Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Darbėnų seniūnijos rūpesčiu jau parengtas Darbėnų kapinių koplyčios atnaujinimo projektas. Tačiau šio projekto autorius architektas Juozas Januševičius bei Darbėnų seniūnas Edvardas Stalmokas sako, kad geriausiu atveju pirmieji darbai bus pradėti kitų metų pavasarį – restauruoti tarpukariu statytą kolyčią reikia lėšų.

Kaip Darbėnų parapijos žmones sutelkti kilniai misijai – išsaugoti senųjų kapinių koplyčią – aptarė (iš kairės) restauratorius Juozas Januševičius, klebonas Aivaras Pudžiuvelis ir seniūnas Edvardas Stalmokas.

Suskaičiuota, kad senai medinei liaudies meistrų statytai koplyčiai atnaujinti reiktų šiek tiek per 30 tūkst. Lt.

Už šias lėšas būtų perdengtas skiedrinis koplyčios stogas, perdažyta ir atnaujinta pastato išorė, restauruotos varpo bokštelio medinės dalys, metalinis kryžius, langų rėmai, pakeisti per laiką sutrešę sienojai, sugedusios gegnių dalys.

„Kokios spalvos bus dabar geltonai nudažyta koplyčia, paaiškės, kai restauruojant „atkapstysime“ originalią spalvą – paprastai, restauruojant paveldo paminklus, tai pavyksta padaryti: vienur ar kitur būna išlikęs pats pirmasis dažų sluoksnis, - teigė koplyčios restauravimo projekto autorius J.Januševičius. – Svarbiausia, restauruojant šį statinį, - laikantis paveldosaugos reikalavimų išsaugoti koplyčios autentiškumą“.

Vien savų jėgų neužteks

Darbėnų seniūnas E.Stalmokas tvirtino, jog restauruojant senųjų Darbėnų kapinių koplyčią daug ką bus galima padaryti seniūnijos jėgomis.

„Atlikti ardymo darbus, nuvalyti senus dažus, išvežti statybines atliekas galės seniūnijos darbuotojai, pasitelksime ir tuos, kurie gauna socialines pašalpas. Tačiau rimtesniems darbams atlikti – restauruoti puošybos elementus, kloti stogą bei kitiems – teks samdyti nagingus ir išmanančius žmones, vien savo jėgų nepakaks – reikia ieškoti finansavimo šaltinių“, - teigė seniūnas.

Darbėnų seniūnija jau yra padavusi paraišką rajono Savivaldybei – galbūt iš jos pavyks gauti bent trečdalį reikalingų lėšų.

Kokia spalva bus nudažyta koplyčia, paaiškės, kai ardant sutrešusias konsktrukcijas, bus surastas pats pirmasis dažų sluoksnis.

Kad būtų atnaujinta ir išsaugota istorinė Darbėnų kapinių koplyčia, sutelkti žmones pasirengęs ir Darbėnų parapijos klebonas Aivaras Pudžiuvelis, jau praėjusių metų lapkričio 1-ąją atgaivinęs tradiciją kapinių koplyčioje susirinkti į šv. Mišias už mirusiuosius bei surengti gedulo vėliavų procesiją.

„Kviesiu parapijiečius aukoti, kad būtų surinkta dalis lėšų koplyčiai restauruoti“, - sakė A.Pudžiuvelis, kurio nuomone, parapijoje tikrai kad yra apie 1 tūkst. uolių parapijiečių, neliksiančių abejingais šiai kilniai misijai.

Anot Darbėnų kapinių prižiūrėtojos, šį darbą jau 22 metus dirbančios Salomėjos Raišienės, darbėniškiams koplyčia – labai brangi, tad dažnas sveikina iniciatyvą atnaujinti šį istorinį pastatą: „Darbėniškiai džiaugiasi, jog jau atnaujinta šv.Mišių tradicija per Visus šventus, vieni, antri pašneka ir apie tai, kad vasarą čia – tinkama vieta pasimelsti už mirusius gimines, išnykusius kaimus: juk bendra malda prasideda dažnas giminių susitikimas, kurių rengiama vis dažniau“.

E.Stalmokas sakė, jog Darbėnų seniūnija yra turtinga senųjų paminklų: koplyčių ir koplytėlių, kryžių, senkapių.

„Kiekvienais metais vis ką nors sutvarkome, atnaujiname. Štai seniūnijos rūpesčiu talkininkų rankos prisilietė ir prie Latvelių, Akmenalių, Lazdininkų kapinaičių – išpjovėme menkaverčius krūmus, kiek įmanoma, atstatėme pavargusius koplytėlių kryžius. Vienu žodžiu, per keletą pastarųjų metų sutvarkėme ne vieną paveldo objektą“, - sakė seniūnas.

Jo nuomone, motyvas restauruoti ir išsaugoti Darbėnų kapinių koplyčią yra paprastas ir suprantamas: laiko tėkmėje senieji pastatai griūva, ir be žmogaus dėmesio jų tiesiog nebeliktų.

Atspindi meilę darbui

Restauratorius J.Januševičius, atnaujinto Darbėnų bažnyčios stogo projekto autorius, Lazdininkų malūno restauravimo darbų vadovas, sakė, jog Darbėnų kapinių koplyčios atnaujinimo sprendiniai gimę dar vasarį.

„Darbėnams turiu šiokių tokių sentimentų – esu kilęs iš šio krašto, - kalbėjo J.Januševičius. – Istoriniai Darbėnų koplyčios tyrinėjimai nėra atlikti, o štai sudarant atliktinų darbų sąrašą, teko patirti įdomių akimirkų: pamatėme, jog ypač techniškai yra padaryta stogo konstrukcija, įspūdingai atrodo chorui giedoti skirtas balkonėlis, savitas ir altorius. Priemenėje buvo įdomu aptikti originalų tarpsienių užtaisymą – meistrai naudojo molio ir dar kažkokios medžiagos mišinį. Vienu žodžiu, Darbėnų kapinių koplyčia, kaip paveldo objektas, yra įdomi daugeliu aspektų. Ir iš daugelio detalių matyti, kad šis liaudies meistrų statinys atspindi jų meilę savo darbui“.

Darbėnų kapinės skaičiuoja jau 200 metų. Tarpukariu jose iš Kašučių kilusio dailidės ir staliaus Juozo Bendiko pastatyta koplyčia – gerokai jaunesnė, bet dėmesys jai – būtinas.

Pati apverktiniausia – stogo padėtis: prieš 30 metų dengtos skiedros jau susidėvėjo, „pasišiaušė“, vietomis – net prakiuro. Iš restauravimui numatytų lėšų brangiausiai – beveik 6 tūkst. Lt – ir kainuos uždengti stogą naujomis skiedromis.

Maždaug 9 m aukščio Darbėnų kapinių koplyčia yra 5,5 m pločio ir 9,5 m ilgio.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas