatai ir grožiui puoselėti.

Turbūt kiekvienos šeimininkės namuose galima atrasti saulėgrąžų, alyvuogių, linų sėmenų aliejaus. Šie maisto gamyboje naudojami produktai gali pasitarnauti ir sveikatai bei grožiui.

„Tereikia mokėti pasirinkti tinkamą aliejų“, - sako ekologiškais kosmetikos produktais prekiaujančios „Bioeco“ parduotuvės konsultantė Lina Gritėnaitė. Pasak jos, be virtuvėje naudojamų, dar yra galybė aliejų, kurie savo gydomosiomis, gražinančiomis savybėmis gali pakeisti cheminius farmacijos produktus.

„Aliejuose gausu sočiųjų ir nesočiųjų riebalų rūgščių, įvairių mikroelementų ir vitaminų. Kiekvienai bėdai galima pasirinkti atitinkamą aliejų ir juo pakeisti piliules. Jas gerti paprasčiau, tačiau aliejai – sveikiau. Svarbiausia - žinoti, kokius ir kaip išsirinkti“, - kalbėjo L.Gritėnaitė.

Pasak jos, populiariausi ir geriausiai žinomi yra afrikinio sviestmedžio, kokoso, šaltalankių, vaistinių puiklapių, agurklių, nakvišų, erškėtuogių, kviečių gemalų, argano, simondsijų, ricinos, migdolų aliejai, kakavos sviestas. Kai kuriuos jų galima naudoti tik išoriškai, kitus gi rekomenduojama profilaktiškai naudoti nuolat ar periodiškai.

„Aliejai žinomi nuo seno, jie išgirti ir apdainuoti įvairių tautų. Aliejai savo populiarumą skaičiuoja tūkstančius metų – nuo senovės Egipto, Indijos, Persijos, Bizantijos, Graikijos laikų. Be aliejaus neįsivaizduojama kosmetikos gamyba, grožio procedūros, masažai. Dabar – šaltasis metų laikas. Oda kenčia nuo oro permainų, šalčio. Jai padėti galima sviestmedžio, arba taukmedžio, aliejumi. Jis apsaugo nuo šalčio, padeda odai išlaikyti drėgmę. Jau mūsų senolių žinotas šaltalankių aliejus išoriškai gydo ne tik žaizdas, nudegimus. Jį galima ir gerti – šiame aliejuje esantis didžiulis vitamino C kiekis stipina imunitetą, naudojamas organizmui stiprinti po chemoterapijos. Šaltalankių aliejus skatina ląstelių atsinaujinimą. Jei nesinori gerti aliejaus, galima šalčio pakąstų uogų paskanauti tiesiog gamtoje“, - pasakojo L.Gritėnaitė.

Ji priminė, kad vaistinėse parduodamą ricinos aliejų reikia atsargiai vartoti į vidų, tačiau išoriškai jis puikus gelbstint plaukus nuo slinkimo, o blakstienas – nuo retėjimo. Tik svarbu šį aliejų įtrinti į plaukų šaknis. Blakstienoms jis padeda taip pat tik tuomet, kai liečia ne jų galiukus, o šaknis.

„Plaukams tinka ricinos, maisto gamyboje naudojamas alyvuogių ir daugelis kitų aliejų, pavyzdžiui, kokoso, kanapių. Juos būtina tepti ant drėgnų plaukų. Aliejus geriausiai įsigeria, atskleidžia visas savo savybes užteptas ant drėgnos odos, plaukų. Ištepus plaukus galima laikyti visą naktį – tik rytą reikėtų juos gerai išplauti. Jei yra galimybė, aliejumi pamaitintus plaukus galima laikyti kad ir dvi dienas – pavyzdžiui, savaitgalį. Galima tepti tik pačius plaukus arba ir jų šaknis. Jei norime pamaitinti išsausėjusius, lūžinėjančius plaukus, reikia tepti visą jų ilgį. Tačiau jei reikia spręsti galvos odos problemas, pavyzdžiui, pleiskanojimą, rekomenduojama aliejumi tepti galvos odą. Jei plaukai slenka, reikia tepti jų šaknis“, - patarė L.Gritėnaitė.

Ji vienu puikiausių pagalbininkų moterų sveikatai įvardino tris aliejus – nakvišų, agurklių ir erškėtuogių. Šių trijų aliejų porciją L.Gritėnaitė rekomenduoja išgerti bent kartą per metus – jie užtikrina stiprų imunitetą, gražią odą, gerą savijautą per mėnesines.

„Šiuos tris aliejus juokais vadinu šventąja trejybe. Jie puikiai veikia ne tik išoriškai, juos galima ir gerti. Šaukštelis nakvišos – rytą, šaukštelis erškėtuogės - popiet ir tiek pat agurklės – vakare. Šie aliejai reguliuoja hormoninę sistemą, gina organizmą nuo ligų, nuovargio“, - sakė L.Gritėnaitė.

Mėgstantiems pirtį taip pat nereikėtų pamiršti aliejų. Jais galima įsitrinti prieš pirtį, po pirmojo pasikaitinimo arba jau po pirties, kuomet odai reikalinga drėgmė ir maitinimas. Į aliejų pirčiai galima įmaišyti medaus ir šiek tiek citrinos. Visa tai padeda iš kūno pašalinti šlakus, toksinus. Juos pašalinti aliejumi galima ir neturint galimybės nueiti į pirtį – tereikia rytais sau skirti vos keletą minučių.

„Norint rytą jaustis žvaliems, greičiau išsibudinti, galima atlikti štai tokią ajurvedinę procedūrą. Per 15 minučių po pabudimo kūną reikia išsitrinti sezamo aliejumi, ypač vietas per sulenkimus, kaklą, už ausų, visur, kur kaupiasi prakaitas, ir viską nuplauti šiltu vandeniu. Ši procedūra ne tik išvalo toksinus, bet ir kūno energetiką“, - pasakojo L.Gritėnaitė.

Kad ir kokį aliejų tektų rinktis – maistinį, gydomąjį ar skirtą grožiui – L.Gritėnaitė patarė kuo atidžiau išnagrinėti produkto sudėtį, pagaminimo datą, vietą ir būdą.

„Rafinuoti aliejai neturi specifinio kvapo, skonio, tačiau juose nėra ir jokių maistingųjų, gydomųjų savybių. Geras, tikras aliejus yra nerafinuotas, ekologiškas ir šalto spaudimo. Jei perkate alyvuogių aliejų, pirkite tik extra virgin klasės. Bet kuris aliejus, kurį rengiatės naudoti išoriškai ar į vidų, turi šviežiai kvepėti, neturėti jokio rūgšties kvapo. Jei galiojimo laikas pasibaigęs – aliejaus naudoti nebegalima“, - įspėjo L.Gritėnaitė.

Jei aliejus atitinka visus kokybės reikalavimus, jis gali tapti kasdieniu maisto papildu, kurio neįmanoma perdozuoti.

„Paprasčiausias būdas išlikti sveikam – kas rytą, dar nevalgius pusryčių, išgerti valgomąjį šaukštą kokio nors mėgstamo, pagal organizmo poreikius pasirinkto aliejaus. Jei nesigeria vienas, galima užpilti ant kąsnelio duonos, įsipilti į sultis, užgerti vandeniu ir panašiai. Galima vieną mėnesį gerti vienokį, kitą – kitokį aliejų, kaitalioti jo rūšis. Bet koks aliejus gerina virškinimą. O nuo gero virškinimo priklauso ir visa mūsų sveikata. Jei virškinimo sistema dirba be trukdžių, jaučiamės sveiki, energingi, odos, plaukų būklė puiki, imunitetas – stiprus“, - sakė L.Gritėnaitė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas