Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Naujos konsultavimo paslaugos – dėl reikalavimų atitikimo

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2009-11-20

Šukėje ūkininkaujantis 35-erių Artūras Turauskis pirmasis rajone sulaukė ūkio vertintojų – Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) Kretingos ir Plungės rajonų biurų konsultantų. Šukiškis ūkininkas – vienas iš 10 rajono ūkininkų, kurie pateikė paraiškas paramai pagal KPP priemonę “Naudojimasis konsultavimo paslaugomis” gauti.

Artūras Turauskis (dešinėje) – pirmasis rajono ūkininkas, pas kurį apsilankė ūkio vertintojai (iš kairės) Gintautas Narmontas, Aušra Griciuvienė ir Gražina Poškienė. Jie ūkininką konsultuoja pagal KPP priemonę “Naudojimasis konsultavimo paslaugomis”.

Maksimali paramos suma per laikotarpį iki 2013 metų negali viršyti 5 tūkst. 179 litų.

Pajaus realią naudą

“Artimiausiu metu tikimės, kad pagal šią – dar gana naują – programą paraiškas paramai gauti turėtų pateikti dar bent 10 rajono ūkininkų. Ūkininkai, kurie galvoja apie savo ūkių perspektyvą, juos turės susitvarkyti taip, kad ūkiai atitiktų kompleksinės paramos reikalavimus. Kad būtų lengviau juos išpildyti – į talką ūkininkui ateina konsultantai. Ir jeigu ūkininkas rimtai žiūrės į jų pastabas, jis labai greitai pajaus ir priemonės “Naudojimasis konsultavimo paslaugomis” naudą”, - teigė LŽŪKT Kretingos rajono biuro vadovė buhalterė-ekonomistė Gražina Poškienė.

Be jos, A.Turauskio ūkį vertino augalininkystės konsultantė Aušra Griciuvienė bei LŽŪKT Plungės rajono biuro inžinierius Gintautas Narmontas.

Konsultantų nuomone, ūkininkai, pasinaudoję konsultavimo paslaugomis, ištaisę trūkumus, tinkamai susitvarkę ūkio dokumentus, pavyzdžiui, darbų saugos, pesticidų tvarkymo žurnalus, buhalterinę apskaitą ir pan., galės būti ramūs daugeliu atvejų: ar ūkį tikrintų Nacionalinės mokėjimo agentūros atstovai, ar tvarkingų dokumentų prireiktų paraiškoms pagal naujas programas teikti.

Naujieną priėmė palankiai

Nuo 1993 metų ūkininkaujantis ir 280 ha deklaruojamos žemės valdantis ūkininkas A.Turauskis sakė, jog naujos programos pranašumais įsitikinsiantis laikui bėgant.

Ūkininko vizija – tvirtas ūkis. Toks, kurį valdant būtų galima pasinaudoti KPP programų teikiamomis galimybėmis.

Iki šiol A.Turauskis yra dalyvavęs SAPARD-o programoje, paramą yra gavęs pagal KPP “Supaprastintą ūkio modernizavimo priemonės” programą.

Pagal pastarąją investicinę priemonę į ūkį buvo investuota 150 tūkst. Lt, ir ūkininkas pasidžiaugė tuo, jog teikiant paraišką buvę mažiau popierizmo ir biurokratizmo.

A.Turauskis teigė, kad programose dalyvauti – verta. Todėl sieksiantis, kad jo ūkis atitiktų kompleksinės paramos reikalavimus, juolab, kad juos išpildyti esą realu.

Investuodamas į ūkį ir savo paties uždirbtas, ir pagal programas gautas lėšas, A.Turauskis baigia iš ūkio “išstumti” rusų gamybos techniką, kurią keičia modernesne.

Nors ūkininkauti sekasi gerai, grūdines kultūras auginantis A.Turauskis ūkio plėsti neketina: žemės dirba tiek, kiek spėja pats, be to, Šukės apylinkėse labai trūksta dirbamos žemės.

Pasikeitė paramos taisyklės

Europos Sąjungos (ES) šalių žemdirbiams paramos sąlygos pasikeitė nuo šių metų. Prieš kelerius metus ES buvo reformuota bendroji žemės ūkio politika. Vienas pagrindinių šios reformos pokyčių – parama priklausys nuo to, ar laikomasi geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės bei aplinkosaugos, veterinarijos, maisto saugos, ūkinių gyvūnų sveikatos ir gerovės reikalavimų. Ši naujoji išmokų sistema pavadinta kompleksine parama (angl. – cross-compliance).

Paramos gavimas atsižvelgiant į minėtų reikalavimų laikymąsi Lietuvoje nėra visiška naujiena – ir iki šiol išmokas gavo tie Lietuvos žemdirbiai, kurie žemės ūkio valdose laikėsi geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimų. Jie buvo patvirtinti žemės ūkio ministro įsakymu bei kontroliuojami nuo 2005 metų ir buvo privalomi žemdirbiams, gaunantiems tiesiogines ir dalį kompensacinių išmokų.

Kompleksinės paramos reikalavimų laikymąsi kontroliuos Žemės ūkio ministerijos paskirtos kontrolės institucijos. Nacionalinė mokėjimo agentūra kontroliuos, kaip laikomasi geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės, aplinkosaugos ir augalų apsaugos reikalavimų. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba kontroliuos veterinarijos, maisto saugos, ūkinių gyvūnų sveikatos ir gerovės reikalavimų laikymąsi.

Pagal ES teisės aktus per metus vietoje bus patikrinta ne mažiau kaip 1 proc. į paramą pretenduojančių žemės ūkio valdų.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas