Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Temidė išklauso ne visus

  • Dovilė SIMAITYTĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2009-10-13
Ne visi atveria nemokamo teisininko kabineto duris – dalis žmonių „užklimpsta“, beieškodami popierių, reikalingų pagalbai gauti.

Valstybė savo piliečiams garantuoja nemokamą teisinę pagalbą. Bet jos duris randa ne visi – kai kurie kretingiškiai tiesiog pasiklysta biurokratijos koridoriuose. Anot Savivaldybės specialistų, žmonės linkę labiau reikalauti, negu pasirūpinti savo dokumentais.

O į kurią pusę šiandien nukryptų teisingumo deivės Temidės svarstyklės?

Vydmantiškis 21 metų Eimantas Vyšniauskas guodėsi jau pavargęs varstyti valdiškų institucijų duris – nors kartą jis jau buvo susirinkęs šūsnį dokumentų, tačiau nemokamo teisininko durys taip ir neatsivėrė.

Asmens turto ir pajamų deklaracija, gyvenamosios vietos deklaracija, pažymos apie gautas pajamas iš darboviečių – E.Vyšniauskas tvirtino, kad šitiek dokumentų jo paprašė rajono Savivaldybės Juridiniame skyriuje. Esą tik tuomet jis galėsiąs gauti nemokamą teisinę pagalbą.

„Nors susirinkau visus dokumentus, bet teisinės pagalbos nespėjau gauti, nes specialistė išėjo atostogų. Dokumentai galioja tik mėnesį, todėl dabar man jų vėl iš naujo reikės ieškoti. Gal dėl to, kad esu jaunas žmogus, tingi man viską išsamiai paaiškinti, o pats dokumentų tvarkymo patirties tiesiog neturiu“,- problemą išsakė E.Vyšniauskas.

Vaikinas nutarė kreiptis į teisininką, nes buvusi darbovietė dalį jo atlyginimo išskaitydavo, tačiau antstoliui jos nepervesdavo. Todėl policijos paskirta bauda E.Vyšniauskui ne mažėjo, o augo.

Dokumentai – antrinei pagalbai

E.Vyšniausko išvardinti dokumentai reikalingi antrinei, o ne pirminei nemokamai teisinei pagalbai gauti. Pirminė teisinė pagalba – ne ilgesnė negu valandos konsultacija – suteikiama visiems Kretingos rajono gyventojams, pateikusiems savo asmens tapatybę liudijantį dokumentą.

„Sunku komentuoti Eimanto Vyšniausko atvejį, nežinant konkrečių aplinkybių. Matyt, jam ne be reikalo buvo patarta kreiptis antrinės, o ne pirminės pagalbos“,- sakė Juridinio skyriaus vedėja Virginija Šoblinskienė, kuri yra atsakinga už pirminės teisinės pagalbos organizavimą Kretingos rajono savivaldybėje.

Antrinei teisinei pagalbai reikalinga asmens ir turto deklaracija iš Valstybinės mokesčių inspekcijos, gyvenamosios vietos deklaracija iš seniūnijos, santuokos (ištuokos) liudijimo kopija ir vaiko gimimo liudijimo kopija. Pildant asmens ir turto deklaraciją prireikia ir darbovietės, socialinės paramos skyriaus, „Sodros“ pažymos apie gaunamas pajamas už nurodytą laikotarpį.

V.Šoblinskienė paaiškino, kad visi šie dokumentai yra reikalingi, nes Vyriausybė yra nustačiusi pajamų lygį antrinei nemokamai teisinei pagalbai gauti.

Bėdos permetamos kitiems

Nemokama teisine pagalba nusivylę žmonės su tomis pačiomis problemomis kreipiasi į Seimo narius.

„Stebisi, kad konsultacijos yra neefektyvios. Žmonės pasakojo, kad juos atstumia, nes „limitas“ baigėsi, arba specialistė atsako valdiškai ir dviem sakiniais. O žmonėms reikia patarimo, paprasto paaiškinimo. Trūksta ir daugiau informacijos iš Savivaldybės: kas yra toji nemokama teisinė pagalba, kur ją rasti. O šios pagalbos labai reikia – teismai užversti bylomis, žmonės bijo advokatų – jie ir už durų atidarymą jau prašo 50 Lt“,- savo požiūrį išdėstė Egidijaus Klumbio padėjėjas Algimantas Elinskas.

Jis teigė žmonėms padedantis parašyti raštus įvairiems Savivaldybės skyriams, ministerijoms, departamentams. „Tariamės su Egidijumi Klumbiu, ką vienu ar kitu atveju daryti. Jis turi teisinį išsilavinimą, todėl gali žmonėms patarti“,- sakė A.Elinskas.

Dažnai žmonių dėl teisinių problemų teigė sulaukiantis ir kitas Seimo narys, Vaidotas Bacevičius, dar per rinkimus pasižadėjęs teikti teisines konsultacijas.

Paklaustas, ar daug žmonių kreipiasi dėl tokių problemų, kokias būtų pajėgus išspręsti ir nemokamai konsultuojantis teisininkas, V.Bacevičius sakė: „Kone visi. Bet šie žmonės yra mano rinkėjai, todėl jų neatstumiu. Šį mėnesį abu penktadienius konsultavau žmones. Problemų pasitaiko įvairių: pradedant nesutarimais sodininkų bendrijose, baigiant žemės nuosavybės atstatymu“,- sakė V.Bacevičius.

Jo pastebėjimu, sunkmečiu sumažėjo žmonių, besikreipiančių dėl teisinės konsultacijos. „Žmonės, taupydami pinigus, nesikreipia į teismą, advokatus, o problemą atideda geresniems laikams. Tačiau praleidus procesinius terminus, dalies klausimų išspręsti nebeįmanoma. O pasakyti, kad neturėjau pinigų, nėra teisinis argumentas atstatyti praleistus terminus“,- atkreipė dėmesį V.Bacevičius.

Dokumentų teismui nerengia

Juridinio skyriaus vedėja Virginija Šoblinskienė teigė žmonių nusiskundimų nesulaukusi. Ji neigė žmonių kalbas, kad nemokamos teisinės pagalbos kabinetas pasitaiko būti užrakintas: jei vyriausioji specialistė Julija Manako-Galminė atostogauja, paskiriamas ją pavaduojantis asmuo.

„Mes atsakome tik už pirminės pagalbos suteikimą. Negalime garantuoti už antrinės pagalbos paslaugas, tarnybos Klaipėdoje paskirtą advokatą“,- teigė V.Šoblinskienė.

Ji akcentavo, kad per pirminės teisinės pagalbos konsultaciją rengiami skundai, pretenzijos, prašymai įvairioms valstybinėms institucijoms, o dokumentai teismui – ne.

Pirminė teisinė konsultacija trunka ne ilgiau kaip valandą, o asmuo tuo pačiu klausimu dėl pirminės teisinės pagalbos gali kreiptis tik vieną kartą.

Pirminei nemokamai teisinei pagalbai asmenims nereikia deklaruoti savo pajamų ir turto. Pakanka į konsultaciją tik atsinešti pasą arba asmens tapatybės kortelę, gyvenamąją vietą įrodantį dokumentą.

Piktnaudžiauja paslauga

Juridinio skyriaus vyriausioji specialistė Julija Manako-Galminė įsitikinusi, kad gyventojai patys vangiai tvarko savo dokumentus, nori, kad viskas būtų už juos padaryta.

„Dokumentus galima susitvarkyti per pusvalandį – juk visos reikalingos įstaigos yra įsikūrusios tame pačiame pastate, nereikia net į gatvę išeiti. O mes sulaukiame prašymų į Klaipėdą nusiųsti jau parengtą prašymą antrinei teisinei pagalbai gauti“,- kalbėjo J. Manako-Galminė.

Specialistė pastebi, kad žmonės neretai piktnaudžiauja nemokamos teisinės pagalbos paslauga: prašo surašyti popierius, nors patys yra raštingi, būna – netgi turi teisinį išsilavinimą.

„Konfliktų kyla ir dėl to, kad mes konsultuojame tik asmeniškai ir tik dėl paties asmens interesų, todėl dukra negali aiškintis motinos reikalų, neturėdama šios įgaliojimo. Sulaukiame pykčių, grasinimų, kai atsisakome konsultuoti dėl kaimyno ar draugo“, - problemas išdėstė J. Manako-Galminė.

Per 2008 metus pirminė teisinė pagalba buvo suteikta 1 tūkst. 25 asmenims. Per šiuos metus – 677. Pastaruoju metu pagausėjo žmonių, kurie kreipiasi dėl darbo santykių: darbo sutarčių nutraukimo, neteisėto atleidimo, atlyginimo nemokėjimo.

Pirminę teisinę pagalbą turi teisę gauti visi Kretingos miesto ir rajono gyventojai. Jiems deklaruoti savo pajamų ir turto nereikia. Pirminė teisinė pagalba – tai teisinė informacija, teisinės konsultacijos ir teisinio pobūdžio dokumentų, skirtų valstybės ir savivaldybių institucijoms, išskyrus procesinius dokumentus, rengimas.

Kretingos rajono savivaldybėje pirminė teisinė pagalba teikiama 326 kab.; J.K. Chodkevičiaus g. 10.

Antrinė teisinė pagalba:

* 100 proc. nemokama teisinė pagalba teikiama, jeigu asmens pajamos neviršija 6 tūkst. 400 Lt per metus, pridedant po 2 tūkst. 400 Lt už kiekvieną išlaikomą šeimos narį.

* 50 proc. nemokama teisinė pagalba teikiama, jeigu asmens pajamos neviršija 9 tūkst. 600 Lt per metus, pridedant po 3 tūkst. 600 Lt už kiekvieną išlaikomą šeimos narį.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas