Pajūrio naujienos
Help
2024 Birželis
Pi 3101724
An 4111825
Tr 5121926
Ke 6132027
Pe 7142128
Še18152229
Se29162330
Apklausa

Ar domitės dabar pristatoma mero ir Tarybos 2023 m. ataskaita?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Plenero kūrėjų darbuose – Kretingos krašto vaizdai

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Smiltys
  • 2023-06-09
LDS Žemaitijos skyriaus vadovė Regina Donbrauskaitė-Plotnikova pasidžiaugė kretingiškių gebėjimu surengti plenerus, kad būrin sukviestų visos Žemaitijos menininkus.

Šią savaitę į tradicinį plenerą „Kretingos paletė“ suvažiavusios Lietuvos dailininkų sąjungos (LDS) Žemaitijos skyriaus narės, svetingai priimtos ir apgyvendintos kavinėje-motelyje „Delfai“ Vydmantuose, tapo paveikslus, kuriuose – Kretingos krašto gamtos, istorijos ir kultūros paveldo atspindžiai. Septynios menininkės iš skirtingų Žemaitijos vietų plenere sukurtus savo darbus pristatys parodoje, kuri bus atidaryta Kretingos rajono kultūros centre šį sekmadienį, 14 val.

Trečiadienį apsilankius laikinai įrengtose tapybos dirbtuvėse – tam, pasidžiaugė menininkės, svetingi „Delfų“ šeimininkai visai jų darbo savaitei paskyrė pobūvių salę – gaiviomis vasariškomis spalvomis jau džiugino pirmieji darbai, kuriuose – pievų gėlės, Nasrėnų ir Kalnalio apylinkių vaizdai.

Keturios tądien sutiktos menininkės – LDS Žemaitijos skyriaus vadovė Regina Donbrauskaitė-Plotnikova ir Oksana Juozaitienė iš Klaipėdos, Sigutė Jusaitienė iš Telšių, Vaida Blistrubienė iš Sedos – nuotaikingai pasakojo, kad būnant čia, jas ir pasitiko tikroji vasara, nes ligi tol oras buvęs vėsus, todėl ši džiaugsminga gaida, pievų žiedynuose atsiskleidusios vasaros spalvos, augalų motyvai rado atgarsį ir jų paveiksluose.

Plenere iš viso dalyvauja 7 menininkės: be jų, dar – palangiškė Reda Rimkutė- Ščerbakovienė, klaipėdietė Larisa Nikolajeva ir dabar jau marijampoliete tapusi jų kolegė Eglė Lipinskaitė. „Kažkaip po pirmojo plenero Kretingoje prieš penkerius metus labai susigyvenome, kasmet vis laukiame, kada mus vėl čia pakvies. Kasmet atsinaujiname, šis susibūrimas – tai ir išsivadavimas iš kasdienės rutinos, nes visos turime savo darbus. Viena kitą nepiktai pakritikuojame. Ir, reikia pasakyti, labai to laukiame, nes per kritiką, per naujų formų ir išraiškos ieškojimą kylame aukštyn“, – viena kitą papildydamos kalbėjo menininkės.

Plenero „Kretingos paletė“ dalyvės, savo paveiksluose atspindinčios mūsų krašto grožį ir jo savitumą: (iš kairės) Vaida Blistrubienė, Sigutė Jusaitienė, Oksana Juozaitienė ir Regina Donbrauskaitė-Plotnikova.

Šį tradicinį plenerą rengia Kretingos rajono kultūros centras, o projekto vadovė dailininkė Jūratė Jonauskienė sakė, kad anksčiau dalyvaudavo gausiau menininkų, tarp jų – ir iš Kretingos, tačiau kasmet lėšų vis mažėdavę, o būtent šios menininkės aktyviai susiburia, sudarydamos plenero kūrėjų branduolį.

Menininkės, pagal projekto susitarimą, nutapys po kelis darbus. Su molbertais žiūrovai jas išvys pievoje priešais Kultūros centrą ir per bardų muzikos vakarą „Baltas paukštis“. Jų darbai po parodos pasiliks Kultūros centre, taip pat iškeliaus į valstybines įstaigas, papuošdami jų erdves.

Pabuvojus kūrybai įkvepiančiose Kretingos rajono vietovėse – menininkės jau aplankė Vyskupo Motiejaus Valančiaus gimtinės muziejų Nasrėnų kaime, pasigrožėjo medine Kalnalio bažnyčia, kur jas svetingai pasitiko šios prižiūrėtoja Dalicija Preibytė – visos sakė esančios labai įkvėptos ir pakylėtos tikrosios Žemaitijos dvasios, objektų autentikos ir žmonių, kurie įdeda daug pastangų, kad visa tai būtų išsaugota. Todėl jų mintyse jau gimsta ne po vieną, o net kelis darbus.

„Tas žemaitiškumas mus stipriai paveikė: juntama, kad žmonės čia visomis šaknimis suaugę su savo kraštu, jo protėvių dvasia“, – akcentavo R. Donbrauskaitė-Plotnikova. Ją papildė V. Blistrubienė ir S. Jusaitienė: „Esame gana produktyvios dailininkės, galbūt ne visus darbus pavyks užbaigti ir teks dar taisyti namie. Tačiau šitos kultūrinės erdvės – nepamirštamos.“

Gamta labiausiai atsispindi S. Jusaitienės ir O. Juozaitienės drobėse, R. Donbrauskaitė pavaizdavo Motiejaus Valančiaus gimtinės sodybos klėtelę, R. Rimkutė-Ščerbakovienė – vieną senųjų sodybų Nasrėnų kaime, o V. Blistrubienė savitai pažvelgė į Kalnalio bažnyčios išorės fragmentą, derindama jį su vidaus ornamentika.

Dailininkės dar apsilankys ir istorinėje Kretingos miesto širdyje – Kretingos katalikų bažnyčioje ir jos rūsiuose, kur ilsisi miesto įkūrėjo Jono Karolio Chodkevičiaus giminės palaikai, susipažins su jų gyvenimu ir istorija.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas