Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar reikėjo Kretingai BOLT paspirtukų?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Nasrėnų muziejus laukia naujo vadovo

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2024-03-22

Nasrėnų vyskupo Motiejaus Valančiaus gimtinės muziejuje ilgus metus dirbo, čia gyveno ir prižiūrėjo sodybą, o pastaruosius kelerius metus po vyro Algirdo Čėsnos mirties jam ir vadovavo Violeta Čėsnienė. Deja, biurokratai nusprendė, kad išsilavinimas yra svarbiau už įgytą patirtį.

Šiandien, kovo 22-ąją, po Savivaldybės paskelbto konkurso turėtų paaiškėti, ar atsiras kandidatų, norinčių užimti Nasrėnų Vyskupo Motiejaus Valančiaus gimtinės muziejaus vadovo vietą. Ligi šiol nuo 2017 m. jam vadovavo Violeta Čėsnienė, pati gyvenanti toje sodyboje ir ilgus metus išvien su amžinybėn iškeliavusiu vyru muziejininku Algirdu Čėsna ją ir prižiūrėję.

Vadovei pritrūko išsilavinimo

Nuo pernai birželio V. Čėsnienė laikinai eina šio muziejaus direktorės pareigas, mat, sykį paskelbus konkursą į šią vietą, neatsirado kandidatų. Paklausta, kodėl gi 62-jų V. Čėsnienei, kurios didžioji dalis gyvenimo prabėgo būtent čia, triūsiant, kad kuo efektingiau ir įdomiau būtų įamžintas iškilaus kraštiečio M. Valančiaus atminimas, tenka atsisakyti šių pareigų, muziejininkė neslėpė, kad jai tai – gana skaudi tema.

„Neturiu aukštojo magistro išsilavinimo, esu baigusi kultūros vadybos su edukacine pakraipa bakalaurą ir nebeatitinku keliamų kvalifikacijos reikalavimų. Nuo pernai išėjo toks ministro įsakymas, kad muziejams vadovauti būtinas magistro laipsnis“, – atviravo nasrėniškė.

Vyskupo M. Valančiaus gimtinės muziejus buvo sutvarkytas, Kretingos rajono savivaldybei gavus Europos Sąjungos paramos lėšų – 120 tūkst. Eur – iš Kaimo plėtros programos. Už šias lėšas renovuoti sodybos pastatai – viralinė, kiemo rūsys ir tvartas, įrengta pastogė poilsiui. Naujosios erdvės pritaikytos edukacijai, taip pat – priimti svečius, suteikiant galimybę paskanauti žemaitiškų valgių.

V. Čėsnienės įdirbis, organizuojant muziejaus plėtrą, naujų edukacijoms ir turizmui skirtų statinių statybą, vykdant edukacijas, rengiant audimo mokyklėles, plėtojant nacionalinių patiekalų prezentacijas, nemažas. O šiemet Kovo 11-osios proga už žemaitiško patiekalo – cibulynės – populiarinimą šio muziejaus savanorei nasrėniškei Reginai Simonaitienei buvo įteiktas Tautinio paveldo produkto sertifikatas.

Per 2023 m. muziejų aplankė 1 tūkst. 369 lankytojai, buvo surengtos 22 edukacijos.

Įgyvendintas plėtros projektas

„Širdis sopa, ar naujasis vadovas laikysis tos krypties, kuria ėjome“, – mąstė pašnekovė. Paklausta, ar Savivaldybėje nekalbama apie tai, kad už ilgametį įdirbį galbūt reikėtų įsteigti jai edukatorės etatą, V. Čėsnienė sakė, kad viskas priklausys nuo naujojo muziejaus vadovo.

Atokaus Nasrėnų muziejaus vadovo kėdė, matyt, nėra tokia jau minkšta ir šilta, jei jau ligi šiol surengus konkursą, neatsirado norinčių į ją sėsti. Dar užvakar, kovo 20-ąją, nebuvo pateikta nė vieno pageidavimo. Savivaldybėje kalbėta, kad darkart nepavykus, galbūt tektų prijungti Nasrėnų muziejų prie Kretingos muziejaus, kaip buvo ligi 1969 m. „Tačiau Nasrėnų muziejus lyg ir negali būti priklausomas, nes nuo 2022 m. vykdant sodybos plėtros projektą, įsisavintos Europos Sąjungos lėšos, įsipareigojant 5-erius metus vykdyti numatytas veiklas“, – pasvarstė V. Čėsnienė.

Jungtų prie Kretingos muziejaus

Pasak Kretingos rajono savivaldybės vicemerės Vaidos Jakumienės, Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus specialistai ją patikinę, kad reorganizacija projektui reikšmės neturėtų, svarbu, kad pastatai tarnautų pagal paskirtį.

Vicemerė apgailestavo, kad, įsigaliojus naujam įstatymui, privalėjo ir vėl skelbti konkursą Nasrėnų muziejaus vadovo pareigybei. „Nematome kito kelio, privalome laikytis reikalavimų. Jeigu konkursas ir vėl neįvyktų, kol kas nesvarstėme kitos galimybės, galbūt tikrai tektų sujungti abu muziejus – Kretingos ir Nasrėnų, pastarąjį paverčiant padaliniu. Nasrėnų muziejus nėra didelis ir gausiai lankomas, tačiau jis turi savo veidą. Svarbiausia yra jį išlaikyti ir pasiekti kuo didesnį lankomumą, plėtojant edukacijas, galbūt įtraukiant ir Kūlupėnų bendruomenę “, – kalbėjo V. Jakumienė.

O paklausta apie galimybę vėliau pasiūlyti V. Čėsnienei kitą darbo vietą jos įprastoje aplinkoje – Nasrėnų muziejuje, sakė nė nedvejojanti, kad ši moteris galėtų tęsti darbinę veiklą jame ir būti naudinga savo patirtimi.

---

Nasrėnų Vyskupo Motiejaus Valančiaus gimtinės muziejus buvo įkurtas 1969 m. kaip Kretingos muziejaus filialas. Po istorijos studijų 1985-aisiais jo darbuotoju muziejininku ir sodybos prižiūrėtoju buvo paskirtas Algirdas Čėsna. Muziejus atskyrus, daugiau kaip du dešimtmečius – nuo 1990 m. muziejininku dirbo, o nuo 1996 m. iki mirties A. Čėsna jam ir vadovavo. Jis – ir Motiejaus Valančiaus draugijos įkūrėjas ir ilgametis pirmininkas. Po vyro mirties nuo 2017-ųjų vadovo pareigas perėmė Violeta Čėsnienė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas