Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Nuo kovo 1 dienos keičiasi dujinių pistoletų, senovinių ginklų bei jų kopijų, taip pat nedidelės galios šaunamųjų ginklų įsigijimo bei laikymo tvarka. Iki šiol perkant šiuos ginklus pakakdavo turėti asmens dokumentą ir būti pilnamečiu. Įsigaliojus naujajai įstatymo redakcijai – teks apsilankyti Kretingos psichikos sveikatos centre ir gauti policijos leidimą.

Paklaustas, kaip vertina naująją įstatymo pataisą, ginklų parduotuvės „Oksalis“ direktorius Saulius Vengalis sakė: „Teigiamai – juk iki šiol patys turėdavome nuspėti, ar pirkėjas adekvačiai elgiasi, ar jis gali sirgti psichine liga. Juk asmens dokumente šalia pavardės diagnozės nėra parašyta“. Jis pasakojo per savo 10 metų praktiką susidūręs su dviem atvejais, kai ginklą pardavė psichiškai nesveikiems asmenims. Vienas iš jų buvo Kretingoje prieš dvejus metus. „Artimieji parduotuvėje pakėlė triukšmą, kad ginklą pardavėme žmogui, kuris neseniai buvo parvežtas iš Švėkšnos. Bet mes to negalėjome žinoti: kai kalbėjomės su pirkėju, jis normaliai elgėsi ir įtarimų nesukėlė. Keista buvo tik, kad pirko daug – šimtą – šovinių,- pasakojo S. Vengalis. – Jei įtariame, kad žmogus yra psichiškai nesveikas, jam ginklo neparduodame: stengiamės jį nuraminti ir atkalbėti nuo sumanymo“.

Policijos departamentas informavo, kad nuo 2011 m. kovo 1 d. asmuo, turintis ar pageidaujantis įsigyti dujinį ginklą, policijai privalės pateikti prašymą ir medikų pažymas, kad jis nėra įrašytas į sveikatos priežiūros įstaigos įskaitą dėl psichikos ligos ar sutrikimo, ar dėl alkoholizmo, narkomanijos. Policija asmenims, kurie atitiks įstatymo nustatytus nepriekaištingos reputacijos kriterijus, išduos neterminuotą leidimą įsigyti, laikyti dujinius pistoletus, revolverius, senovinius ginklus bei jų kopijas, taip pat nedidelės galios – nuo 2,5 iki 7,5 J – šaunamuosius ginklus.

Tie, kurie ginklą savigynai jau yra įsigiję anksčiau, jį nuo šių metų kovo 1 d. iki 2014 m. sausio 1 d. turės užsiregistruoti policijoje ir gauti leidimą jį laikyti.

„Dabar žinosime, kiek ir kokių ginklų kas laiko, bus garantuota jų kontrolė“,- sakė Policijos komisariato Licencijavimo grupės vadovas Sigitas Bendikas. Kretingos rajone per 2010 m. buvo užregistruoti 506 asmenys, turintys šaunamuosius ginklus. Šie asmenys iš viso turėjo 966 šautuvus: 743 ginklai skirti medžioklei, 222 – savigynai ir vienas – sportui.

Nors dar nėra patvirtinta tvarka, kaip bus išduodami leidimai dujiniam ginklui įsigyti, tačiau, S.Bendiko teigimu, reikalavimai bus švelnesni, negu perkant kovinį. „Pavyzdžiui, išduodant leidimą medžiokliniam ginklui, žmogus turi apsilankyti ne tik pas psichiatrą, bet gauti pažymas iš medikų komisijos, turėti medžiotojo pažymėjimą“,- pasakojo S.Bendikas.

Specialistų teigimu, sveikatai pavojingi yra ir dujiniai ginklai, kurie išvaizda bei šovimo garsu yra originalių kovinių ginklų kopijos. „Ir su dujiniu šautuvu iš arti galima nušauti žmogų. Šalyje yra buvę tokių atvejų“,- perspėjo S.Bendikas.

S.Vengalis teigė, kad iki šiol perkant dujinį pistoletą pirkėjui pakakdavo turėti asmens tapatybę liudijantį dokumentą. Pardavėjas specialiame žurnale užregistruodavo pirkėjo asmens ir jo įsigyto ginklo duomenis. Įsigaliojus naujajam įstatymui, pirkėjas turės parodyti policijos leidimą ne tik įsigydamas šautuvą, bet ir šovinius.

S.Vengalis teigė, kad per metus parduotuvėje parduodama 30-50 dujinių šautuvų, tačiau kiek sumažės pirkėjų, įsigaliojus naujajai įstatymo redakcijai, pasakyti negalėjo. „Ko gero, šautuvo savigynai nebepirks vienkiemiuose gyvenantys senoliai, kurie nenorės vargintis vaikščioti pas psichiatrą ir į policiją“,- svarstė S.Vengalis.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas