Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Dingęs vanduo atskleidė grubius pažeidimus

  • Diana JOMANTAITĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2011-12-02
Nei vicemerui (iš kairės) Vytautui Ročiui, nei geologijos specialistui Linui Kundrotui, nei aplinkosaugininkui Ričardui Kašėtai iš šulinio vandens pasemti nepavyko.

Keturios Nausėdų kaimo šeimos jau daugiau negu savaitę gyvena be vandens: iš kaime esančio žvyro karjero nusiurbus vandenį, šis dingo ir šuliniuose. Tačiau problema pasirodė esanti tik šalutinė – šulinių atvykę apžiūrėti rajono vadovai bei geologijos specialistai pamatė, kad žvyro karjere vykdomi nelegalūs darbai.

Aplinkosaugininką Ričardą Kašėtą, Darbėnų seniūną Edvardą Stalmoką, vicemerą Vytautą Ročį ir geologijos specialistus į kaimą pasikvietę nausėdiškiai negalėjo nė numanyti, kad padės atskleisti jau porą metų vykdomus nelegalius darbus, kurie pažeidžia aplinkosaugos taisykles, kėsinasi į žmonių saugumą ir nebe pirmą kartą sukelia nepatogumų nausėdiškiams.

„Visiems yra žinoma, jog nausėdiškiai jau prieš porą - trejetą metų kovojo, kad per kaimą neitų kelias į karjerą. Lyg nuspėdami problemas, karjero nenorėjome. Kad nuojauta neapgavo, supratome dar praėjusių metų vasarą – liepos mėnesį dingo vanduo. Supratome, kad taip nutiko karjere galingais siurbliais nusiurbus vandenį. Greičiausiai buvo kliudyta gruntinio vandens gysla, todėl šuliniai liko tušti. Prašėme, kad tokie dalykai nebesikartotų. Pažado karjero valdytojai neištesėjo. Lapkričio 16 dieną vėl likome be vandens. Mūsų kantrybė irgi turi ribas. Parašėme prašymą Aplinkos apsaugos ministerijai, Gamtos apsaugos departamentui, Lietuvos geologijos tarnybai, kad atliktų tyrimą: ar karjeras eksploatuojamas pagal projektą, ar nėra padaryta žalos gamtai“, - pasakojo Nausėduose gyvenanti Diana Katkuvienė.

Pasak be vandens likusių nausėdiškių, jų prašymams kurti liko karjero valdytojai, rajono vadovai. Nausėdiškiai neatmetė galimybės, kad po karjero problema slepiasi ir korupcija.

Su bendrovės „Alvetos karjerai“ generaliniu direktoriumi Stepu Dokšumi susitikę V.Ročys, E.Stalmokas, R.Kašėta sakė, jog problemą išspręsti pavyko: S.Dokšus pažadėjo, jog vandens artimiausiu metu nebesiurbs ir ieškos galimybių, kaip keturioms šeimoms įvesti vandentiekį. Kretingos aplinkos apsaugos agentūros viršininkas R.Kašėta patikino, kad bendrovė visus darbus atlieka pagal taisykles, turi reikiamus leidimus, niekas nėra pažeista.

Susirinkimas gal būtų ir pasibaigęs, priėmus sprendimą, jog bendrovė „Alvetos karjerai“ užtikrins vandens tiekimą. Tačiau visas kortas bendrovės nenaudai sumaišė į kaimą atvykę geologijos specialistai.

„Atvykę į vietą iš tiesų pamatėme, kad šuliniai tušti. Nuvykome prie karjero. S.Dokšus mums paaiškino, kad vanduo dingo įjungus vandens siurblius. Kadangi mus užtikrino, kad jokių pažeidimų nėra, yra visi būtini leidimai, sutarėme, jog laikinai būtų galima prijungti vandenį per žarnas, vėliau pamąstyti apie vandentiekio įvedimą. Tačiau atvykęs specialistas mums paaiškino, kad situacija yra daug rimtesnė. Pasirodė, kad karjero valdytojai padarė nebepataisomus pažeidimus“, - kalbėjo E.Stalmokas.

Nors R.Kašėta tvirtino, kad karjero dokumentai yra tvarkingi, vandens nusiurbimas yra įprasta procedūra, Lietuvos geologijos tarnybos atstovas Linas Kundrotas buvo kitos nuomonės.

Kasant žvyrą pažeista kelio apsauginė zona – šlaitas beveik griūva.

Apžiūrėjęs šulinius L.Kundrotas patvirtino, kad vanduo greičiausiai iš tiesų dingo todėl, kad buvo kliudyti gruntiniai vandenys. Tačiau specialistas panoro pamatyti ir karjerą bei išnagrinėti projektą.

„Visų pirma galiu pasakyti, kad vandens lygio žeminti siurbliais Nausėdų karjere negalima. Tai nėra numatyta projekte. Naudoti siurblius yra uždrausta, kodėl jie naudojami – nežinau“, - sakė L.Kundrotas.

Į šį klausimą negalėjo atsakyti ir S.Dokšus – užsispyręs jis tik kartojo, kad vanduo nusiurbiamas norint išgauti kuo daugiau žvyro. Tačiau L.Kundrotas jam priminė, jog išgauti ketinamo žvyro kiekis numatytas projekte ir nusiurbiant vandenį daugiau jo išgauti negalima.

„Projekte taip pat numatyta, kad kasti galima 8,5 metro. Plika akimi matyti, kad žvyras kasamas jau giliau. Į šį faktą turėjo sureaguoti aplinkosaugininkai“, - tvirtino L.Kundrotas.

Jis S.Dokšaus paklausė, kodėl pažeisti ir kiti projekte numatyti punktai. L.Kundrotas pastebėjo, kad žvyras kastas ir apsauginėje Darbos upelio juostoje. S.Dokšus šį faktą paneigė – esą apsauginė juosta neliesta, ten tik užverstos žemės. Tačiau L.Kundrotas pateikė įrodymus – ortofotografijoje aiškiai matyti, kad žvyras kastas peržengiant numatytas karjero ribas. Nukasta apsauginė juosta buvo užpilta moliu, suformuotas naujas šlaitas.

„Apsauginė upelio juosta yra trys metrai. Ortofotografijoje matyti, kad gamyba vykdoma apsauginėje juostoje, upelis buvęs sujungtas su karjeru“, - teigė L.Kundrotas. Jis parodė ir kitur pažeistas karjero ribas: viename iš jo šlaitų stovi sodyba, pro ją ir karjerą eina kelias, kuris taip pat privalo turėti apsauginę juostą. Akivaizdu, kad šioji seniai kaip žvyras iškeliavo sunkvežimiuose – kelias pakibęs ties karjeru, šlaitas bet kada gali nugriūti.

Į šiuos faktus S.Dokšus atsakė tyla. Jis tik pasiteisino, kad siurblius įjungęs galvodamas, jog yra ruduo ir vandens šuliniuose nepristigs, o gyventojai bendrovės pagalbos piktai atsisakę. Gyventojai gi patikino, kad paskambinę bendrovės „Alveta“ atstovui Juozui Motijauskui buvę iškoneveikti. O vėl pilnų vandens šulinių gali tekti laukti ir pusantro mėnesio – tiek praėjo laiko, kol vanduo į šulinius grįžo 2010 metų vasarą.

Bendrovei „Alvetos karjerai“ buvo surašytas aktas – už ne vieną pažeidimą jiems bus paskirta bauda. Kokio ji bus dydžio, dar neaišku.

„Kol kas negaliu pasakyti, kokią baudą skirsime, nes greičiausiai teks skaičiuoti ir žalą, nes žvyras kastas ten, kur negalima“, - sakė R.Kašėta.

Meras Juozas Mažeika gi į gyventojų kaltinimus, neva nereaguojąs į situaciją, atsakė, kad pirmąjį signalą, jog Nausėduose nėra vandens, gavęs lapkričio 25 dieną. „Buvo darbo pabaiga. Paskambinau Juozui Motijauskui ir paprašiau siurblius išjungti, informavau seniūną. Prasidėjus naujai darbo savaitei daugiau nusiskundimų nebuvo, maniau, kad viskas susitvarkė. Bet gavau nausėdiškių raštą ir kitą dieną nusiunčiau atstovus įvertinti situaciją“, - teisinosi meras.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas