|
Festivalio metu - dalybos ir improvizacija
Trečiasis Pastauninko meno festivalis, organizuojamas jaunųjų kūrėjų klubo “Strėlė” (vadovė Daina Balčienė), vėl pakvietė kretingiškius ateiti į renginius, pamatyti ir išgirsti, pačiam dalintis tuo, ką moki. Lėšų festivaliui gavome iš projekto, kurį finansavo Kretingos rajono savivaldybė.
Festivalį pradėjome Pauliaus Gvildžio fotoparodos “Dialogai” atidarymu arbatinėje-knygyne “Špitolė”. Paroda sudaryta iš dešimties ciklų, dešimties dialogų, skirtingų ieškojimų. Kalbėjomės apie grožį. Pauliui graži kasdienybė. Paklaustas, ar įsivaizduoja save kaip metraštininką, fotografuojantį Kretingos vaizdus, architektūrą, vaikinas atsakė teigiamai. Taip pat jam įdomu fotografuoti žmones, įsigilinti į žmogiškąją esmę. Fotoparodos atidarymą užbaigėme smagiu pokalbiu prie arbatos puodelio. Džiaugėmės, jog pasveikinti Pauliaus su personaline paroda atvyko ir tautodailininkas, medžio drožėjas A.Viluckis, ištikimiausi “Strėlės” draugai iš Palangos Senosios gimnazijos. Antrasis festivalio renginys - romantinės muzikos koncertas bažnyčioje. Brolis Bernardas OFM sveikino susirinkusius žiūrovus ir kalbėjo apie tai, jog reikia turėti svajonę, kad vyktų tokie renginiai. Koncerte B.Dvariono, F.Šopeno, E.Grygo, J.S.Bacho kūrinius fortepijonu skambino Povilas Ramoška (Klaipėdos E.Balsio menų gimnazija) ir Giedrė Povilaitytė (Kretingos meno mokykla), A.Mickevičiaus, A.Puškino, H.Heinės eilėraščius skaitė Jurgio Pabrėžos gimnazijos mokiniai Eglė Balčiūtė, Rosita Garškaitė ir Matas Karaliūnas. Antroje koncerto dalyje skambėjo J.S.Bacho, C.Franko ir T.Albinonio vargonų muzika, atliekama vargonininkės Olivijos Kundrotaitės. Popiet nemažai žmonių, eidami pro Rotušės aikštę, prisėdo ant suolelio pasiklausyti grupės NSO (vadovas Marius Ellikas) atliekamos Afrikos ir Lotynų Amerikos būgnų muzikos. Šio renginio metu buvo atrasta naujų talentų, nes jaunas žmogus ieško, kaip save išreikšti kuo įvairesnėse srityse. Renginyje dalyvavęs kompozitorius A.Žilys sakė, jog jam įdomu klausytis, nes grojami sudėtingi ritmai.
Festivalis tęsėsi. Vakare Pastauninko upelio slėnyje kretingiškiai galėjo susitikti su poetu, dainų autoriumi, vaikų rašytoju ir režisieriumi Vytautu V.Landsbergiu. Jis pasakojo, kaip kuria pasakas, apie poeto M.Martinaičio įtaką jo kūrybai. Rašytojas skaitė savo eiles, Rudnosiuko istorijas, kurias sukūrė pagal Vytės Nemunėlio “Rudnosiuką”, dalinosi mintimis apie teatrą, laisvę, meilę, kūrybą. Bene didžiausią įspūdį paliko jo atliekamos lietuvių liaudies dainos. Daugeliui jis atvėrė naujas liaudies dainų supratimo galimybes - iš dainų galima mokytis mylėti, rašyti poeziją ir net biznį kurti. Liaudies dainos padeda patirti ypatingą būseną, jų melodijos ir žodžiai “pasako”, kaip turi rašyti, vaidinti... Vytauto V.Landsbergio pasakų knygeles pirko visi - ir dideli, ir maži. O nusipirkę tuoj bėgo prašyti autografo. Paskutinis festivalio renginys - jaunųjų kūrėjų kūrybos pristatymas. Šiame vakare jautėme ne tik norą dalintis savo kūryba, bet domėjomės kitų talentu. Eilėraščius skaitė ir mokiniai, ir brolis Bernardas OFM, be kurio nebeįsivaizduojamas nė vienas klubo renginys, ir naujai “atrastas” talentas, naujas draugas - vargonininkė O.Kundrotaitė. Skambėjo pačių sukurtos pasakos, Sigutės Tamošaitytės ir jos draugių originaliai dainuojamos lietuvių liaudies dainos, kai kas net pirmą kartą viešai brazdino gitara. Iš tiesų nemažai improvizacijos buvo renginio metu. Visai neplanuotai sumanėme žiūrėti Keistuolių teatro filmą “Paskutiniai Brėmeno muzikantai”. Renginio akcentas - strėlininkės Rūtos staigmena - dėlionė. Buvo linksma ir labai nuoširdu. Štai ką sudėjome: tikiuosi, jog gyvenime džiaugsmą jums suteikia ne tik dideli, bet ir maži dalykai: gėlė, daina, Dievo karvė ant rankos... Festivalis baigėsi, tačiau kiekviena pabaiga yra kažko naujo pradžia. Festivalis uždegė širdis naujomis svajonėmis, naujomis pažintimis... Supratome, jog reikšmės neturi nei amžius, nei socialinė padėtis, nei raiškos forma - meno žmonės domisi viskuo. Jei nesidomėsi tave supančiu pasauliu, neisi į save - galbūt nieko taip ir neatrasi gyvenime. O šis festivalis buvo galimybė atrasti tai, ko labiausiai reikėjo.
Rosita GARŠKAITĖ
|