Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Bandymai išsisukti nuo namų ruošos, paskubomis atliekami darbai ir galiausiai - laisvas laikas. Turbūt kiekvienam vaikui pažįstama situacija. Bet ,,Kuprinės“ žurnalistų apklausa parodė, jog net pusė apklausoje dalyvavusių respondentų namuose dirba savo noru. Galbūt namų ruoša nėra tokia kankinanti?

Sesuo ir brolis - Marija ir Mantas Griciai - prisipažįsta, kad nesutarimų dėl to, kuris atliks namų ruošos darbus, kyla, tačiau - labai retai.

Brolis ir sesuo – 17 metų Matas Gricius ir 18 metų Marija Griciūtė pasakojo, jog tarp jų retkarčiais kyla konfliktų dėl darbo namie, tačiau taip būna tik tada, kai kuris nors nenori atlikti savo užduoties. O dažniausiai, tikino jie, visi nesutarimai tarsi išsisprendžia savaime. Be to, abu supranta, jog pagalba namuose yra jų pa-reiga, kurią jiems būtina įvykdyti.

Palangiškiai teigė, kad darbus namuose yra pasidaliję: Matui reikia pjauti žolę ir atlikti vyriškus darbus, o Marija tvarko kambarius, laisto gėles darželyje, šluoja kiemą. Likusius namų ruošos darbus atlieka tas, kuris tuo metu turi laisvo laiko.

M. Griciūtė mano, kad vaikų pagalba namuose yra reikalinga, tačiau dažniausiai vaikai darbus atlieka ne savo noru, o tėvų prašymu, kai jie konkrečiai nurodo, ką ir kaip atlikti.

Vaikus auklėja pagal tėvų tradiciją

Teatro - studijos ,,Atžalynas“ režisierė Auksė Antulienė pasakojo, kad ir jai vaikystėje yra tekę dirbti įvairius namų ruošos, ūkio darbus. ,,Mano tėvai būdavo gudrūs: kai reikėdavo skinti uogas, jie duodavo stiklainį, pasakydavo, kad jį reikia priskinti, ir gali skinti tiek laiko, kiek nori. Kuo greičiau priskinsi, tuo greičiau būsi laisvas“.

Dabar A. Antulienė kartu su vyru visas tėvų pamokas perduoda ir savo vaikams. ,,Jie žino, kokius darbus turi atlikti: kam reikia malkas sukrauti, kam žolę nupjauti. Arba jie gyvens netvarkingai, arba susitvarkys ir bus patiems smagiau ir maloniau būti tvarkingoje aplinkoje, - pasakojo A. Antulienė, kuri įsitikinusi, jog darbas namuose stiprina šeimos tarpusavio santykius. – Tarkime, nusipjauname žolę ir visa šeimyna susirenka kartu pabūti, papramogauti sode. Mes kartu ir pramogaujame, ir dirbame“.

Režisierė tikisi, kad jos vaikai, sukūrę savo šeimas, prisimins tėvų patarimus ir patys jaus tvarkingo gyvenimo poreikį.

Darbus dalindavosi tarpusavyje

Kretingos sporto mokyklos direktorius Remigijus Malakauskas prisiminė, kad vaikystėje jam nekildavo konfliktų su tėvais dėl darbų namuose.

Jis pasakojo, kad kai negalėdavo atlikti kokių nors darbų, dėl to nesiderėdavo su tėvais, o griebdavosi kitos išeities – susitardavo su broliu ar seserimi, kad šie pagelbėtų. Nebūdavo ir kalbų apie tai, kaip atsilyginti broliui ar seseriai už pagalbą – žinojo, kad kitą kartą tiesiog pačiam reikės perimti brolio ar sesers darbą, jei šie paprašys.

Pasak pašnekovo, darbai namuose vaikams yra labai naudingi, nes kiekvienas paauglys tampa suaugusiuoju, todėl nuo mažens turi pratintis prie įvairių darbų. ,,Namų ruošos darbų net nevadinčiau darbu, tai labiau šeimos reikalas: visi turi dirbti bendrai, o ne vienas žmogus“, - tvirtino sporto mokyklos direktorius.

„Kuprinės“ žurnalistų atlikta anoniminė apklausa parodė, kad toli gražu ne visada vaikams ir tėvams susitarti dėl pagalbos namuose yra taip paprasta. Paaiškėjo, kad iš 204 apklaustųjų paauglių kasdien tėvams namuose padeda 80 respondentų. Ir tik 10,3 proc. moksleivių atsakė, jog su tėvais niekada nekyla konfliktų dėl namų ruošos darbų.

Be to, ,,Kuprinės“ apklausa parodė, jog vaikams iš tėvų nėra svarbu gauti materialų atlygį už pagalbą namuose – tik 37 apklaustieji iš 204 atsakė, jog tik gaudami užmokestį jie noriai padėtų savo tėvams. Likusieji nurodė, jog jiems užtektų galimybės pačiam pasirinkti, kokius darbus norėtų daryti ir laiką, kada juos turėtų atlikti. Ketvirtadalis respondentų atsakė, jog noriai dirbtų namuose, jei tėvai paprašytų ir tartųsi su jais, o ne tiesiog lieptų atlikti tam tikrus darbus.

Sąlygos – tarsi sutarties

Šią apklausą įvertino ir pakomentavo Kretingos psichikos sveikatos centro psichologė Laima Andrijauskienė. ,,Peržiūrėjus anketų rezultatus, akivaizdu: vaikai labiausiai nori, jog tėvai leistų pasirinkti darbą ir jo atlikimo laiką. Manau, kad tėvai geriausiai vaikus motyvuoja, kai leidžia jiems susidaryti laisvą atliekamų darbų grafiką. Svarbiausia, jog tėvai nekeistų jau nustatytų darbo taisyklių - turi išlikti stabilumas. Tuomet nekils ir jokių problemų“, - įsitikinusi pašnekovė.

L. Andrijauskienės teigimu, tėvai turėtų peržvelgti vaiko dienotvarkę ir išsiaiškinti, kokiu metu jam galima atlikti skirtus darbus: ,,Galbūt dienotvarkė tokia užimta, jog laiko lieka tik savaitgaliais? Taigi reikėtų taip ir planuoti darbus. Manau, nė viena pusė nepasijaus geriau, nugalėjusi kitą. Tai psichologų vadinami jėgos žaidimai, todėl, jei šeima nori gražiai sugyventi, turi tarpusavy kalbėtis, ieškoti kompromisų ir išeičių“.

Pasak psichologės, šeimoje turi būti kaip kolektyve – kiekvienas turi žinoti savo pareigas ir teises. Tačiau pareigos turi būti konkrečiai apibrėžtos ir iš vaiko neturi būti reikalaujama to, ko jis neprivalo atlikti. ,,Tarp tėvų ir vaikų turi būti griežtas susitarimas, pavadinkime tai sutartimi, pagal kurią visi šeimos nariai susitaria, kam atitenka tam tikri darbai. O jei iš abiejų pusių nebus jokio susitarimo, nė vieni nebus patenkinti ir visuomet kils ginčų“, - teigė pašnekovė.

Komentarai

Dainius Rupeika, 18 metų:

- Visada tėvams padedu namuose. Atlieku žemės ūkio darbus. Kadangi suprantu, jog tėvams reikia padėti namuose, nekyla jokių konfliktų, su jais galima susitarti. Ir pats dažnai noriu prisidėti, kai lieka laiko, atlieku daugiau darbų.

Bartė Puteikytė, 23 metai:

- Kadangi gyvename name, tai yra labai daug įvairių darbų tiek namuose, tiek kieme. Anksčiau, kai buvau mažesnė, bandydavau išsisukti nuo pareigų, nenorėdavau dirbti, kildavo konfliktų su tėvais. Tačiau dabar suprantu, kad tėvams reikia kuo daugiau padėti, nes taip pat esu šeimos narė ir reikia prisidėti prie darbo.

Renata Jacienė:

- Namuose visi turime savo darbus: kam tenka namų ruoša, kam darbai kieme, pavyzdžiui, tvarkyti aplinką. Kol kas dėl to su vaikais nekyla jokių problemų, tik kartais reikia priminti, jog atliktų kokį nors darbą. Manau, kad vaikams tai yra reikalinga, nes jie išmoksta tvarkos, tampa atsakingesni. Pati vaikystėje irgi dirbau. Labai mėgau visus namų ruošos darbus, todėl noriai padėdavau tėvams.

Diana Lazdauskienė:

- Sūnus daug padeda namuose: tvarko kambarius, kartais gamina valgyti, labai mėgsta daryti staigmenas ir dažnai nustebina vakarienėmis. Jis neskirsto darbų į vyriškus ir moteriškus. Anksčiau galbūt ir reikėjo daugiau tartis, priminti, tačiau dabar labai noriai padeda. Nuo pat vaikystės jį mokėme atsakomybės ir tvarkos. Kai buvo mažas, turėjo paprastas, lengvas užduotis. Augo vaikas, daugėjo ir jam skiriamų namų ruošos darbų.

Gintarė PAULAUSKAITĖ

"P. n." akademijos narė


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas