Pajūrio naujienos
Help
2019 Vasaris
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe181522
Še291623
Se3101724
Orų prognozė
Dieną6°C debesuotumas 44 %
Naktį5°C debesuotumas 100 %
Apklausa

Ar Lietuvos žmonės, kurių nepažįsti, tau yra geri?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Diena, primenanti laisvės kainą

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Šventės
  • 2018-01-16
Sausio 13-osios minėjime prie Nepriklausomybės paminklo – Kretingos šaulių 305 kuopa bei Kretingos rajono politikai.

Iš degančių žvakučių sudėliotas žodis „Laisvė“. Pačių rankomis pagaminti simboliniai neužmirštuolių žiedai atlapuose, kad neužmirštume netolimos praeities. Sambūriai prie laužų su karšta arbata, kaip ir tomis įsimintinomis dienomis prie TV bokšto. Taip Kretingos rajono bendruomenės paminėjo svarbią Lietuvos tautai datą – Sausio 13-ąją, primenančią iškovotos laisvės kainą.

Per muziką – apie mirtį-atmintį-viltį

Kretingos miesto žmonės praėjusio šeštadienio vidurdienį tradiciškai buvo pakviesti prie Nepriklausomybės paminklo, kur Kretingos rajono vadovai meras Juozas Mažeika, vicemerė Danutė Skruibienė ir administracijos direktoriaus pavaduotojas Povilas Černeckis, išreikšdami pagarbą žuvusiems už Lietuvos laisvę, padėjo puokštę gėlių.

Iškilmėse dalyvavo kariškiai ir šauliai, o taip pat – abiejų Kretingos miesto parapijų – katalikų ir evangelikų liuteronų – klebonai Antanas Blužas ir Darius Petkūnas bei būrys į Kretingą praėjusią savaitę aptarti bendruomenės reikalų suvažiavusių brolių pranciškonų iš visos Lietuvos. Kalbėjusieji prisiminė Sausio 13-osios įvykius, įtampą, peraugusią į tragediją, kai po sovietų tankais buvo traiškomi žmonės – tąnakt krito 14 tautos didvyrių.

Kretingos rajono kultūros centro renginių organizatorės Aušrinė Zulumskytė ir Toma Surblytė užtraukė seną lietuvių liaudies dainą „Oi neverk, motušėle“, kurios teksto žodžius išdalijo susirinkusiems ir paragino juos dainuoti sykiu. Taip pat išdalijo kretingiškiams šimtus neužmirštuolių, kurias pačios sakė gaminusios visą savaitę prieš renginį.

Po to žmonės buvo pakviesti pagerbti laisvės kovotojų atminimą šv. Mišiose katalikų bažnyčioje, vėliau – į Kultūros centre surengtą muzikos ir poezijos popietę, kur skambėjo klaipėdiečių kvarteto „Musica libera“ atliekami klasikos ir šiuolaikiniai kūriniai, tarp jų – poezijos posmai. „Renginys buvo labai šiltas ir pakilus, per muziką ir poeziją pavyko jautriai susieti atmintį-mirtį-viltį. Tačiau gaila, kad žiūrovų salėje nebuvo gausu. Mes, kultūros darbuotojai, patys jaučiame, kada pasieka renginys, o kada – nelabai. O šįkart labai džiaugėmės sėkmingu renginiu, kurį organizavome savo jėgomis“, – apie pasisekusią popietę kalbėjo A. Zulumskytė, pastebėdama, jog didmiesčiuose suburti žiūrovus yra gerokai paprasčiau.

Salantiškiai Laisvės gynėjų dieną susibūrė prie savojo miesto Tūkstantmečio paminklo.

Salantiškiai susibūrė prie laužo

Salantiškiai po šv. Mišių bažnyčioje rinkosi prie Lietuvos vardo tūkstantmečio paminklo, kur buvo uždegtas laužas, o seniūnas Kazimieras Galdikas glaustai priminė Sausio 13-osios svarbą. Įspūdingai švietė iš degančių žvakučių sudėliotas žodis „Laisvė“. Renginį vedė Salantų kultūros centro renginių organizatorė Sandra Čepulytė.

Po to žmonės kartu su Danutės Venckienės vadovaujamu etnografiniu ansambliu „Sietuva“, kuris tądien giedojo ir bažnyčioje, traukė patriotines dainas. Programą papildė ir kraštiečio bardo Vaclovo Kaubrio atliekamos dainos.

„Žmonės ilgai nesiskirstė nuo laužo: gurkšnojo ten pat verdamą arbatą, prisiminė ir šnekučiavosi“, – teigė Salantų kultūros centro vadovę pavaduojanti Alma Preibienė.

Jos žodžiais, salantiškiai gana aktyviai dalyvavo ir visuotinėje akcijoje „Atmintis gyva, nes liudija“, kai Lietuvos žmonės Sausio 13-osios 8 val. rytą buvo paraginti 10-iai min. savo namų ar darboviečių languose uždegti žvakes žuvusiems atminti.

Takas paskendo liepsnoje

Darbėnų miestelio bendruomenė Laisvės gynėjų dieną paminėjo išvien su gimnazija, seniūnija ir Kretingos rajono kultūros centro Darbėnų skyriumi. Pasak gimnazijos direktorės Sonatos Litvinienės, nuo pat ankstyvo ryto languose užžiebę simbolinės akcijos žvakutes, mokiniai neužilgo išskubėjo prie miestelio Nepriklausomybės paminklo – ten tradiciškai kasmet kiekvienos klasės mokiniai tradiciškai uždega po 14 žvakučių kiekvienam Sausio 13-ąją žuvusiam laisvės gynėjui atminti. „Šiemet žvakes degė net 17 klasių. Visas takas paskendo žvakių liepsnose“, – pastebėjo ji.

Vakare 17 val. miestelio bendruomenė rinkosi į šv. Mišias, kuriose dalyvavo šauliai, nešini tautine bei Darbėnų gimnazijos vėliavomis. Po jų per multimediją bendruomenė prisiminė istorinius įvykius ir, skambant bažnyčios varpams, buvo perskaitytos 14-kos laisvės gynėjų pavardės.

Pranciškonų gimnazijos stadione uždegti laužai, vaizdo projekcijos ant sienos ir sklindanti „Laisvės“ melodija nuo ankstyvo ryto kėlė patriotinius jausmus ne tik mokyklos bendruomenei, bet ir miestiečiams.

Tėvai, valstybė ir... kurkianti varlė

Kretingos pranciškonų gimnazija pilietiškumo pamoką „Sausio 13-oji gyva atmintyje“ surengė savo stadione: įspūdingomis uždegtų laužų liepsnomis bei vaizdų projekcijomis ant gimnazijos sienos nuo pat ankstyvo penktadienio ryto jie traukė praeivių dėmesį.

Keturiolika laužų buvo skirti laisvės gynėjams, – prie jų į garbės sargybą stojo Šaulių sąjungos savanoriai. Prisiminimais tąryt pasidalijo renginyje dalyvavę svečiai – Kretingos rajono meras J. Mažeika ir vicemerė D. Skruibienė bei gimnazijos direktorius Alvydas Virbalis, taip pat – kapelionas brolis Tomas Žymantas.

Pranciškonų gimnazija taip pat dalyvavo ir pilietinėje akcijoje „Atmintis gyva, nes liudija“, mokinių savivaldos iniciatyva taip pat buvo dalijamos ir simbolinės neužmirštuolės. Pilietinė pamoka buvo užbaigta po Kretingą nuskambant atmintinų sausio įvykių himnu tapusia Erikos Masytės daina „Laisvė“.

Pasak gimnazijos pedagogės Audronės Raudienės, netradicinės pamokos metu mokiniai išsakė ir savo mintis apie tai, kas jiems yra Lietuva. „Mintys buvo labai įvairios, mažųjų – labai nuoširdžios. Vieniems tai – namai, tėvai, kitiems – kelias namo, valstybės istorija, tretiems – krepšinis, o vienam paprasčiausiai – jo „babos prūde“ kurkianti varlė“, – sakė pedagogė.

Netradicinė daukantukų pilietinė pamoka prie didžiulio laužo mokyklos kieme.

Nuoširdžiausi – pradinukai

Simono Daukanto progimnazijos bendruomenė Laisvės gynėjų dienos proga surengė pilietiškumo pamoką. Kiekvieno kabineto languose buvo uždegtos žvakutės, kurios sukūrė pagarbios rimties aplinką visoje mokykloje.

„Vaikai įsisegė pačių pasigamintas neužmirštuoles, nes šis žiedas simbolizuoja žodį „neužmiršti“ – neužmiršti skaudžios praeities, iškovotos tautos laisvės kainos. Pakalbėję apie tos dienos įvykius ir jų prasmę, rinkomės mokyklos kieme prie laužo, kur skambėjo poezija ir patriotinės dainos“, – pasakojo viena renginio organizatorių mokytoja Sigita Dirmeitienė.

Ji sakė, jog gyvos pilietiškumo pamokos labai patinka vaikams: „Vyresnieji mokiniai jau girdėję ir matę dokumentikos, todėl jie reagavo santūriau, tačiau pradinukams šis renginys paliko gilų įspūdį. Jie sakė: mes taip pat, kaip ir laisvės gyvėjai, stovime šaltyje prie laužo ir šildomės karšta arbata“, – apie itin nuoširdžiai mažųjų daukantukų išgyventą pagarbą kalbėjo S. Dirmeitienė.

Dirbdama taip pat ir Kretingos rajono kultūros centro Kartenos skyriaus vedėja, S. Dirmeitienė pastebėjo, jog Kartenos miestelio jaunimas tądien nebuvo toks pilietiškas: „Vakare prie uždegto laužo susirinko labiau pagyvenę karteniškiai. Dainavo folklorinis ansamblis, o armoniką virkdė jo vadovas Rimantas Varkojus. Tačiau jaunimas būriavosi automobiliuose ir iš jų nepanoro išlipti. Patriotiškumas, be abejo, yra kiekvieno žmogaus reikalas – čia prievartos negali būti“, – pastebėjo ji.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas