Pajūrio naujienos
Help
2024 Liepa
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar tikslinga buvo vėl riboti automobilių stovėjimo laiką Rotušės aikštėje Kretingoje?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Karinės pratybos Kretingoje: sklandžiai, be incidentų

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2024-05-28

Rajono Savivaldybės prieigose buvo imituojamas protestas, stebima, kaip reaguos į įvykio vietą iškviesti policijos pareigūnai.

Šeštadienį ir sekmadienį Kretingos mieste ir prieigose vyko bendros Lietuvos šaulių sąjungos, Lietuvos kariuomenės, Lietuvos policijos, Viešojo saugumo tarnybos ir rajono Savivaldybės pratybos: mobiliuosiuose jungtinių ekipažų kontrolės postuose buvo stabdomas ir tikrinamas važiuojantis transportas, vairuotojų blaivumas, dokumentai. Naktį į sekmadienį įvesta komendanto valanda galiojo iki 4 valandos ryto.

Šaukštas deguto nepagadino

„Pratybos pavyko sklandžiai, incidentų, galima sakyti, nebuvo, jeigu neskaičiuotume postuose sustabdytų 4-ių neblaivių vairuotojų. Trijų dabar laukia administracinė, vieno – baudžiamoji atsakomybė“, – pirmadienio rytą pranešė rajono Savivaldybės mero patarėjas Albertas Barauskas.

Tiesa, šeštadienį vakare karo komendanto pavaduotojas Kretingoje Kęstas Andriuškevičius atviravo, jog iš pradžių jį šiek tiek nuvylė viešoje erdvėje po informacija apie Kretingoje pradėtas pratybas pasipylę negatyvūs piktavalių anoniminiai komentarai, tačiau realybėje jie pasirodė esą nieko verti – daugelis gyventojų buvę supratingi, pilietiški.

Tą patį patvirtino ir Klaipėdos gatvėje įrengtame mobiliajame kontrolės poste dirbęs pareigūnas Arnas. Jo žodžiais, apie 70 proc. vairuotojų, sustabdytų šioje gatvėje, apie pratybas kas buvo pasiskaitęs laikraštyje, kas girdėjęs per radiją, kai kurie nepraleisdavę progos padėkoti, kad, esant įtemptai geopolitinei situacijai, tarnybos mokosi susitelkti bendram tikslui. O štai šalia posto esanti degalinė pratybų dalyviams net pasiūlydavusi kavos su nuolaida.

Karo policijos kinologas Artūras ir jo pagalbininkas Lokis darbui pasiruošę.

„Pratybų tikslas – pasitreniruoti, kaip vyktų šaulių, karo komendantų, karo policijos, policijos, Viešojo saugumo tarnybos ir rajono Savivaldybės bendradarbiavimas bei komunikacija“, – sakė Kęstas Andriuškevičius.

Stabdė 4-iuose postuose

„Svečiavomės Grūšlaukėje, pirmą kartą važiuojame tuo keliu. Kadangi esam klaipėdiečiai, pro ausis praleidom, kad kaimyninėje Kretingoje vyks karinės pratybos. Na, bet neišgąsdino. Policijos pareigūnas patikrino blaivumą, ir tiek, keliaujame toliau“, – šypsojosi ties „Vienkiemiu“ sustabdyti Vida ir Egidijus.

„Aš žinojau, kad bus pratybos, „Pajūrio naujienose“ skaičiau“, – sakė Adolfas Vaideliauskas. Su žmona Brone iš Tūbausių, kur turi ūkį, jie važiavo namo į Kretingą. Senjorų pora juokavo, kad blaivumą tegul tikrina, kas kiek nori, nes, jeigu jiedu geria, tai tik kavą ir arbatą.

O štai Kretingsodyje, ties išvažiavimu į Palangą, sustabdytam iš kurorto grįžtančiam šiauliečiui Zigmantui Selemonui su žmona Sigita, kaip ir joniškiečiui Vytautui, teko ne tik į alkoholio tikrintuvą pūsti, dokumentus pateikti, bet atidaryti ir savo mašinų bagažines.

„Gal antrą kartą gyvenime pareigūnai paprašė parodyti, ar automobilyje nesivežu ko nors, kas nelegalu“, – atviravo Zigmantas. Vyras pritarė pratyboms, esą kuo daugiau pasiruošime galimoms provokacijoms ar net karui, tuo visiems bus geriau, užtikrinčiau, saugiau.

Tai viename, tai kitame mobiliajame kontrolės poste, kurių mieste ir prieigose iš viso buvo įrengti keturi, pasirodydavo ir kinologas Artūras su jo paties išdresuotu 8-erių metų vokiečių aviganiu Lokiu – šuo turėjo pareigą tikrinti pagal tam tikrus kriterijus atrinktas transporto priemones arba žmones.

Prieš išvykstant į mobiliuosius kontrolės postus – trumpa instrukcija Savivaldybės kieme.

Šauliai turėjo saugoti svarbų miesto objektą – Kretingos vandenvietę.

Apie ginklus, protestą ir sprogmenį

Civiliais drabužiais apsirengę, civiline mašina pro kontrolės postus nakčia norėjo prasmukti asmenys, neva besivežantys narkotinių medžiagų, kai kurie – ginklų. Taip buvo tikrinamas pareigūnų budrumas, reakcija. Radus draudžiamų daiktų, buvo imituojama, kaip asmuo sulaikomas, išgabenamas į sulaikymo vietą. Panašių imitacijų – ne viena ir ne dvi. O apie 20.30 val. šalia STOP juosta aptvertos Savivaldybės buvo imituojamas veidus po kaukėmis slepiančių aktyvistų protestas, girdėjosi garsūs šūksniai, skanduotės: „Norim taikos!“ Buvo stebima, kaip iškviesta policija sugebės taikiai susitarti su minia, ją saugiai atitraukti – jeigu protestuotojai elgiasi korektiškai, jų bausti nėra už ką.

Pratybų organizatoriai pasidžiaugė pilietišku gyventoju iš priešais Savivaldybę esančio daugiabučio namo: ir žliaugiant lietui žmogus priėjo pasidomėti, kas vyksta, ar – nieko blogo.

Šurmulio taip pat sukėlė ir čia pat, prieigose po egle, pastebėtas nedidelis lagaminas, kuriame galimai yra sprogmuo. „Planas „Skydas“ aktyvuotas, išminuotojai iškviesti. Esme tikri, kad informacija „suvaikščiojo“, – pasidžiaugė K. Andriuškevičius.

Toks buvo ir šių pratybų tikslas – pasitreniruoti, kaip karo padėties metu vyktų šaulių, karo komendantų, karo policijos, policijos, Viešojo saugumo tarnybos ir rajono Savivaldybės bendradarbiavimas bei komunikacija, kaip veiktų komendanto valanda, kaip atrodytų turto paėmimas arba rekvizavimas karo tikslais.

Bronė ir Adolfas Vaideliauskai apie pratybas žinojo. „Neišgąsdino. Reikia skaityti laikraščius“, – teigė jie.

Pro sustabdyto automobilio langą šauliams paspausti ranką progos nepraleisdavo ir vaikai.

Apie turto paėmimą ir rekvizavimą

Už turto paėmimą ir rekvizavimą pratybose buvo atsakinga rajono Savivaldybė.

Civilinės saugos ir viešosios tvarkos skyriaus vyriausiasis specialistas Gintaras Bruzdeilinas paaiškino, kuo skiriasi sąvokos „paėmimas“ ir „rekvizavimas“. Pirmuoju atveju turtas grąžinamas, o antruoju, pavyzdžiui, jeigu tai būtų kuras, – sunaudojamas.

Gavus komendantūros tarnybos arba kariuomenės įgalioto asmens prašymą su sąrašu priemonių ir Savivaldybės administracijos direktoriui priėmus sprendimą, jis turėtų būti įvykdytas per parą. Turtas gali būti paimamas arba rekvizuojamas tiek iš privačių, tiek iš juridinių asmenų. Per šias pratybas atitvarai, kuriais buvo aptverta Savivaldybės teritorija, paimta iš juridinio asmens – bendrovės „Kretingos komunalininkas“.

Be rekvizavimo ir paėmimo, Savivaldybės Civilinės saugos ir viešosios tvarkos skyriaus pareiga būtų mobilizuoti personalo rezervą, kad darbuotojai atvyktų į darbą ir kiekvienas atliktų jiems priskirtas funkcijas.

Iš viso pratybose Kretingoje dalyvavo apie 200 dalyvių. Tarp Šaulių sąjungos atstovų buvo nemažai kretingiškių, taip pat palangiškių, klaipėdiečių, gargždiškių.

Pratybų iniciatorė ir buvo Lietuvos šaulių sąjunga. Tinkamiausia vieta Kretingoje parinkta po ilgų diskusijų, be to, kaip užsiminė K. Andriuškevičius, pasiūlymą pozityviai priėmė meras Antanas Kalnius.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas