Pajūrio naujienos
Help
2022 Rugpjūtis
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Komentarų topas

Sveikata

Sveika gyvensena atlieka ypatingą vaidmenį kiekvieno iš mūsų savijautai. Nors sveikatą taip pat lemia genetiniai bei biologiniai veiksniai, aplinka ir sveikatos priežiūra, vis dėlto gyvensenos ir elgsenos įtaka sveikatai yra milžiniška. Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro specialistė Gintarė Baštunova tvirtina – keičiant gyvensenos įpročius, galima pagerinti sveikatą, sumažinti pavojų susirgti ir pailginti gyvenimo trukmę. O apie savo kasdienius įpročius pasakoja aktyvų ir sveiką gyvenimo būdą puoselėjanti tinklaraštininkė, dietologė Indrė Trusovė.

Visapusiška nauda žmogui

Sveika gyvensena – daugialypė sąvoka, apimanti sveiką ir subalansuotą mitybą, fizinį aktyvumą, emocinę ir dvasinę gerovę, rizikos sveikatai prevenciją.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, net 50 procentų gyventojų sveikatos priklauso nuo jų gyvenimo būdo, o vien sveikai maitinantis galima būtų išvengti 90 procentų antrojo tipo diabeto bei širdies ir kraujagyslių ligų ir 30 procentų vėžinių susirgimų.

„Sveikos gyvensenos įpročiai gali padėti sumažinti streso įtaką, leidžia išvengti ar net pakeisti neigiamą lėtinio streso poveikį, padidina endorfinų kiekį organizme, pagerina nuotaiką, stiprina pasitikėjimą savimi, sumažina nusivylimo jausmą neigiamose situacijose“, – sako visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė G. Baštunova.

Fizinis aktyvumas – būtinas kiekvienam

Neatsiejamas geros sveikatos palaikymo veiksnys ir vienas iš patikimų lėtinių neinfekcinių susirgimų prevencijos būdų yra fizinis aktyvumas.

Pasak G. Baštunovos, subalansuota mityba ir pakankamas fizinis aktyvumas tiesiogiai prisideda prie svorio kontrolės, medžiagų apykaitos spartinimo. Buvimas fiziškai aktyviu gerina kognityvines funkcijas, sportuojantys žmonės pasižymi aukštesne saviverte, geresniais mokymosi rezultatais, rečiau turi žalingų įpročių.

„Reguliari fizinė veikla gali skatinti kaulų ir raumenų augimą, lavinti judesių koordinaciją ir pusiausvyrą, stiprinti širdies ir kraujagyslių sistemą, teigiamai veikti kvėpavimo sistemą, virškinimo sistemos darbą, pagerinti medžiagų apykaitą raumenų ląstelėse, judėjimo – atramos aparato struktūrą ir funkcijas, pagerinti sąnarių sandarą ir funkciją, stiprinti širdies raumenį, teigiamai veikti kraujospūdį ir turėti kitų naudų organizmui“, – teigia visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė.


A. Gulbinovič: „Visiems melavau, kad man viskas gerai.

Ilgą laiką visuomenėje sklandžiusios socialinės nuostatos pamažu keičiasi – vis dažniau pabrėžiama, kad ne tik itin lieknas kūnas yra vienintelis grožio etalonas ir gali būti mylimas. Be to, garsiau kalbama apie stereotipų keliamą grėsmę ir valgymo sutrikimus, galinčius turėti itin skaudžių psichologinių ir fizinių padarinių. Nustatyta, jog kas 62 minutes miršta bent vienas asmuo, kenčiantis nuo valgymo sutrikimų, o didžiausia rizika kyla paaugliams ir jaunoms moterims. Savo asmenine patirtimi dalijasi du kartus anoreksija sirgusi Adriana Gulbinovič. Kaip pati tikina, ji buvo maištinga paauglė, todėl pagalbos kreipėsi tik tuomet, kai situacijos nebegalėjo suvaldyti savo jėgomis.

Prasidėjo sulaukus vos 11 metų

Iš Švenčionių rajono, Pabradės miestelio kilusi A. Gulbinovič vaikystėje svajojo šokti ir pradėjusi tuo užsiimti 2 klasėje, sėkmingai šoka iki šiol.

„Ne paslaptis, kad visais laikais šokėjas turėjo būti „formoje“. Nors pastaruoju metu šie stereotipai yra sėkmingai išsklaidomi žymių apvalesnių formų šokėjų – anksčiau reikalavimai buvo itin griežti“, – pokalbį pradeda mergina.

Jos kelias valgymo sutrikimų link prasidėjo būnant vienuolikos metų, kai prieš kitus bendraklasius ir vyresniuosius šokėjus jos šokių mokytoja pradėjo neigiamai komentuoti mergaitės kūną dėl priaugto svorio.

Galiausiai tyčiotis iš mergaitės pradėjo vaikai – mergina prisimena vieną pirmųjų „juokelių“, kai, perkant bandelę mokykloje, kitas moksleivis visų akivaizdoje jai išrėžė: „Kaip tu dar drįsti pirkti bandeles? Tu ir taip esi stora karvė!“

„Po šių žodžių ilgai verkiau, o grįžus namo sulaukiau mamos klausimo, kas gi man nutiko, tačiau jai taip ir neatsakiau. Po šio atvejo prasidėjo mano badavimai“, – teigia A. Gulbinovič.


K. Jarienė tvirtina: „Lytinė sveikata – vienas svarbiausių kokybiško gyvenimo veiksnių“.

Norėdamas gyventi visavertį gyvenimą, kiekvienas asmuo turėtų tinkamai puoselėti savo lytinę sveikatą, aiškiai suprasti galimus rizikingo lytinio elgesio padarinius ir žinoti, kaip to išvengti.

Didžiulę grėsmę reprodukcinei sveikatai kelia lytiškai plintančios infekcijos, kurių simptomai ne visada atsiranda iš karto, dažnu atveju jų gali išvis nebūti.

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų gydytoja akušerė ginekologė doc. dr. Kristina Jarienė akcentuoja, kad beveik 50 procentų visų lytiškai plintančių infekcijų pasaulyje nustatoma jaunimui, tačiau į gydytojus kreipiasi tik kas aštuntas.

Svarbu suprasti lytinės sveikatos reikšmę

Anot K. Jarienės, jaunimas, tėvai ir kita visuomenės dalis turėtų aiškiai suprasti, kas yra lytinė sveikata ir kokią reikšmę ji turi kiekvieno žmogaus gyvenimo kokybei.

„Šiandien lytinės sveikatos suvokimas dažnu atveju būna neteisingas ir baigiasi žodžiais: „kažkaip nepastoti“, kartais atsimenama, kad gerai būtų „kažkaip nepasigauti visokių ten ligų“. Tačiau ši sąvoka yra daug platesnė“, – aiškina gydytoja akušerė ginekologė.

Jos teigimu, pirmiausia tai yra teigiamas ir pagarbus požiūris į seksualumą bei lytinius santykius, galimybė turėti saugią lytinę patirtį be prievartos, diskriminacijos ir smurto. „Tai ne tik ligos, kokio nors sutrikimo ar negalios nebuvimas, tai yra kompleksinė fizinės, emocinės, protinės ir socialinės gerovės būsena, susijusi su seksualumu“, – sako K. Jarienė.

Visų antra, norint pasiekti ir palaikyti lytinę sveikatą, turi būti gerbiamos, saugomos ir vykdomos visų asmenų seksualinės teisės. Trečia, lytinė sveikata yra vienas svarbiausių kokybiško gyvenimo veiksnių.


Gintaro galia žmogaus organizmui buvo tikėta dar senovėje, o šiandien mokslininkai tyrimais jau įrodė jo naudą žmogaus organizmui.

„Atostogų parke“ pasisemti sveikatos ir sustiprinti organizmą galima natūralaus gintaro „Saulės“ pirtyje, atliekami SPA ritualai su produktais, kurių sudėtyje yra gintaro.


Kretingos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras kviečia dalyvauti įvairiose sveikatos stiprinimo programose. Su keliomis jų kviešiame susipažinti plačiau.


Penkių prevencinių programų tikslas – vienas

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Sveikata
  • 2022-08-05

Tam tikro amžiaus sulaukę privalomuoju sveikatos draudimu apdrausti Kretingos rajono gyventojai kviečiami nemokamai pasitikrinti pagal 5 prevencijos programas: dėl širdies ir kraujagyslių ligų, žarnyno, gimdos kaklelio, krūties ir prostatos vėžio.


Renginiu „Bėk su draugu“ liudijo žmonių įvairovę

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Sveikata
  • 2022-08-05
Renginio „Bėk su draugu“ akimirkos liudija apie gebėjimą visiems ir visokiems būti kartu, linksmintis ir draugauti.

Asociacija „Kretingos lietaus vaikai“ Kretingos dvaro parke surengė netradicinį renginį – bėgimą-žaidimą „Bėk su draugu“, kuris nuotaikingai bendrai veiklai sutelkė 78 dalyvius: ne vien autizmo, bet ir turinčiuosius kitokių raidos sutrikimų ar negalių, taip pat sveikus žmones – vaikus, jaunuolius, suaugusiuosius, atvykusius pavieniui ar su šeimomis iš Kretingos ir kitų šalies miestų.

Ieškojo parke 9 stotelių

Šio renginio sumanytojos asociacijos „Kretingos lietaus vaikai“ valdybos narės Jūratės Barkauskienės teigimu, idėja draugėn suburti visokius žmones jai kilo spontaniškai: „Tikslas – susidraugauti, paliudyti žmonių įvairovę. Mūsų po šia saule – daug, ir mes visi labai skirtingi. Bet, nepaisant skirtumų, visi trokštame draugauti, būti priimti ir suprasti. Todėl renginiu siekėme parodyti, kad galime būti kartu ir netrukdyti vieni kitiems.“

Įprastą bėgimą organizatorė sumąstė paversti smagiu pažintiniu, prevenciniu žaidimu. Ji paragino įmones atraktyviai pristatyti savo veiklas muziejaus teritorijoje įrengtose stotelėse. Bėgimas-žaidimas vyko orientacinio bėgimo principu: dalyviai, gavę žemėlapį, ieškojo parko teritorijoje išdėstytų 9 stotelių, kuriose jų laukė smagios užduotys.


Kylant naujai COVID-19 ligos bangai, dar vadinamai „vasarine“, šia užkrečiama liga susirgę ar ją įtariantys asmenys pagal tebegaliojančią tvarką turi kreiptis į savo šeimos gydytoją, kad testavimu patvirtintų arba paneigtų COVID-19 diagnozę, ligai pasitvirtinus įregistruotų e. sveikatos sistemoje, įvertintų paciento sveikatos būklę, skirtų gydymą.

Ne visos Kretingos rajono pirminės sveikatos priežiūros įstaigos laikosi nustatytos tvarkos. Redakcijai pasiskundė į nemalonią padėtį patekęs asmuo, kai, susirgus koronavirusu, jį atsisakė priimti šeimos gydytojas. Pareiškė, kad sergantiems koronavirusu įstaiga neturi antro įėjimo. „Ar norėtumėte, kad jūsų anūkas ar nėščia dukra vaikščiotų pro tas pačias duris“, – telefonu sergantįjį gėdijo jam padėti turėjusi medikė. „Suglumau, pasijutau kaltas, kad tą užkrečiamą ligą pasigavau“, – sakė žmogus, vargęs, ir kol prisiskambino gydytojai. Ligoniui buvo pasakyta, kad COVID-19 testų įstaiga irgi nedaro, taigi ir diagnozės nesiaiškina, jos nepažymi e. sveikatoje.

Žyma e. sveikatos sistemoje svarbi ir sprendžiant skiepyti ar ne pacientą nuo koronaviruso ligos nauja vakcinos doze, gydant šios ligos komplikacijas. Tuo, kad jį pagavo virusas, kretingiškis neabejojo, tą parodė vaistinėje įsigyti testai. Tačiau e. sveikatai toks paties atliktas tyrimas negalioja, todėl nepavykus prisibelsti pas savo šeimos gydytoją, žmogus oficialiam testui registravosi ir paskirtu laiku jį atliko privačioje „Antėjos“ laboratorijoje. Už testavimą, rezultato įvedimą į e. sveikatą sumokėjo 28 eurus. Suspėjo, nors keletą dienų besiaiškinant tvarką, virusas jau buvo prislopęs. „Būčiau visa tai nutylėjęs, bet „Antėjoje“ išgirdau, kad ne aš vienas į tokią keblią situaciją pakliuvau“, – tarė kretingiškis. Žmogus koronavirusu sirgo pirmąkart ir linkėjo niekam nepasigauti tos bjaurasties: „Įsitikinau – tai nepaprastas gripas, kaip kai kas bando įrodinėti.“


Pusšimčiui Kretingos globėjų svetimi vaikai tapo savais

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Sveikata
  • 2022-07-01
Airida Jonušienė – viena pirmųjų budinčių globotojų Kretingoje

Pirmasis liepos sekmadienis, po gegužę minėtos Motinos dienos, o birželį – Tėvo dienos, visoje Lietuvoje paskelbtas Globėjų diena. Siekiant kuo labiau pagerbti šiuos mylinčių širdžių žmones, rytoj, liepos 2-ąją, į Klaipėdoje rengiamą Nacionalinę globėjų šventę išvyks ir gausus būrys Kretingos rajono globėjų bei jų globojamų vaikų, o sekmadienį Vydmantų koplyčioje 11.30 val. už juos šv. Mišias aukos Globos centro ambasadorius kunigas Karolis Petravičius.

Vietoj vaikų namų – pas budintį globotoją

Šiuo metu Kretingos rajone yra 47 globėjų šeimos, kuriose auga 57 globojami vaikai: didžioji jų dalis susieti artimais giminystės ryšiais – 23 tokios šeimos globoja 29 vaikus, o giminystės ryšiais nesusijusios 22 šeimos globoja 28 svetimus vaikus.

Dar yra 2 budintys globotojai. Jie pirmieji ištiesia ranką tuomet, kai biologiniai tėvai neatlieka savo pareigų – priima vaiką į savo šeimą. Kai Vaiko teisių tarnyba iš tokių tėvų paima vaiką ar vaikus, tam, kad nepatektų į globos įstaigą, jie laikinai apgyvendinami budinčių globotojų šeimose. Tuo pasirūpina Kretingos rajono socialinių paslaugų centras.

Globotojų šeimoje vaikas gali gyventi iki 1-erių metų, – per šį laiką išsisprendžia, ar vaiką galima grąžinti tikriesiems tėvams, ar jam ieškoma nuolatinio globėjo.

Pasak Kretingos rajono socialinių paslaugų centro direktorės Danutės Skruibienės, 2018 metais, Vyriausybės nutarimu, buvo nuspręsta atsisakyti institucinės globos ir pereiti į bendruomenines paslaugas. Tuo pačiu buvo įteisintas ir budinčio globotojo statusas. Iš pradžių kretingiškiai sunkiai atsiliepė į šią naujovę. „Mūsų rajono vaikus tekdavo pas budinčius globotojus ir į Šiaulius, ir į Skuodą vežti. Tačiau palaipsniui ėmė atsirasti asmenų, norinčių tapti globotojais“, – patikino ji.


Klaipėdos valstybinės kolegijos Kineziterapijos ir grožio terapijos katedros vedėjas Darius Einars: „Būtina akcentuoti, kad masažas yra saugi priemonė ir nėra mokslinių įrodymų, kad masažas galėtų skatinti vėžio plitimą.“

Masažas dažnai rekomenduojamas žmonėms, jaučiantiems įvairius kūno skausmus arba psichinius negalavimus. „O ar masažas gali kaip nors padėti žmonėms, sergantiems onkologinėmis ligomis?“ – „Sveikata“ paklausė Klaipėdos valstybinės kolegijos Kineziterapijos ir grožio terapijos katedros vedėjo Dariaus Einars.

– Masažas nėra onkologinės ligos gydymo metodas, kaip, pavyzdžiui, chemoterapija. Tai – papildoma priemonė paciento gyvenimo kokybei pagerinti ir nuo gydymo jaučiamiems simptomams susilpninti. Atlikti moksliniai tyrimai parodė, kad masažas gali būti naudingas ir fizinei, ir psichinei sveikatai. Masažas mažina uždegimą ir patinimą, pagerina kraujotaką, malšina raumenų skausmą, reguliuoja hormoninę sistemą. Masažas yra gera chemoterapijos sukeltos periferinės neuropatijos prevencija, limfedemos palengvinimas. Masažas gali padėti žmonėms atsipalaiduoti, užsimiršti, pagerina miego kokybę, gali padėti sumažinti nerimą, o kartais – ir depresiją.

– Kokių rūšių masažas rekomenduojamas onkologiniams ligoniams? Tokį masažą galėtų atlikti tik profesionalas ar ir artimasis?

– Sergant onkologine liga galima taikyti įvairias masažo technikas, tarkim, kaip: švediškas, aromaterapinis, klasikinis, miofascialinis ar giliųjų audinių masažas, tačiau tinkamiausia masažo technika gali skirtis priklausomai nuo simptomų ir nuo vėžio, šios ligos gydymo poveikio organizmui. Švelnų masažą toleruoja dauguma vėžiu sergančių žmonių, jo pakanka, kad išsiskirtų endorfinai, galintys sumažinti skausmą. Tiems, kurie patiria raumenų įtempimą ir sustingimą, gali prireikti stipresnių masažo metodų, pavyzdžiui, švediško masažo. Giliųjų audinių masažas nerekomenduojamas aktyvaus vėžio gydymo metu, bet gali būti naudojamas esant lėtiniam skausmui ir ribotam judesiui dėl randų audinyje po gydymo.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas