Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar reikėjo Kretingai BOLT paspirtukų?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Vaikų dantys pakenkti fluorozės

  • Genė DRUNGILIENĖ
  • Sveikata
  • 2007-01-05

Daugiau negu 80 proc. Kretingos rajono vaikų dantys yra pakenkti fluorozės. Tai parodė tyrimai, kurie buvo atlikti bendrovės „Kretingos vandenys“ užsakymu. Kretingos pirminės sveikatos priežiūros centro burnos higienistė Kristina Eismontienė patikrino 140 vaikų nuo 6 iki 14 metų. Tai yra vaikai, naudojantys vandentiekio vandenį.

Burnos higienistė Kristina Eismontienė sakė, kad mūsų rajono gyventojai bent jau vaikams turėtų duoti tik virintą vandenį.

Iš 100 Kretingoje gyvenančių ir tirtų vaikų 88 proc. jų turi problemų dėl fluorozės. Salantuose gyvenančių vaikų dantys dar labiau paliesti šios ligos. Iš 40 tirtų vaikų fluorozė nustatyta beveik visiems – 97, 5 proc. Vyrauja lengva ir vidutinė fluorozės forma.

„Padidėjęs fluoro kiekis vandenyje neigiamai veikia visą žmogaus organizmą, - sakė K.Eismontienė, tikrinusi vaikų dantis. – O dantų emalis nusidažo gelsva spalva, tampa trapesnis, atsiranda emalio įtrūkimai. Tokie dantys dažniau genda ir lūžta“.

K.Eismontienė sakė, kad mūsų rajono gyventojai bent jau vaikams turėtų duoti tik virintą vandenį arba jį, atvežtą iš kitų regionų, pirkti parduotuvėje. Virinant vandenį, dalis fluoro nusėda su kalcio druskomis, todėl po virinimo vandeniui reikia leisti nusistovėti, paskui nupilti ir tik tada gerti. Vaikams reikėtų kuo daugiau vartoti pieno ar jo produktų, nes piene esantis kalcis sujungia fluoro junginius. Rekomenduojamas ir vitaminas C, kuris padeda fluorui greičiau pasišalinti iš organizmo.

Vaikams dantis reikėtų valyti tik vaikiškomis pastomis, kuriose fluoro turėtų būti vidutiniškai apie 250 ppm. Suaugusieji taip pat turėtų rinktis pastas, kuriose fluoro kiekis būtų apie 1250 ppm. Dantis geriausia valyti minkštu arba vidutinio kietumo šepetėliu.

„Būsimosios mamos savo vaikų dantimis turėtų pradėti rūpintis dar būdamos nėščios – gerti tik virintą vandenį“, - sakė K.Eismontienė.

Mūsų rajonas įeina į Šiaurės – Vakarų Lietuvos regioną, kurio vandenyje yra padidėjęs fluoro kiekis. Lietuvoje iki šiol nėra nė vieno įrenginio, kuris vandenį nuo fluoro išvalytų iki leidžiamos normos. Pirmieji tokie įrenginiai Vakarų Lietuvos regione bus sumontuoti Kretingoje ir Palangoje. Dabar, rajono Tarybai leidus, Kretingoje ir Salantuose tiekiamas vanduo, kuriame yra didesnis negu leidžiama fluoro kiekis.

ES struktūrinių fondų, Vyriausybės bei Savivaldybės lėšomis vykdomas „Nemuno žemupio“ projektas. Pagal šį projektą 2007 – 2008 m. bus skirta 3 mln. 334 tūkst. Lt fluoro šalinimo įrenginiams Kretingoje sumontuoti. O 2007 – 2010 m. pagal tą patį projektą bus skirta 900 tūkst. Lt fluoro šalinimo įrenginiams sumontuoti Salantuose.

„Vykdant pirmąjį projekto etapą, fluoro šalinimo įrenginiai pirmiausiai bus montuojami Kretingos ir Palangos vandenvietėse, - sakė bendrovės „Kretingos vandenys“ direktorius Algimantas Šteinys. – Jau parengta konkursinė medžiaga. Tikimės, kad fluoridai iš vandens bus pradėti šalinti iki 2007 m. rudens“.

Tokius įrenginius numatyta įdiegti Kretingoje, Salantuose, Vydmantuose, Kartenoje, Kūlupėnuose, Darbėnuose.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas