Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar reikėjo Kretingai BOLT paspirtukų?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kretingos šeimos medicinos centre – nauja gydytoja

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Sveikata
  • 2023-09-01
Kretingos šeimos medicinos centro vadovė Augenija Juknevičienė (iš kairės) džiaugėsi, kad jų kolektyvas praturtėjo jauna specialiste: išsyk po studijų dirbti šeimos gydytoja atėjo kretingiškė Laura Saudargaitė.

Išsyk po 9-erių studijų metų Kauno sveikatos mokslų universitete dirbti į savo gimtąjį miestą sugrįžo jauna specialistė Laura Saudargaitė, kuri nuo šio rugpjūčio papildė Kretingos šeimos medicinos centro gydytojų gretas. Kretingos šeimos medicinos centrui vadovaujanti Augenija Juknevičienė pasidžiaugė, kad L. Saudargaitė tapo 7-ąja jų centro, kuris šiandieną teikia paslaugas kone 9 tūkst. pacientų, dirbančia šeimos gydytoja.

Atgijo pristabdyta pacientų registracija

Ligi šiol, A. Juknevičienės žodžiais, jų centre, išsidėsčiusiame dviejose Kretingos miesto vietose – Savanorių ir Vytauto gatvėse, dirbo 6 šeimos gydytojai: be jos dar – Silvija Zamulskienė, Danutė Razgaitienė, Boneta Baltrūnienė, Algimantas Žeiba, antraeilėse pareigose – Alvydas Zamulskis, prireikus talkina Kartenos pirminio sveikatos priežiūros centro šeimos gydytojas Klemensas Lizdenis. Pradėjus dirbti L. Saudargaitei, per nepilną mėnesį prisirašiusių naujų pacientų skaičius jau perkopė 300.

„Šią vasarą jau stabdėme naujų pacientų registravimą mūsų centre, nes šeimos gydytojų aptarnaujamos apylinkės buvo perpildytos, todėl dabar labai džiaugiamės, sulaukę jauno specialisto ir galėdami toliau tarnauti savo miesto žmonėms. Jauno gydytojo su naujomis žiniomis labai laukė ir mamos su vaikais, ir vyresni žmonės, nes pats reiškinys – šeimos gydytojas – pasako, kad jis yra visos šeimos, nepaisant jos narių amžiaus, gydytojas“, – pakiliai kalbėjo A. Juknevičienė.

Vadovė džiaugėsi, kad apie Kaune studijuojančią kretingiškę Laurą ir jos medicinos mokslus artėjant į pabaigą sužinojo prieš dvejus metus, ir pradėjo šnekinti ateiti dirbti į jų centrą. Tikimasi, kad centrui lėšų bus skirta ir iš Savivaldybės jaunų medicinos specialistų rėmimo programos.

Būti gydytoja svajojo nuo vaikystės

L. Saudargaitė neslėpė, kad pirmosios jos darbo dienos buvo labai jaudinančios: „Gerai atsimenu pirmųjų pacientų veidus. Buvo labai keista: anksčiau skambindavau, prisistatydama gydytoja rezidente, o dabar jau tenka apsiprasti su nauju šeimos gydytojos statusu.“

Paklausta, kaip apsisprendė grįžti dirbti į gimtąjį kraštą, kai jaunus žmones, ypač – medikus, po studijų dažniausiai pavilioja didmiesčiai, atsakė, kad ir studijuojant traukė gimtoji Kretinga, namai, o ypač – jūra. „Savaitgaliais stengdavausi sugrįžti namo. Ir kai manęs klausdavo, kur norėsiu dirbti, sakydavau, kad grįšiu į Kretingą. Pažįstu savojo miesto žmones, jų savitą žemaitišką būdą. Be to, esu kilusi iš jūreivio šeimos – mano tėtis Juozas ilgus metus dirbo kapitonu, o dabar užima vadovaujančias pareigas Klaipėdos jūrų uosto direkcijoje. Jūra labai traukia ir mane. Tik aš išplaukiau į medicinos vandenis“, – nuotaikingai kalbėjo jaunoji gydytoja. Būti gydytoja, sakė, svajojusi nuo vaikystės. Žaisdavo „daktares“ su žaislais, turėjo medicinos reikmenų rinkinį, kuriame, ilgainiui sužinojo ir tikslius daiktų pavadinimus, buvęs stetoskopas, tablečių rinkinys, tvarsliava. Ir jei kas, dar besimokant Pranciškonų gimnazijoje, jos klausdavo, kuo ji norėtų būti, nė nedvejodama atsakydavo – daktare.

Išsyk po gimnazijos įstojusi studijuoti mediciną, 6-erius metus krimto bendrosios medicinos studijas, o, kai reikėjo pasirinkti specializacijos kryptį, suvokė, kad traukia visi dalykai, kurie būdingi šeimos medicinai.

Jos šeimoje, atviravo Laura, ligi tol nebuvę medikų: mama Vida Saudargienė – konditerė, tad namai dažnai kvepėdavę pyragais, o senelis Vytautas Vaičionis – ilgametis Kretingos geležinkelio stoties viršininkas ir aktyvus miesto visuomenininkas.

Didės slaugytojų vaidmuo

Džiaugdamasi, kad kolektyvas pasipildė nauja gydytoja, A. Juknevičienė užsiminė ir apie visuotinę gydytojų trūkumo problemą: „Vieno jauno specialisto atėjimas į Kretingą šios problemos neišspręs.

Artėja metas, kai mums, vyresnės kartos gydytojams, teks atsisveikinti su darbu. Kam teks palikti savo pacientus? Trūkstant šeimos gydytojų, nuo 2030 metų Vyriausybė numato didžiules permainas: dalis funkcijų bus perduota viduriniajam personalui, stipriai išaugs slaugytojų vaidmuo.

Planuojama, kad su vienu šeimos gydytoju 3,8 etato turėtų dirbti jo talkininkų – slaugytojo, atvejo vadybininko, socialinis darbuotojo, apylinkės administratoriaus, kineziterapeuto – komanda. Tad pas šeimos gydytoją ne taip paprasta bebus patekti“, – netolimą medicinos ateities viziją piešė A. Juknevičienė, pasidžiaugusi puikia ir profesionalia savo slaugytojų komanda – jų centre yra 12. Kretingos šeimos medicinos centre, be šeimos gydytojų, dar dirba II lygio specialistai: kardiologas, neurologas, echoskopuotojas, endokrinologas, traumatologas ir ginekologas. Dalis paslaugų apmokamos iš ligonių kasų, už kai kurias jų pacientams tenka susimokėti.

Visai centro medikų komandai tenka pasirūpinti ir kintančių profilaktikos programų įgyvendinimu: pasitikrinti dėl širdies ir kraujagyslių ligų dabar kviečiami pacientai nuo 40 iki 60 metų, nuo gimdos kaklelio vėžio – nuo 25-erių metų, dėl prostatos vėžio ir krūtų patikra – nuo 50 metų, o dėl hepatito C pagal kraujo turimą – asmenims, gimusiems 1945–1994 metais, taip pat pagal rizikos grupes.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas