Pajūrio naujienos
Help
2018 Spalis
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Orų prognozė
Dieną15°C debesuotumas 9 %
Naktį4°C debesuotumas 14 %
Apklausa

Ar politikų reitingai turi įtakos Jūsų apsisprendimui?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Darbėnų biblioteka paminėjo jubiliejų

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Kultūra
  • 2017-12-12
Bibliotekininkės Danutė Paulikienė ir Jurgita Anužienė apdovanojo jaunąsias aktores – Darbėnų gimnazijos moksleives, kurių lūpomis taip pat buvo perteikiama bibliotekos istorija.

Artimiausių bičiulių, miestelio bendruomenės narių bei svečių būryje 80-mečio jubiliejų paminėjo, kaip sakė šventės organizatoriai, karu, gaisru, šalčiu ir vandeniu išbandytas, 9 rezidencijos vietas pakeitęs Kretingos Motiejaus Valančiaus viešosios bibliotekos Darbėnų filialas.

Susipažino vaikystėje

„Koks čia filialas? Jaukios gražios mūsų miestelio bibliotekos nesinori taip vadinti. Mūsų biblioteka – tarsi savotiškas klubas, į kurį susirenkame to paties intereso žmonės, pasidalijam įspūdžiais, vieni kitiems patariam, ką skaityti, dėl ko neverta gaišti laiko“, – atviravo pasveikinti atvykusi darbėniškė rajono tarybos narė Jūratė Laučiūtė. Pirmoji jos pažintis su knyga prasidėjo vaikystėje, o į biblioteką pirmąkart už rankos atsivedė mama, kuri dirbo mokytoja.

„Ta biblioteka tuokart dar buvo Laukžemės gatvėje, įėjimas – iš kampo. Pamenu ilgą kambarį, ant sienos kažkokius politikų portretus. Nepatiko tie dėdės, aš, vaikas, ieškojau įdomesnių dalykų – ant dviejų stalų palei langą buvo sukrauta laikraščių, žurnalų lyg tai apie žemės ūkį, prie kitos sienos pamačiau merginas su knygomis“, – ankstyvoje vaikystėje patirtais įspūdžiais dalijosi ji.

Ir prabėgus daug metų, kai šiandien gyvename informacinių technologijų laikotarpiu, Jūratė sakė niekada neiškeistų popierinių knygų į internetines – esą skaityti internetu būtų tas pats, kaip uostyti rožę užsidėjus dujokaukę. Tik į spausdintą žodį galima įsijausti, išgyventi kartu su herojais.

J. Laučiūtė pasidžiaugė čia dirbančiomis bibliotekininkėmis. „Neįmanoma joms visų leidinių perskaityti, tačiau matosi, kad darbuotojos jaučia pareigą kiekvienam skaitytojui padėti, patarti, o grąžinant knygą, visada paklausia, kas patiko“, – kalbėjo ji.

Tarp biblioteką pasveikinti atvykusių svečių buvo (pirmoje eileje iš dešinės) rajono tarybos narė Jūratė Laučiūtė, Darbėnų seniūnas Alvydas Poškys, Savivaldybės Kultūros skyriaus specialistė Dalia Činkienė ir vicemerė Danutė Skruibienė.

Iš vietos – į vietą

Tos dabartinės darbuotojos – tai nuo 1999 metų dirbanti, nuo 2008 metų bibliotekai vadovaujanti, už aktyvią veiklą, pastangas puoselėjant etninės kultūros paveldą Kretingos rajono kultūros ir meno premiją pelniusi bibliotekininkė Danutė Paulikienė ir jos kolegė Jurgita Anužienė.

Miestelio biblioteka buvo įsteigta 1937 m. priešais seniūniją Skuodo gatvėje stovėjusiame privačiame dviejų aukštų name, bibliotekininke tada dirbo pradinės mokyklos vedėjo Mykolo Raucho žmona. Karo metais sudegė ir pastatas, ir visas fondas, kuriame tuo metu buvo apie 1 tūkst. 670 egzempliorių spaudinių. Vėliau, bibliotekai persikėlus į Laukžemės gatvę, iki 1958-ųjų dirbo Bronė Dargytė-Puškorienė. Savininkams sugrąžinus pastatą, biblioteką perkėlus į Turgaus a. esančius kultūros namus, iki 1966 m. fondus tvarkė Janina Petravičiūtė-Beinorienė, Regina Giniotytė, Janina Brazauskaitė-Jokubauskienė, Jadvyga Stančikaitė-Serapinienė-Urbutienė ir Kristina Skersytė. Biblioteką grąžinus atgal į Skuodo gatvę, – Janina Beinorienė, Birutė Kalniutė-Daukšienė ir Algimantas Piekus. Apie 1971 m., pastačius naują Darbėnų apylinkės pastatą, fondas su 9 tūkst. 566 egzemplioriais leidinių iš Skuodo g.15 keliavo čia pat, į Skuodo g. 4. Tais metais bibliotekininke paskiriama Irena Perkumaitė-Žibinskienė, o vėliau – Jovita Ruzgailaitė-Adamavičienė, Zofija Urbonaitė-Martinkienė, Raimonda Mažeivaitė.

Po Lietuvos nepriklausomybės atgavimo, 1994-aisiais, biblioteka perkeliama į jai pritaikytas, gražias, bet nešildomas patalpas naujai pastatytuose kultūros namuose.

„Nuo šalčio apsiginti neužteko šilto pledo, teko ieškoti antklodės, o rašiklis „atsigaudavo“ tik pakištas po ja“, – ir tokius prisiminimus yra išsaugojusi 29-erius savo gyvenimo metus darbui bibliotekoje atidavusi Rina Zelionkaitė-Ruzgailienė. Spaudinių fondas tuokart sudarė daugiau kaip 10 tūkstančių egzempliorių, buvo apie 700 skaitytojų, pusė jų – vaikai. Dauguma renginių skirti sovietinės istorijos atmintinoms datoms bei ateizmo propagandai. Bet, anot R. Ruzgailienės, netrūko išradingumo ir kūrybiškumo organizuojant darbą su lankytojais, vyko konkursai, viktorinos, ekskursijos, renkama kraštotyros medžiaga apie miestelio istoriją, darbėniškių veiklą ir kūrybą, architektūros ir archeologijos paminklus, krašto legendas. Už metinius veiklos rodiklius filialas daug kartų buvo įvertintas diplomais ir pagyrimo raštais.

Danutė Paulikienė (kairėje) ir Jurgita Anužienė – dokumentinės apybraižos „Metų pynei ilgėjant“ sumanytojos.

Padėkos ir gėlės

Kretingos viešajai bibliotekai 1997-aisiais suteikus Motiejaus Valančiaus vardą, Darbėnų biblioteka tapo filialu ir tų pačių metų spalį buvo perkeltas į vaikų darželį Laukžemės g. Nuo 2009 m. filiale dirbo Sigutė Medžiaušytė, Rita Turauskytė-Beržanskienė. R. Ruzgailienės surinkta kraštotyros medžiaga pasitarnavo įgyvendinant įvairius Savivaldybės finansuojamus projektus, vyko daug susitikimų su rašytojais, vietos literatais, tautodailininkais, mokoma informacinių technologijų. Taigi iš mažo daugelio senbuvių vietos gyventojų atmintyje išlikusio kambarėlio su dviem knygų lentynom Darbėnų biblioteka pamažu išaugo į daugiafunkcę kultūrinę erdvę, kurioje kūrybiniais sumanymais šiandien dalijasi anūkai ir seneliai, profesionalai ir savamoksliai, menininkai ir namudininkai.

Į jubiliejų susirinkusiems vietos gyventojams ir svečiams, tarp kurių vicemerė Danutė Skruibienė, Kultūros skyriaus vyriausioji specialistė Dalia Činkienė, Kretingos Motiejaus Valančiaus viešosios bibliotekos direktorė Birutė Karčauskienė, seniūnas Alvydas Poškys, Darbėnų bibliotekos kelias iki šių dienų buvo nušviestas parodžius D. Paulikienės ir J. Anužienės iniciatyva sukurtą dokumentinę apybraižą „Metų pynei ilgėjant“. Renginio pabaigoje už šį įgyvendintą sumanymą bibliotekininkės padėkojo filmą kūrusiai Darbėnų gimnazijos moksleivei Gretai Gadeikytei, jaunosioms aktorėms Medeinai Skripkauskaitei, Emilijai Butkutei, Samantai Budrikytei, Svajai Rimaitei, Gabrielei Paulikaitei bei mokytojai Justinai Vaičikauskienei. Padėkos buvo įteiktos ir daugiausiai knygų skaitančiai Jasų šeimai bei smalsumu daugelį pralenkiančiam jaunajam skaitytojui Pauliui Pociui. Už nuolatinį bendradarbiavimą su biblioteka padėkota J. Laučiūtei, už paramą – bendruomenės pirmininkui Rimantui Benečiui ir jo žmonai Onutei.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas