Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar reikėjo Kretingai BOLT paspirtukų?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Nors iš trečio bandymo Kretingos rajono savivaldybės taryba priėmė sprendimą nepritarti danų verslininkų chemijos gamyklos statybai Darbėnų seniūnijos Auksūdžio kaime, tai nereiškia, kad verslininkai privalo atsižvelgti į Tarybos sprendimą ir nutraukti jau pradėtą Poveikio aplinkai vertinimo procedūrą. Todėl darbėniškiai nesiliauja būdrauti ir neatšaukia „kovos parengties“. Reaguodama į Tarybos sprendimą steigti darbo grupę aptarti ir / ar peržiūrėti 2021 m. priimtus rajono plėtros Bendrojo plano pakeitimus, Darbėnų seniūnijos bendruomenių iniciatyvinė grupė kreipėsi į rajono merą ir į darbo grupės narius su savo pastabomis ir konkrečiais pasiūlymais, kurie galėtų sušvelninti įtampą bendruomenėje, kilusią dėl kai kurių Bendrojo plano pakeitimų, ir pagerintų sąlygas rajonui naudingų verslų plėtrai.

Darbėnų bendruomenė primena, kad 2021 m. paskelbtas Bendrojo plano pakeitimų aptarimas vyko visuomenei praktiškai nedalyvaujant jų aptarime, nes aptarimas vyko esant griežtam karantinui dėl Covid-19, kuris ribojo ne tik dalyvių skaičių, bet ir apsunkino judėjimą net tarp to paties rajono gyvenviečių. Todėl tikisi, kad dabar meras, Taryba ir jos sukurta Darbo grupė bus dėmesingesnė gyventojų iniciatyvoms.

Darbėnų seniūnijos bendruomenių iniciatyvinės grupės P A R E I Š K I M A S

2023 04 15

Darbėnų seniūnijos bendruomenių iniciatyvinė grupė (toliau – DIG) sveikina Savivaldybės mero, Tarybos ir administracijos iniciatyvą sukurti darbo grupę, kuri apsvarstytų / peržiūrėtų kai kuriuos Kretingos savivaldybės teritorijos ir jos dalies – Kretingos miesto Bendrojo plano keitimus, patvirtintus 2021 m. gegužės 13 d.

Vieša paslaptis, kad nesutarimas tarp Darbėnų seniūnijos bendruomenių ir savivaldybės Tarybos politinės daugumos – jį kai kurie Tarybos nariai netgi pavadino „susipriešinimu“ – kilo kaip tik dėl tų pakeitimų. Neapdairiai arti Auksūdžio kaimo sodybų ir Darbėnų vandenvietės išskirta teritorija galimam chemijos pramonės vystymui išprovokavo teisėtą ne tik Auksūdžio ir Darbėnų miestelio gyventojų, bet ir didesnės Darbėnų seniūnijos ir kitų kaimyninių teritorijų gyventojų dalies nepritarimą, peraugusį į pasipiktinimą Mat gyventojai nepritarė ne pačiai pramonės vystymo Kretingos savivaldybės teritorijoje idėjai, kuo juos demagogiškai kaltino ne vienas politikas, bet TOKIO TIPO, sveikatai ir gyvybei pavojingus produktus gaminančios chemijos įmonės statybai PAVOJINGAI ARTI dviejų gyvenviečių.

Pasidomėjus, kokios priežastys galėjo nulemti mero ir Tarybos daugumos norą leisti danų verslininkams-investuotojams planuoti statybą ir pradėti Poveikio aplinkai vertinimo procesą, paaiškėjo, kad „kojos dygsta“ būtent iš 2021 m. patvirtintų Bendrojo plano pakeitimų.

Paaiškėjo, kad buvo pakeista didelė Darbėnų miestelio supančios teritorijos dalis, kuri anksčiau buvo numatyta miestelio plėtrai – individualioms sodyboms kurtis, verslo įmonių statybai ir pan. Kadangi iš vakarų, pietų ir pietryčių Darbėnus supa miškeliai, vienintelis atviras plotas naujiems urbanistinio tipo objektams atsirasti ir buvo šiaurinė bei šiaurrytinė miestelio pusė – ta, kurioje dabar numatyta gamyklos statyba. Savaime suprantama, kad šalia TOKIO TIPO gamyklos ateityje nebesikurs nei gyventojai, nei verslas. O ir kur jie galėtų kurtis?

Dabartiniame plane tokie plotai nenumatyti. Vadinasi, savo Bendrojo plano pakeitimais Darbėnų miesteliui Savivaldybė „uždraudė“ augti ir plėstis? Dabar įsivaizduokim, kad aplinkos apsaugos ministras Simonas Gentvilas buvo teisus (laimė, jis nebuvo teisus...), ir prie Darbėnų ketina kurtis gamykla, atversianti daugybę – gal 200, gal ir 300 darbo vietų. Tiek darbuotojų Darbėnuose tikrai neatsirastų, reikėtų „importuoti“ iš kitur. Kur galėtų apsigyventi naujieji miestelio gyventojai-darbuotojai, jei jiems neišskirta urbanizuotina teritorija kurtis, statyti namus, daugiabučius, aptarnaujančio verslo įmones?

Beje, atidžiau pastudijavus naująjį (pakeistąjį) Bendrąjį plėtros planą, paaiškėjo, kad galimybė plėtrai iš esmės panaikinta ne tik Darbėnų miesteliui, bet ir kitoms Darbėnų seniūnijos gyvenvietėms, kurios yra arčiau pajūrio zonos: Lazdininkams, Laukžemei, S. Įpilčiai ir kt.

Ką tai turėtų reikšti? Kokią ateitį Darbėnų seniūnijos žmonėms planuoja rajono valdžia?

Iškilus šiems ir kitiems su teritorijų planavimu susijusiems klausimams, DIG kreipiasi į Kretingos savivaldybės merą Antaną Kalnių ir Bendrajam planui svarstyti sukurtą Darbo grupę, prašydama atsakyti į šiuos klausimus:

1. Ankstesniame Bendrajame plane, kuris galiojo maždaug 13 metų, beveik aplink visas Darbėnų seniūnijos gyvenvietes buvo numatytos urbanizuotos ir urbanizuojamos teritorijos. Daugumoje šių teritorijų buvo vykdoma atitinkama žemės sklypo paskirties veikla, t. y. statybos.

*Prašome paaiškinti, kodėl, kuo vadovaujantis tokios teritorijos buvo panaikintos.

*Prašome nurodyti, kokiais teisės aktais remiantis atsirado šis sprendinys.

*Prašome paaiškinti, kokia ateitis planuojama Darbėnų miesteliui, Lazdininkams, Laukžemei ir kitoms seniūnijos gyvenvietėms, panaikinus plėtrai būtinas urbanizuotinas teritorijas.

2. Bendrojo plano keitime nustatyti apribojimai ūkininkams: jei ūkininkas nori sukurti ūkininko sodybą ar ūkininko sodybai reikalingų statinių statybos zoną, dabar pagal Bendrojo plano keitimo aiškinamąjį raštą numatyta turėti papildomos 15 ha ar 25 ha nuosavos žemės. Tas reikalavimas prieštarauja pagrindiniams su ūkininkavimu susijusiems teisės aktams, galiojantiems Lietuvos Respublikoje.

*Prašome paaiškinti, kodėl ir kokiais teisės aktais remiantis Bendrojo plano keitime nustatytas šis sprendinys.

Tikimės, kad darbo grupei nebus sudėtinga atsakyti į šiuos klausimus.

Kadangi iš Savivaldybės vadovų dažnai girdime priekaištus, kad patys gyventojai mažai domisi rajono reikalais, nerodo iniciatyvų ką nors rekomenduoti, siūlyti, tuo pačiu siūlome darbo grupei apsvarstyti ir priimti šiuos sprendimus:

1. Panaikinti 2021 m. suplanuotus Darbėnų seniūnijos (ir kitų seniūnijų, jei ten susiklostė panaši situacija) teritorijos 2021 m. Bendrojo plano pakeitimus, grįžti prie ankstesnio Bendrojo plano sprendinių.

2. Remiantis Strateginiu Kretingos savivaldybės plėtros planu, kuriame kaip viena prioritetinių plėtros krypčių numatyta rekreacija, turizmas, ateityje mūsų rajone planuoti tik toms kryptims būtinas, vadinamąsias lengvosios pramonės įmones, atsisakant dujų ir chemijos pramonės gamyklų.

Darbėnų seniūnijos bendruomenių iniciatyvinė grupė DIG pirmininkas Kęstutis KULESIUS


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas