Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kregždės išskrenda, o rožės badosi

  • Diana JOMANTAITĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2011-02-11
Erdvė fantazijoms: kumštis kaip tvarkos ženklas, ar kumštis kaip grasinimas už neatiduotus balsus?

Rinkiminė kampanija vis labiau įsibėgėja: politikos veikėjai pradėjo dalinti vienas už kitą storesnius lankstinukus, pažadai jau liejasi žiniasklaidoje ir susitikimuose su rinkėjais. Kai kurios partijos išdrįso nosį iškišti ir į miestą: autobusų stotelėse ir skelbimų lentose pasirodė pirmieji rinkimų šaukliai.

Geriausias pozicijas užsiėmė Tėvynės sąjunga – paprastų piliečių konservais pravardžiuojami partiečiai užsikonservavo centrinėse miesto autobusų stotelėse. Tik prisėsk ant suoliuko, ir kandidatai jau sėdi šalia, padeda autobuso laukti. Gerai dar, kad neįsėda kartu važiuoti. Užtat įlipus į autobusą ir keliaujant iki namų ar darbo ilgai neapleidžia mintis, ką lūkuriuojant stotelėje žadėjo sparnuotą širdį už savo piliečius po kojomis aukojantys konservatoriai – „Tai Jūsų teisė spręsti, kaip Kretingos rajonas atrodys „rytoj“.

Tai bent naujiena: gal į Kretingą grįžta tikroji graikiška demokratija, kuomet į centrinę miesto aikštę susirinkę piliečiai visus sprendimus priimdavo patys, be politikų pagalbos. Tik bėda – vargu, ar tilpsime Rotušės aikštėje, juk ją okupavusi vieno prekybos centro mašinų stovėjimo aikštelė.

O galbūt besėdint stotelėje šaltas vėjas perpūtė galvą, ir Kretingos Tėvynės sąjungos nariai buvo ne taip suprasti: tai ne piliečiams spręsti sudėtingus rajono reikalus. Piliečiams tereikią priimti sprendimą ir išrinkti juos, Tėvynės sąjungos narius, ir Kretingos rajonas bus toks, kokio nori jo gyventojai.

Tik štai mažytė gramatinė mįslė – kodėl žodis „rytoj“ įrašytas į kabutes. Juk paprastai kabutėse rašomi perkeltinę prasmę turintys žodžiai. Taigi besėdint stotelėje kartu su konservatoriais, galima pamanyti, kad rytojaus lyg ir nebus. Žinoma, juk rajone ir visoje šalyje jau seniai sklando gandai, kad politikams rūpi tik šiandiena. Tad įrašyti žodį rytoj į kabutes – tikra sąžiningumo viršūnė.

Sėdėti autobusų stotelėje nuo šiol neliūdna – čia laukia būrelis „draugų“.

Kiek prastesnį reklaminį ėjimą Tėvynės sąjunga pasirinko tolėliau nuo centro. Netoli bibliotekos pavargusį skelbimų stendą apklijavę savo portretais, konservatoriai nepagalvojo, kad, norint apie juos paskaityti, reikėtų pasilipti ant tirpstančio sniego krūvos su paslėptomis šunų „minomis“.

Vis dėlto kol kas reklaminiu originalumu dar niekas nepralenkė partijos Tvarka ir teisingumas.

Prie Savivaldybės esančio daugiabučio sieną šie partiečiai padabino milžinišku plakatu. Jame rinkėjai balsuoti viliojami ne saldžiais pažadais ir dirbtinėmis šypsenomis, bet grasinimais ir krauju – neįtikėtina dermė politikoje, kad ir kokia žiauri bei laukinė ji bebūtų.

Iškeltas kumštis ir raudonais purslais besitaškantis žodis „gana“ taip atima žadą, kad dažnas pilietis, matyt, pamiršta paskaityti, kad tvarkiečiai žada grąžinti tvarką bei teisingumą. Betrūksta tik ant plakato nutūpusio erelio, savo galvą bekreipiančio Rusijos link.

Beje, psichologiškai sugniaužtas kumštis suprantamas kaip gąsdinimo simbolis, pokalbio metu toks kumštis suvokiamas kaip neigiamas požiūris į pašnekovą. Manoma, kad sugniaužtas kumštis žmones verčia manyti, jog jiems yra nurodinėjama ir elgiamasi agresyviai.

Todėl prieš einant balsuoti galbūt verta atidžiau panagrinėti ne tik tai, ką žada partijos, bet ir už kokių simbolių jos slepiasi – ženklai kartais būna iškalbingesni už žodžius.

Štai Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis užlindęs už beveidžių žmonių minios, Darbo ir Žemaičių partijos piliečiams tiesia kaitrias saules. Tačiau istorija dar visai neseniai parodė, kur nuvedė saulės ir taikos simbolis - svastika.

Liberalų ir centro sąjunga, Lietuvos liaudies partija, Krikščionių partija bei Valstiečių liaudininkų partijos žaidžia patriotiniais jausmais. Jų ženklai – stilizuotas vytis, liaudiški ornamentai, verpstė ir ąžuolas. Socialdemokratai į rinkėjus tiesia rožę, o Tėvynės sąjunga – širdį su kregžde. Bet rožės badosi, o kregždės išskrenda į šiltus kraštus.

Į viršų pakeltas ir sugniaužtas dešinės rankos kumštis yra sveikinimosi ir saliuto būdas. Jis atsirado XIX amžiaus Vokietijoje kaip darbininkų sveikinimosi būdas. Pasibaigus Pirmajam pasauliniam karui šis gestas ėmė reikšti solidarumą su Vokietijos komunistų partijos sukarinta organizacija Rot Front. Šis ženklas laikomas solidarumo, tačiau ir jėgos bei nepaklusnumo simboliu, dažnai tai – komunistų ženklas.

Ar atkreipiate dėmesį į reklaminius politinių partijų plakatus?

Juozas Pazdrazdis

- Šiek tiek domiuosi kandidatais į Savivaldybės tarybą, tačiau nepasakyčiau, kad atkreipiu dėmesį į reklaminius plakatus. Nemačiau, kur ir kokie pakabinti – kas nori informacijos, ją sužino ir be plakatų.

Darius Šauklys:

- Net nepastebėjau, kaip reklamuojasi politikai. Net jei mieste ir yra politinių plakatų, jie mano dėmesio nepatraukia ir tuo labiau įtakos einant balsuoti nepadarys. Apskritai esu nusivylęs politikais, galvoju, ar eiti balsuoti – gal geriau išvažiuoti iš Lietuvos.

Nijolė Bagdonienė:

- Labai atkreipia dėmesį ir labai gerai, kad tokie plakatai kabinami. Iš jų galima sužinoti, kas eis į Savivaldybės tarybos rinkimus. Būtinai prieš eidama balsuoti atidžiai išnagrinėsiu, kas rašoma reklaminiuose plakatuose – bus lengviau apsispręsti.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas