Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas
Lietuvos mėgėjų teatrų sąjungos viceprezidentė kretingiškė režisierė Auksė Antulienė turi ambicingų tikslų tarptautiniais festivaliais pakelti šalies mėgėjų teatro prestižą.

Lietuvos mėgėjų teatrų sąjungos viceprezidentė, Kretingos rajono kultūros centro Vaikų ir jaunimo teatro „Atžalynas“ vyriausioji režisierė Auksė Antulienė dalyvavo birželio 19–25 dienomis Vengrijoje, Debreceno mieste, įvykusiame Pasauliniame mėgėjų teatrų asociacijos (AITA/IATA) surengtame festivalyje, kuris tapo ir dalimi 10-osios Pasaulinės teatro olimpiados. Į Lietuvą A. Antulienė parvežė džiugią ambiciją ir siekį – 2027 m. pasaulio vaikų ir jaunimo teatrų festivalį surengti Kretingoje.

Lietuva – tarp pasaulio elito

Pasak A. Antulienės, Lietuvos teatro kolektyvai puikiai pasirodo kas dvejus metus vis kitoje šalyje ir kas ketverius metus Monake vykstančiame pasauliniame mėgėjų teatro festivalyje – ši šalis yra būtent šio festivalio krikštamotė.

Festivalis, prieš 70 metų sumanytas grupelės teatro jaunuomenės ir gavęs Monako princų pritarimą, per laiką įgijo svorį: kasmet paraiškas dalyvauti jame pateikia per 50 šalių, tačiau į festivalį pakviečiamas tik kas kelintas norintis, – šiemet kolektyvai iš 12 šalių. „Mums didelė garbė, kad Lietuvos mėgėjų teatras kaskart patenka tarp pasaulio elito“, – džiūgavo viceprezidentė.

Šiemet Debrecene Lietuvai atstovavo Vilniaus universiteto studentų dramos teatras. Greta išskirtinių žanrų ir skirtingų temų spektaklius parodžiusių teatrų, mūsų sostinės studentai, pasak A. Antulienės, atvežė Volfgango Borcherto pjesę „Valanda 00“ (režisierė Felicija Feiferė). Pasirinktas spektaklis vaizdavo, kaip iš karo grįžta traumuoti jauni žmonės ir neberanda savo namų.

„Tema labai atitiko laikmetį, nors vilniečiai spektaklį kūrė dar neprasidėjus karui Ukrainoje, tarsi vedami nuojautos. Spektaklis labai įtaigus, emocionalus, jame daug judesio. Festivalio vertinimo komisija lietuviams negailėjo gerų žodžių, ir tai darsyk sustiprino jos pasitikėjimą Lietuva“, – A. Antulienė kalbėjo, kad AITA/IATA prezidentas Aledas Rhys Jones, jau ir anksčiau parodęs pasitikėjimą Lietuva, po šio pastatymo darsyk pasiūlė kitą festivalį surengti būtent mūsų šalyje.

A. Antulienės (pirma iš kairės) vadovaujamas Kretingos rajono kultūros centro Vaikų ir jaunimo teatras „Atžalynas“ – tarptautinių festivalių „Atžalyno scena“ šeimininkas.

Išsiveš įvaizdį apie mūsų šalį

A. Antulienė sakė, kad organizacijos AITA/IATA, šiuo metu vienijančios 91 narį iš 50 skirtingų šalių, idėja yra suburti pasaulio žmones, kurie domisi teatru, dalintis ir keistis idėjomis. Festivaliai, tarp jų ir vaikų bei jaunimo teatrų, tėra tik viena šios UNESCO globojamos organizacijos krypčių, be jų, dar vyksta įvairios kūrybinės laboratorijos, susitikimai.

Jau dabar rengiami planai 4-eriems metams į priekį, todėl prasideda pasirengimas kitam pasaulinio mėgėjų teatro festivaliui. „Gavę tokį rimtą pasiūlymą, pirmiausia jį apsvarstysime Lietuvos mėgėjų teatrų sąjungoje, po to teiksime paraišką Kultūros ministerijai, tikimės paramos iš Savivaldybės ir rėmėjų. Manau, kad tikrai esame pajėgūs surengti tokio masto festivalį, juolab kad jau esame gerai žinomi už Lietuvos ribų savo kitu renginiu – „Atžalyno scena“. Labai norėčiau pasaulio mėgėjų teatro festivalį pritraukti į savo mylimą miestą Kretingą. Tai – mano svajonė, viltis, troškimas ir didžiulė aistra. Atsakomybės nebijau, o ir Kretingoje, manau, yra puikios sąlygos tokiam renginiui, juolab kad gyvename labai gražioje Lietuvos vietoje. Iš čia po pasaulį svečiai išsiveš įvaizdį apie visą mūsų šalį“, – pakiliai kalbėjo kretingiškė, Kretingai švenčiant 770 metų jubiliejų, surengusi išskirtinį miesto istorijos pažinimo performansą „770 žingsnių po Kretingą“. Atsakymą dėl būsimo festivalio lietuviai turi pateikti kuo skubiau, nes, jei Lietuva nebus pajėgi jį surengti, tuomet AITA/IATA organizatoriai šią misiją perleis kitai šaliai.

Išgarsėjo savo „Atžalyno scena“

Kretingiškė atviravo, kad jos, kaip Lietuvos atstovės geriausių pasaulio mėgėjų teatrų sambūryje, tiesioginė misija yra skleisti žinią apie mažą mūsų tautą ir jos stipriąsias puses, jos gebėjimus, o būtent teatras ir yra viena ryškiausių ir stipriausių mūsų tautos kultūros ir saviraiškos sričių. O Lietuvoje – dalintis naujovėmis su kolegomis, skleisti gerąją patirtį.

A. Antulienės žodžiais, AITA/IATA parengė interaktyvų žemėlapį, kuriame galima sužinoti apie viso pasaulio šalių rengiamus festivalius, sambūrius, jų datas ir paA. Antulienės žodžiais, AITA/IATA parengė interaktyvų žemėlapį, kuriame galima sužinoti apie viso pasaulio šalių rengiamus festivalius, sambūrius, jų datas ir pagal tai planuoti kelionių laiką. Žemėlapyje yra nurodyta ir „Atžalyno scena“ – garsioji tradicinė kretingiškių fiesta.

Režisierė prasitarė jau turinti sumanymą į savąjį festivalį pasikviesti kai kuriuos Debrecene matytus kolektyvus, tarp jų – ir iš tolimojo Singapūro: „Šis kolektyvas puoselėja dar VII–VIII a. operos teatro tradicijas, dainuoja nykstančia vietos kalba ir savo spektakliu siekia atskleisti jiems aktualią socialinę problemą – kad pasaulis plėšosi dėl įtakos jų šalyje, tačiau paprastiems žmonėms gyvenimas dėl to negerėja“.

Be šių dviejų svarių festivalių, 2025-aisiais A. Antulienės, kaip organizatorės, dar laukia rūpestis Lietuvoje – ir vėl tikisi, galbūt pavyktų Kretingoje surengti Šiaurės Europos šalių mėgėjų teatrų aljanso (NEATA), vienijančio 9 šalis – be Baltijos šalių, dar Norvegiją, Suomiją, Švediją, Daniją, Islandiją ir Farerų salas – vaikų ir jaunimo festivalį.

„Bendradarbiavimo sutikimai jau pasirašyti, gautos rekomendacijos. Dabar vėlgi svarbiausia bus lėšų paieška, bet, kai ieškai, tai ir randi“, – būsimus vasaros rūpesčius įvardino A. Antulienė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas