Pajūrio naujienos
Help
2019 Sausis
Pi 7142128
An18152229
Tr29162330
Ke310172431
Pe4111825
Še5121926
Se6132027
Orų prognozė
Dieną-5°C debesuotumas 79 %
Naktį-13°C debesuotumas 1 %
Apklausa

Ar registruoti, bet ilgus metus nebegyvenantieji savivaldybėje turėtų rinkti jos valdžią?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Žiema skaičiuoja pirmąsias aukas

  • Dovilė URNIKIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2017-12-08
Slidžioje gatvėje nepavykus suvaldyti automobilio „Audi A4“, šis sukosi ir vairuotojo puse rėžėsi į elektros atramą.

Tikros žiemos dar nėra, bet ji jau kanda: slidžiais rajoniniais keliais ypač pasižymėjo pirmadienis, tačiau pavojingų ruožų pasitaikė ir kitomis dienomis. Bene skaudžiausia eismo nelaimė nutiko trečiadienio rytą, apie 8.45 val., Salantuose – šio miesto gyventojai (gim. 1975 m.) nesuvaldžius automobilio „Audi A4“, šis taip bloškėsi į elektros atramą, kad liko neremontuotinas.

Liudininkai pasakojo, kad automobiliu „Audi A4“ salantiškė į darželį vežė savo 4 metų sūnų, o į gimnaziją – dukterį, už kelių dienų pasitiksiančią 18 gimtadienį.

„Štai kokia gimtadienio dovana“, – liūdnai šyptelėjo mergina, kuri po eismo įvykio prie sulankstyto automobilio liko viena – jos mamą ir brolį, kuris skundėsi, jog skauda galvą, išvežė greitosios medicinos pagalbos medikai.

Pagavo ledas

Mergina pasakojo, kad Dariaus ir Girėno gatve mama važiavo lėtai, tačiau, automobilį pagavo ledas – apsisukęs jis į elektros stulpą trenkėsi vairuotojo puse.

„Mes šioje gatvėje ir gyvename – gal 300 metrų tik nuvažiavome. Kai pamačiau, kad mus neša, pradėjau klykti, bet mama jau nieko negalėjo padaryti“, – pasakojo mergina.

Nors į vietą atvyko ir ugniagesiai, tačiau jų pagalbos išvaduojant žmones neprireikė – vairuotoja iš transporto priemonės išsiropštė pati per keleivio duris.

Išgirdęs apie avariją iš Salantų gimnazijos, kur dirba mokyklinio autobuso vairuotoju, atskubėjo Antanas Stonkus, buvęs policijos pareigūnas. Jis pagelbėjo išsigandusiai ir ašarojusiai gimnazistei, padėjo suorganizuoti sulankstyto automobilio išgabenimą.

Vietoje būriavosi ir daugiau salantiškių – niekas neabejojo, kad dėl eismo įvykio kalta slidi kelio danga, nes Dariaus ir Girėno gatve buvo sunku net ir vaikščioti neslidinėjant.

„Visur ledas – ir keliuose į Laivius, Notėnus. Tie keliai nebarstomi, nes juose per mažas eismo intensyvumas, bet tokiomis sąlygomis tenka surinkti ir vežti mokinius“, – teigė A. Stonkus.

Koją kiša permainingi orai

Salantų seniūnas Kazimieras Galdikas teigė, kad trečiadienio rytą gatvės tapo slidžios staiga, todėl buvo neįmanoma numatyti, kad jos taps pavojingos. „Rytą, prieš 8 val., keliai nebuvo slidūs – pats apėjau miestelį ir apžiūrėjau, o prieš 9 val. gatves aptraukė ledas. Tai buvo momentinis dalykas. Tokius orus turėtų įvertinti ir vairuotojai“, – sakė K. Galdikas. Jo teigimu, būtent tokie orai, kaip šįmet, kai oro temperatūra svyruoja tarp pliusinės ir minusinės, kelia daugiausia problemų – gatvės slidžios pasidaro staiga.

K. Galdikas teigė, kad Salantų gatvės yra prižiūrimos seniūnijos jėgomis – ji turi vieną barstytuvą. Jei pastebima, kad jos yra slidžios, tuomet barstyti pradedama nuo ten, kur žmonių srautas didžiausias: darželio, mokyklos, ligoninės. „Tačiau per valandą ar pusantros visų gatvių pabarstyti nesuspėsi, – prisipažino K. Galdikas. – O šaligatvius pabarsto valytojai, kuriems yra padėtos smėlinės gatvėse.“

Dar „epidemijos“ neskelbia

Žiemiškos bėdos neaplenkė ir Kretingos miesto – viena skaitytoja (vardas ir pavardė redakcijai žinomi) pasakojo tapusi liudininke, kaip antradienį moteris taip paslydo, kad jai prireikė greitosios pagalbos medikų. Nelaimė įvyko pakalnėje, kuria takas atsišakoja nuo J. Pabrėžos g., netoli sankryžos su Klevų g.

„Ta vieta eina daug žmonių – į polikliniką, ligoninę, meriją, o šitaip slidu. Net atvykę greitosios medicinos pagalbos medikai slidinėjo, norėdami prieiti prie sužeistos moters. Kretinga žiemai nepasirengusi“, – įsitikinusi skaitytoja.

Paklaustas, gal ir daugiau žiemiškas traumas patyrusių žmonių sulaukė Kretingos ligoninė, jos vyriausiojo gydytojo pavaduotojas medicinai Aleksandras Šalavėjus pajuokavo: „Epidemijos dar nėra. Apie tai neužsiminė ir skyrių vedėjai per mūsų susirinkimą. Bet kokiu atveju esame pasirengę suteikti pagalbą, jei kam tokios prireiktų.“

Budėjimą pradeda paryčiais

Kretingos miesto seniūnas Stanislovas Juknevičius ir „Kretingos komunalininko“ direktorė Renata Surblytė teigė, kad skundų iš gyventojų dar nesulaukė, o žiemos tarnyba jau budi. Šįmet „Kretingos komunalininkas“ netgi atnaujino savo parką – įsigijo modernų barstytuvą, kuriame iš kabinos galima reguliuoti išberiamos druskos kiekį į vieną kvadratinį metrą. Turima ir papildomų ledo tirpiklių, kurie naudojami, esant ypač žemai oro temperatūrai, kai nebepadeda druska ar jos mišinys su smėliu.

„Pirmiausia stebime orų prognozes, nors orai labai staigiai keičiasi, – sakė R. Surblytė. – Apie trečią valandą ryto darbuotojas važiuoja ir patikrina gatves. Ypač stebime Birutės gatvę, kuri kyla įkalne, nes nuo upės drėgmės danga gali apledėti. Jei darbuotojas mato, kad formuojasi plikledis, keliami vairuotojai, kad važiuotų barstyti gatvių. Be to, apie staiga pablogėjusias eismo sąlygas mus informuoja policijos pareigūnai, stebime ir pranešimus žmonių, kurie vienas kitą perspėja apie pavojingus ruožus internete.“

Kretingos miesto seniūnas Stanislovas Juknevičius paaiškino, kad ir šaligatviai, ir gatvės pirmiausiai pradedami barstyti nuo centrinės miesto dalies. „Komunalininkai,paryčiais pradeda darbą, nelaukę, kol mes jiems ką nurodysime, o mes atėję į darbą rytą jau gauname iš jų informaciją, kur ir kas buvo padaryta. Jei reikia, prašome papildomai atkreipti dėmesį į kokį pavojingą ruožą“, – sakė S. Juknevičius.

Jis atkreipė dėmesį, kad saugumu žiemą turėtų pasirūpinti ir pastatų savininkai bei valdytojai – kad takai ir laiptai nebūtų slidūs, o ant stogų nesiformuotų varvekliai bei sniego nuošliaužos.

Naujiena – prevencinis barstymas

Kalbant apie rajoninius ir regioninius kelius, bene slidžiausi jie buvo pirmadienį. „Kelyje Kretinga-Darbėnai mašiną pradėjo sukti, tada ji nuvažiavo nuo kelio ir apsivertė ant stogo, – pasakojo į pagalbą atvykusio autovežio vairuotojas Vitalijus, prašęs neviešinti jo pavardės. – Pats iki to automobilio važiavau tik 50-60 km per val. greičiu, nes buvo labai slidu.“

Kad pirmadienis buvo viena iš pavojingiausių dienų, pripažino ir Kretingos kelių tarnybos viršininkas Artūras Meškys. „Pirmadienį kelius barstėme ir rytą, ir vakare. O apskritai žiemos sezoną pradėjome spalį – 3 kartus buvome išvažiavę paryčiais pabarstyti kelių, lapkritį – 5-6 kartus, o gruodį – vykstame jau kasdien. Paprastai pavojingiausi keliai būna į Salantus, Karteną ir Grūšlaukę“, – sakė A. Meškys.

Jis pristatė naujovę – šiemet kelininkai magistraliniuose keliuose (Kretingos rajone tai: Šiauliai–Palanga, Klaipėda–Liepoja ir Klaipėda–Kretinga) atlieka prevencinius barstymus. „Stengiamės numatyti galima plikledį ir pabarstyti kelius dar prieš jam susidarant. Tegu ir paaukojame druskos, bet taip apsidraudžiame, kad šąlant ledas nebesusidarys. Ši taktika pasiteisina, nebent yra kritulių, kurie druską nuplauna“, – pasakojo A. Meškys, kurio teigimu, meistrai budi ir situaciją keliuose stebi nuo 3.30 val. iki 22 val.

Kelininkai žiemą pirmiausiai barsto ir sniegą nuvalo magistraliniuose, o tada – rajoniniuose keliuose, priklausomai nuo jų intensyvumo. Situaciją keliuose kiekvienas vairuotojas gali pasitikrinti ir internetiniame puslapyje https://eismoinfo.lt/.

---

Į klausimą, ar įvykus eismo įvykiui dėl slidaus kelio, nukentėjęs asmuo galėtų prisiteisti kompensaciją iš kelius turinčios prižiūrėti tarnybos arba savivaldybės, atsako advokatas Arūnas Žlioba:

– Žalą, padarytą dėl kelių, sugriuvimo ar dėl kitokių jų trūkumo, pagal Civilinio kodekso 6.266 straipsnio 1 dalį privalo atlyginti šių objektų savininkas (valdytojas). Kelio trūkumu pripažįstamas ir toks trūkumas, kuris atsirado dėl netinkamos konstrukcijų priežiūros.

LAT yra išaiškinęs, kad dėl kelių trūkumų už žalą yra atsakinga būtent savivaldybė, kurios teritorijoje įvyko įvykis, kadangi ji, kaip kelio savininkė, atsako už kelio trūkumus. Kelio priežiūros perdavimas kitam asmeniui nereiškia valdymo teisės perdavimo, todėl kelią prižiūrinti bendrovė nėra tiesiogiai atsakinga žalą patyrusiems vairuotojams.

LAT netgi yra konstatavęs, kad kelių savininkai turi prisiimti riziką ir atlyginti dėl kelių trūkumų padarytą žalą net ir tais atvejais, kai ėmėsi visų prieinamų priemonių, buvo rūpestingi ir atidūs, kad žalos neatsirastų, bet ji vis dėlto atsirado. Tai reiškia, kad kelio dangos trūkumo – neįprasto slidumo, atsiradimo priežastys (oro sąlygos, neturėjimas resursų, technikos ir/ar kiti veiksniai) neturi reikšmės tokiam ginčui.

Tačiau slidžiame kelyje įvykus eismo įvykiui taip pat vertinama, ar laikantis visų Kelių eismo taisyklių jo nebuvo galima išvengti.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas