Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Papuošalų idėją užaugino kaip medį

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Smiltys
  • 2013-01-11
Savitą kūrybinę sandorą su gintaru ir metalu sudaręs kretingiškis juvelyras Gražvydas Kasparavičius šiuos metus pasitinka itin darbingai - iki pat vasaros sudarytas parodų bei konkursų grafikas. Tačiau, tikino tautodailininkas, daugiausiai jėgų jis skirsiąs šį vasarį Kretingos muziejuje įvyksiančiai personalinei savo darbų parodai.

Juvelyro Gražvydo Kasparavičiaus credo: visą kūrybinę širdies ugnį skirti tam miestui, kuriame jis gyvena.

Gintaras turi šokti

G.Kasparavičius sakė, jog po įvairių bandymų šiuolaikiškai atskleisti gintaro grožį tik per pastaruosius dvejus metus jis galutinai suradęs savąjį stilių.

„Niekad nežiūrėjau kitų meistrų darbų – ne iš pasipūtimo, o tam, kad iš pasąmonės neatklystų svetimos idėjos. Visąlaik norėjau dirbti tik savitai: išbandžiau įvairius gintaro pateikimo būdus. Tačiau tik dabar drąsiai galiu sakyti: subrandinau mintį ir užauginau savąjį kūrybos medį - sumaniau tokią techniką, kokia nekuria joks kitas gintaro juvelyras“, - tvirtino netrukus savo 45-mečio jubiliejų švęsiantis menininkas.

Jo juvelyriniuose dirbiniuose greta gintaro dera net 3 rūšių metalas – melchioras, žalvaris ir bronza, meistriškai žaidžiama šių metalų atspalviais, šešėliais, raštais, faktūra.

„Metalas ir gintaras meno kūrinyje sąveikauja, tačiau gintaras šioje dermėje šoka. Pirmiausiai imu gintaro gabalą, gerai jį apžiūriu ir įvertinu. Tada išpjaunu metalo gabalą ir žaidžiu, tarpusavyje jungdamas kitus metalus, kad gintaras sušvytėtų kitoje šviesoje“, - kūrybos proceso, kuriame gimsta įstabaus grožio segės, koljė, žiedai, subtilybes atskleidė G.Kasparavičius.

Gintaro gabalas jo kūriniuose – gana masyvus, taip labiau išryškėja jo natūralus grožis, todėl ir papuošalai stebina savo neįprastais dydžiais.

„Stengiuosi kurti vienetinius papuošalus, kad jie turėtų išliekamąją vertę“, - akcentavo menininkas. Atgims suakmenėjusios kriauklės

Kretingiškio darbuose - įstabus gintaro ir metalo šokis.

Į Kretingos muziejuje rengiamą parodą G.Kasparavičius ketina pristatyti solidžią savo darbų kolekciją - per 100 kūrinių. „Pateiksiu naujovę – papuošalų su amunitais – suakmenėjusiomis kriauklėmis. Tai – labai įdomi materija, susiformavusi per milijonus metų ir palikusi aukso gyslelių, įstabių įspaudų bei raštų“, - tvirtino tautodailininkas.

Jis teigė, jog jo gyvenimo principas esąs toks: atiduoti visą širdį ten, kur gyvena. Telšiuose gimęs, Palangoje augęs, o nuo 2000-ųjų Kretingoje apsigyvenęs G.Kasparavičius neslėpė: „Myliu aš Kretingą: čia gera ir ramu, čia prasidėjo naujas mano gyvenimo etapas. Kaip menininkas aš noriu garsinti jos vardą“.

Itin savito braižo gintaro juvelyras neslėpė esąs savamokslis, tačiau užaugęs kūrėjų aplinkoje: vienas garsiausių Lietuvos gintaro meistrų Alfonsas Jonušas – jo patėvis, o anapilin iškeliavęs medžio drožėjas Gražvydas Čepulevičius – jo krikšto tėvas, iš kurio jis perėmęs ir vardą.

„Į gintarą rimčiau pažvelgiau tik prieš dešimtmetį. Ligi tol turėjau savo žvejybinę artelę – nuolat jūroje: stichija, grynas oras, azartas, ir šaipydavausi iš patėvio, kad jis skęsta gintaro dulkėse. Tačiau prireikus, pats stodavau prie staklių - mokėdavau pasigaminti dovaną iš gintaro“, - savos meistrystės priešistorę prisiminė G.Kasparavičius.

Išplaukė į plačius vandenis

Išsyk po jubiliejinės parodos jau šį kovą kretingiškis ketina dalyvauti Vilniuje dešimtą kartą rengiamos tarptautinės Baltijos juvelyrikos parodos „Amber Trip“ konkurse „Number 10, Victoria“.

Šiam renginiui, skirtingai nuo neseniai įvykusio konkurso „Baltijos meistrai“, kur galima buvo pateikti keletą darbų ir G.Kasparavičius tapo laureatu, meistrai galės pateikti tik po vieną tematinį darbą, atspindintį karalienės Viktorijos laikų madą.

„Mintis jau subrandinta – nuo savo braižo nebėgsiu, tik pridėsiu modernių renesanso detalių. Tai nebus istorinio papuošalo kopija, bet savita to laikotarpio papuošalo – prabangaus koljė – interpretacija“, - tvirtino kūrėjas.

Balandį savo juvelyrinius dirbinius jis ketina pristatyti parodoje Karaliaučiuje, o birželį jau numatyta jo darbų prezentacija Vokietijoje, Ribnitz-Damgarden tarptautiniame Baltijos regiono šalių gintaro meno premijos konkurse, vykstančiame kas 7 metus.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas