Pajūrio naujienos
Help
2019 Sausis
Pi 7142128
An18152229
Tr29162330
Ke310172431
Pe4111825
Še5121926
Se6132027
Orų prognozė
Dieną-5°C debesuotumas 79 %
Naktį-13°C debesuotumas 1 %
Apklausa

Ar registruoti, bet ilgus metus nebegyvenantieji savivaldybėje turėtų rinkti jos valdžią?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Pranciškonų mieste auginama prakartėlių tradicija

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2017-12-19
Kretingos parapijos dizainerė Giedrė Gagilaitė, kurdama prakartėlę bažnyčioje, panaudojo manekenus, daug audinio atraižų ir sumaniai paslėpė restauruojamo altoriaus pastolius.

Kretingos katalikų bažnyčia prieš šias Kalėdas pasipuošė originalia prakartėle su žmogaus dydžio šventųjų Marijos bei Juozapo skulptūromis, o galerijoje užvakar buvo atidaryta nacionalinio prakartėlių konkurso „Pasitikim kūdikėlį Jėzų su šv. Pranciškumi“ paroda, į kurią kretingiškiai ir bendruomenės pristatė 21 kompoziciją.

Aprengė ir išdažė manekenus

Bažnyčios prakartėlę prie restauruojamo šv. Pranciškaus altoriaus sukūrė parapijos dizainerė Giedrė Gagilaitė. Ji sakė tam panaudojusi įprastus manekenus – išdažė jų veidus ir aprengė, o medžiagos ieškojusi pigių rūbų parduotuvėse. Šventųjų – Marijos ir Juozapo – veiduose jai pavyko įrašyti laukimo nerimą ir būsimą džiaugsmą. Tačiau ėdžios kol kas tuščios. Tradiciškai kūdikėlis į jas atguls tik Kūčių naktį, kai kunigas aukos Bernelių mišias – per jas simboliškai ir paguldys tvartelyje užgimusį Pasaulio išganytoją.

Dangų viršum Betliejaus tvartelio lengvu audeklu su daugybe lempučių sumaniusi apšviesti G. Gagilaitė sakė, jog tam pasitarnavę restauruojamo altoriaus pastoliai: „Toks sprendimas ir vizualiai pasiteisino, taip pat užsidengė ir patys pastoliai“, – sakė dizainerė, neslėpdama, jog apie šiųmetinę prakartėlę žmonės atsiliepia labai šiltai.

Prakartėlę abipus įrėmina dešimt sniegu išpuoštų eglučių, – jas dovanojo Kretingos miškų urėdijos medelynas.

„Kasmet stengiamės sugalvoti kažką originalesnio: pernai prie centrinio altoriaus buvo įrengta nedidelė prakartėlė, prieš kelerius metus bažnyčios navoje statydavo rąstinį namelį. Pernai tą namelį perkėlėme prie miesto eglės, į Rotušės aikštę. Šiemet ją vėl prieš pat Kalėdas ten įrengsime, – tai klebono Antano Blužo iniciatyva, nes jam norėjosi ir tiems žmonėms, kurie neateina į bažnyčią, parodyti, kokia yra tiktoji Kalėdų prasmė“, – kalbėjo G. Gagilaitė.

Trys prakartėlės iškeliaus į Vilnių

Kretingos parapijos žmonės brolių pranciškonų dėka savo mieste jau yra matę visokių dydžių bei formų prakartėlių. Pranciškonų gimnazijos bendruomenė tradiciškai puošia prakartėlę lurde, o prieš dešimtmetį tuometinis vienuolyno gvardijonas Benediktas Jurčys šventoriuje buvo sumanęs įrengti gyvą prakartėlę su gyvūnais – tąkart vaikai neatsidžiaugė avinėliais bei asiliuku.

O šiemet kretingiškiai bažnyčios galerijoje gali pasidžiaugti dviem dešimtimis rankų darbo prakartėlių, kurias sukūrė vaikai su savo šeimomis, neįgalūs žmonės ar bendruomenės – Šv. Antano dienos centro, Kretingos technologijos ir verslo mokyklos bei Palangos Vlado Jurgučio pagrindinės mokyklos. Prakartėlės lenkia viena kitą autorių idėjų originalumu, medžiagomis bei atlikimo technika.

G. Gagilaitė išskyrė ypač įspūdingas Neido Vazbio, Domilės Panovaitės, Anelės Jurgilaitės, Urtės Stripeikaitės bei Alberto Urbonavičiaus prakartėles.

Trys originaliausios prakartėlės bus atrinktos ir iškeliaus į Vilnių, Šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčią, kur gruodžio 31-ąją bus atidaryta jų paroda, o apdovanojimų ceremonija – kitąmet, sausio 7-ąją, per Trijų Karalių iškilmę.

Atvežė dovanotą eglę

Vakar į Kretingos bažnyčią taip pat buvo atvežta ir didžioji Kalėdų eglė, kurią savo sodyboje užaugino ir pasiūlė nukirsdinti kretingiškė Diana Motiejūnienė. Šią sidabrinę eglę, G. Gagilaitės žodžiais, kaip ir pernai, ketinama papuošti masyviomis popierinėmis žvaigždėmis.

Pasak Antano Lukausko, atsakingo už parapijos ūkį, šiemet kretingiškiai bažnyčiai dovanojo 4 egles, – kitos trys papuoš Pranciškonų gimnazijos bei Šv. Antano namelio erdves.

„Egles nusipjovėme patys, o jas parsigabenti talkino bendrovės „Kretingos komunalininkas“ vyrai. Parapijos meistrai Darius Stripeika ir Edmundas Lukauskas sumąstė, kaip masyvią eglę įtvirtinti savadarbėje kryžmoje“, – pasakojo A. Lukauskas.

Kretingos bažnyčios galerijoje eksponuojamos rankų darbo prakartėlės, – trys iš jų iškeliaus į nacionalinį konkursą Vilniuje.

Vydmantuose – tautinis paveldas

Tradiciškai prakartėlėmis prieš Kalėdas puošiasi ir kitos parapijos. Vydmantų ir Rūdaičių parapijų klebonas Karolis Petravičius sakė, jog bendruomenių iniciatyva prakartėlės jau įrengtos atvirose šių gyvenviečių erdvėse, o vakar prakartėle papuošti ir Vydmantų maldos namai.

„Mūsų prakartėlę sudaro 50 įvairaus dydžio skulptūrų, didžiausios siekia per 1 m, ji – gana sena ir aptrinta. Ją mums padovanojo Tauragės, kur anksčiau dirbau, klebonas Vytautas Gedvainis, beje, jis kažkada buvo ir Salantų parapijos klebonas. Skulptūros – labai sunkios, parsivežant vos tilpo į autobusiuką. Manau, kad tai – tautinis paveldas, ir skulptūras reikėtų restauruoti. Bet, manau, kad kartais prakartėlės būna per daug išpuoštos, sudvasintos, o Jėzus juk gimė tvarte, tarp gyvulių, o ne prabangoje. Todėl šiemet ir mūsų prakartėlė tarsi atitiks tikrąją gimimo dvasią“, – kalbėjo K. Petravičius.

Salantų klebonas Juozas Rudys sakė, jog kol kas tenkinasi tuo, ką turi iš seno, – standartinėmis gipso figūrėlėmis. „Gal kitąmet su tautodailininkais nuspręsime atsinaujinti. Dabar džiaugiuosi tuo, kad užsikoręs į bokštą, ant viršaus, radau senuosius kareivėlius-žalnierius. Juos atkūrė medžio meistras Aloyzas Pocius, šie ir vėl kilnoja rankas, judina kardus“, – J. Rudys sakė, jog žalnierius tradiciškai ketiną išnešti per Velyknaktį.

Kalnalio bei Kūlupėnų klebonas Mindaugas Nausėda sakė, jog naująją Kūlupėnų bažnyčią, taupant jos erdvę, kairėje pusėje, papuoš nedidelė pirktinė prakartėlė, o Kalnalyje ji išlikusi dar iš sovietmečio.

Karteniškiai savo bažnyčios dar nepuošė, tačiau, klebono Algio Lukšo žodžiais, prie Marijos altoriaus įrengsią ankstesniąją tradicinę prakartėlę.

Darbėnų parapijos klebonas Viktoras Dirvonskis atviravo, jog naująsias pareigas pradėjęs eiti vos prieš mėnesį, todėl rūpintis prakartėle šiemet paliekąs zakristijonui bei „pročkai“: „O kitąmet žiūrėsim, su bendruomene spręsim, gal kažką originalesnio ir mums sugalvojus.“

---

Broliai pranciškonai išvien su Kretingos Pranciškoniškojo jaunimo tarnyba įrašė kalėdinę pasaką vaikams „Pasitik kūdikėlį Jėzų su šv. Pranciškumi“, kurioje ir pasakojama, kaip šv. Pranciškus Asyžietis sukūrė pirmąją pasaulyje prakartėlę. Pasaką sukūrė Monika Midverytė, o įgarsino Veronika Šlionskytė ir brolis Bernardas Belickas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas