Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Visuotinė rinkliava: neaiškumų – dar daug

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Aktualijos
  • 2009-10-13

“Pajūrio naujienų” laikraščio redakcijoje susikaupė didžiulis pluoštas laiškų, klausimų, susijusių su vietinės rinkliavos už šiukšlių surinkimą mokesčiu. Į apibendrintus klausimus “Pajūrio naujienos” paprašė atsakyti bendrovės “Kretingos komunalininkas” direktoriaus Gedimino Žilio.

- Laikraščio skaitytojai piktinasi tuo, kad jiems reikėsią sumokėti už neatliktą paslaugą. Pavyzdžiui, Šukės kaime šiukšlių konteinerius gyventojai gavo nuo spalio 1 dienos, o pagal sąskaitą reikės sumokėti ir už rugpjūtį - rugsėjį. To paties klausia ir Kretingos miesto Mėguvos, Žemaičių, Teresiečių, V.Kudirkos gatvių individualių namų gyventojai, kurie taip pat nuo rugpjūčio 1 dienos dar neturėjo konteinerių.

Įvedus vietinės rinkliavos mokestį, žmonės suskubo atsikratyti metų metais kauptų šiukšlių. To įrodymas – didžiulis kiekis automobilių padangų, kurias “Kretingos komunalininkas” surinko per pastaruosius du mėnesius.
- Dalindami konteinerius susidūrėme su žmonių negeranoriškumu, netgi sakyčiau – piktybiškumu: žmonės, žinodami, kad teks pradėti mokėti vietinę rinkliavą, neima konteinerių. Matyt, taip nori “nutempti” mokestį, tai yra pradėti mokėti kuo vėliau. Iš pradžių galvojome pastatyti žmonėms konteinerius ir palikti. Bet supratome, kad paskui neįsirodytume, jog konteinerį gyventojas gavo. Galioja tokia tvarka: gyventojas, gavęs konteinerį, pasirašo, taip patvirtindamas, jog konteinerį gavo. Esama problemos ir dėl to, kad nerandame žmonių namuose arba jie tyčia neįsileidžia mūsų bendrovės žmonių.

O kai kalbama dėl neatliktos paslaugos, pasakysiu tokį dalyką: per pastaruosius du mėnesius “Kretingos komunalininkas” į Dumpių sąvartyną išvežė 2 tūkst. 500 tonų šiukšlių, 120 tonų stambiagabaričių atliekų. Tai – dideli skaičiai. Ypač daug išvežėme automobilių padangų, kurias tikimės sudeginti Akmenėje. Žmonės metė, krovė viską, ką galėjo. Mes skubėjome išvežti šiukšles, nors nepasitenkinimų buvo. Todėl prašytume gyventojų stambiagabarites šiukšles prie konteinerių palikti iki 9 val. ryto, o ne kada užsimanius. Bendrovės šiukšliavežės dirbo visu pajėgumu, tad žmonės – neteisūs, sakydami, kad jokių paslaugų nesuteikėme.

- Minėtų gatvių gyventojai taip pat klausia, kodėl “Kretingos komunalininkas” raštu neinformavo individualių namų gyventojų, nes ne kiekvienas pensininkas ar mažesnes pajamas gaunantis žmogus galėjo apie tai sužinoti iš spaudos pranešimų.

- Informacijos, mano nuomone, tikrai netrūko. Ją skelbėme spaudoje, atskirus pranešimus pateikėme daugiabučių namų gyventojams, seniūnijoms, kaimų bendruomenėms. Pranešimai kabėjo net pieno supirkimo punktuose. Nemažai pranešimų išsiųsta individualių namų gyventojams. Pranešimų negavo tie, kurie iki šiol neturėjo konteinerių ir nemokėjo už šiukšles. Ir kyla klausimas, kur šie žmonės šiukšles dėjo iki šiol?

- Kadangi kai kurie gyventojai vis tik ketina nemokėti už rugpjūčio - rugsėjo mėnesių sąskaitas, kokia atsakomybė jiems už tai gresia.

- Naujai tvarkai nusistovėti, manau, prireiks nemažai laiko. O tie, kurie nemokės, bus perduoti antstoliams. Taip numato įstatymas.

- Dar vienas skaitytojus dominantis klausimas: viename individualiame name gyvena 2 žmonės, kaimynystėje – 6. Tačiau abi šeimos turi vienodus konteinerius, kurie išvežami pagal vienodą grafiką. Skaitytojai klausia, ar tai – teisinga, nes iš abiejų kiemų šiukšlių išvežama vienodai.

- Vadovaujantis logika, 6 asmenys šiukšlių prikrauna daugiau negu 2. O iš esmės šiukšlių nepamatuosi. Kai galiojo sena tvarka ir šiukšles veždavome pagal faktinį jų kiekį, po Naujųjų metų žmonės masiškai atsisakinėjo sutarčių, šiukšles versdami nežinia kur. Dabar, kai pusę šešių ryto važiuoju apžiūrėti miesto, matau, kad bendri daugiabučių konteineriai – pustuščiai, kai iki tol šiukšlės virsdavo per kraštus. Jautėme ir žinojome, kad dalis individualių namų gyventojų šiukšles mesdavo į bendrus miesto konteinerius. Dabar šis reiškinys pamažu nyksta, o visuotinė rinkliava, manau, tam tikra prasme drausmina žmones.

- Vieną šeimą ypač įskaudino sąskaita, kurioje įrašytas jų gimęs negyvas kūdikis, kuriam išduotas tik mirties liudijimas, – vaikas neturėjo net gimimo liudijimo. Įvykis – 15 metų senumo. Tad kokiu būdu bendrovė gauna duomenis, neatitinkančius tikrovės ir kas dėl to kaltas?

- Visus duomenis gavome iš Gyventojų registro. Kodėl taip atsitiko – dabar nebeatseksime. Gal kokie nors dokumentai buvo nesutvarkyti, gal kažkas pražiūrėta, kaupiant duomenis minėtame registre. Šiuo konkrečiu atveju tos šeimos atsiprašau.

- Ką galite pasakyti pensininkams, kurie teigia, jog neturėjo ir neturi šiukšlių, o mokėti reikia. Yra žmonių, kurie tvirtina, jog šiukšles tvarko taip, kad jų nelieka: jas kompostuoja, degina ir pan. Ar atsižvelgsite į tokius atvejus?

- Neturėti šiukšlių yra neįmanoma. O jeigu žmonės, degindami plastiką, skardines, skudurus ir kitką, negerbia savęs, tai tegu nors gerbia kaimyną, kuriam tenka kvėpuoti užterštu oru.

- Žmogus turi namą vienoje vietovėje ir moka už šiukšles. Tačiau atėjo ir sąskaita, pagal kurią reikia sumokėti ir už kitoje vietovėje – kitoje seniūnijoje – turimą namą, nors jame negyvena, apsilanko tik vasarą. Gyventojo nuomone, rinkliavos mokestis turėtų būti mokamas tik vieną kartą.

- Taip ir yra. Žmogus gali turėti kelis namus, tačiau vietinės rinkliavos mokestį, deklaravęs gyvenamąją vietą, mokės tik vieną kartą. Tačiau jeigu turimas nekilnojamasis turtas yra kitokios paskirties, pavyzdžiui, gamybinės, už šiukšles reikės mokėti pagal nustatytą tvarką, tai yra skaičiuojant pagal patalpų plotą.

- Ar galėjo “Kretingos komunalininkas” sąskaitas išsiuntinėti, nesudaręs sutarčių. Ar tai teisėta?

- Vietinė rinkliava yra privaloma įmoka, galiojanti Savivaldybės teritorijoje. Tad sutartys tokiai rinkliavai yra neprivalomos.

- Pakomentuokite tokį atvejį: Kretingos mieste viename name gyvena 3 žmonės, sąskaita - už 10 žmonių. Ką daryti toms šeimoms, kurių nariai gyvena nuomojamuose butuose, tačiau jų savininkai notariškai netvirtina nuomos sutarčių, o nuomininkas ir taip sumoka už šiukšles toje vietoje, kur ir gyvena. Ką daryti tokiu atveju?

- Rajono seniūnijos, tarp jų – ir Kretingos miesto, yra nusistačiusios tvarką, kaip suskaičiuoti, kiek realiai gyvena žmonių. Iki išsiunčiant sąskaitas rėmėmės Gyventojų registro duomenimis. Juos, gelbstint seniūnijoms, tikslinsime iki gruodžio 15 dienos. Te žmonės neskuba susimokėti pagal gautas sąskaitas - jos bus patikslintos, delspinigių neskaičiuosime. Pasitikime seniūnijomis, nemanau, kad jų darbuotojams trūktų geranoriškumo. Iš gyventojų pusės gal reiktų tik daugiau kantrybės: vietinės rinkliavos mokestis visiems mums yra naujiena, ir tik abipusiu supratimu viskas susidėlios į savo vietas.

- Anksčiau namo bendrija už šiukšles sumokėdavo centralizuotai, tai yra šį darbą atlikdavo bendrijos buhalteris. Bendrijos pirmininkas ir buhalteris žinodavo, kiek žmonių gyvena bute. Dabar žmonės sąskaitas gavo tiesiogiai, ir jos neatitinka realių duomenų. Kodėl nepasitikima daugiabučių namų bendrijų duomenimis?

- Viskas susitvarkys: seniūnijoms patikslinus duomenis, patikslinsime ir sąskaitas. Tad žmonės neturėtų nukentėti.

- Skaitytojas klausia: jeigu iš buto asmenys išsiregistravę prieš 7-8 metus, kodėl 1 žmogui sąskaita ateina kaip už 5?

- Kiekvienas žmogus turėtų gerai pagalvoti, prisiminti, ar visus dokumentus yra susitvarkęs iki galo. Jeigu ne – turi tai padaryti. Bendrovė negali atsakyti už Gyventojų registro duomenų netikslumus, kurių, pripažinkime, atsiranda ir dėl žmonių užmaršumo, ir dėl nežinojimo.

- Kodėl sodininkai, gyvenantys mieste, taip pat turi mokėti už šiukšles, jeigu soduose nėra jokių bendrų konteinerių ir niekas iš sodo sklypo neišveža šiukšlių?

- Sodininkų bendrijose, suderinę su jų pirmininkais, jau pastatėme konteinerius, išskyrus vieną bendriją, kur pasikeitė pirmininkas. Konteinerius stengiamės statyti, kur lengviau privažiuoti bendrovės šiukšliavežėms. Žaliąsias atliekas taip pat išvešime, tačiau jas sodininkai vėlgi turėtų sukrauti arčiau konteinerių ar kitoje bendrijos pirmininko parinktoje vietoje – bendrovės šiukšliavežės prie kiekvieno sodo sklypo nesustos.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas