Pajūrio naujienos
Help
2024 Lapkritis
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se3101724
Apklausa

Ar pakenks Lietuvos prestižui valdančiųjų koalicija su „Nemuno aušra“?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Vakarų Lietuva

Viskas tobulėja?

  • Vakarų Lietuva
  • 2024-08-13

Dar 1845 m. Peterburge žymus lietuvių rašytojas, istorikas, švietėjas Simonas Daukantas išleido savo istorinį veikalą „Būdas senovės lietuvių, kalnėnų ir žemaičių“, kuriame aprašė lietuvių tautos charakterį, materialinį ir dvasinį žmonių gyvenimą, visuomeninę santvarką, papročius ir kita. Manau, kad svarbiausia veikale padaryta išvada buvo ta, kad tiek žemaičiai, tiek aukštaičiai, tiek kiti baltai priklausė vienai tautai. Tai – tarsi vienybės deklaracija ir pirmas rimtas požiūris į savo tėvynainius.


 
Maskvai užpuolus Ukrainą iš choro „Sveikatėlė“ repertuaro dingo baltarusiškos ir rusiškos dainos.

Vykdamas į lietuvišku vadinamą Sursko Lytovskės kaimą vyliausi, kad išgirsiu gimtą šneką, tačiau paaiškėjo, kad lietuviais buvo praminti čia prieš 230 metų prievarta atkelti baltarusiai. Ši žinia vis dėlto ne tiek nuvylė, kiek priminė, kad LDK ribos buvo nepalyginti didesnės negu dabartinės Lietuvos ir kad mes dar daug ko nežinome apie savo šalies praeitį.

Sursko Lytovskė yra nutolusi vos 20 km nuo milijoninio Dnipro miesto ir yra įsiskūrusi abipus kelio, einančio į Zaporižę. Pro kaimą teka upelis Drėgnasis Surskas, taip pramintas todėl, kad šis 134 km Dnipro upės intakas daug kur teka per pievas ir yra labai negilus – vos keliolikos centimetrų gylio.

Pagal senas vietos tradicijas prie upelio įsisteigusioms gyvenvietėms prilipdavo pavadinimai iš dviejų žodžių, kurių pirmasis buvo upės vardas. Todėl Rusijos carienės Jekaterinos II įsakymu prieš 230 metų įkurtai gyvenvietei irgi pritapo dvigubas pavadinimas – Sursko Lytovskė.

Painiavą dėl kaimo sąsajų su Lietuva pasėjo ne tik jo pavadinime esantis žodis „Litovsk“, bet ir klaidingi Rusijos istorikų teiginiai. 1981 m. Maskvoje „Mokslo“ leidyklos išleistoje knygoje „Pietų Ukraina Feodalizmo krizės laikmečiu 1825–1860 metais“ rašoma, kad carienė Jekaterina II nurodė apgyvendinti „laukines“ Pietų Ukrainos stepes, todėl į vieną naujai kuriamų gyvenviečių buvo perkelti žmonės iš Lietuvos ir Baltarusijos kaimų.


Lietuvos savivaldybių seniūnų asociacija (LSSA) – organizacija, vienijanti 493 seniūnijas visoje Lietuvoje. Naujai – jau trečiajai – kadencijai iš eilės išrinktas LSSA prezidentas, Telšių rajono Varnių seniūnijos seniūnas Rolandas Bružas akcentavo, kad gyvybiškai svarbu išlaikyti ryšį tarp seniūnijų ir savivaldybių, aktyviai atstovauti seniūnų interesams. „Vakarų Lietuva“ pasidomėjo, su kokiais iššūkiais susiduria LSSA ir seniūnijos, kokie LSSA prioritetai numatomi artimiausiems metams.


Per 34-erius atkurtos Nepriklausomybės metus Lietuva svajojo tik apie laimingą ir taikų gyvenimą. Vietoj slėptuvių daugiabučių rūsiuose kūrėsi privačios kirpyklos ar kavinės, perspėjimo apie pavojų garsiakalbiuose lizdus sukosi varnos. Kol nenugriaudėjo agresorės Rusijos karas Ukrainoje, tol Lietuvoje civilinės saugos reikalai buvo podukros vietoje.


 
Antano Mončio meno muziejuje pristatoma įvairių menininkų kūryba.

 

Šiais metais įrengta Antano Mončio kurtų papuošalų ekspozicija.

„Mūsų muziejus pakeitė pavadinimą ir nuo šių metų vadinasi nebe Antano Mončio namai-muziejus, o Antano Mončio meno muziejus, tačiau pati jo koncepcija išliko nepakitusi“, – paaiškinusi, kad tiesiog atėjęs laikas pakeisti 1999 liepos 10 d. Palangoje atidaryto muziejus pavadinimą patikino jo direktorė Loreta Birutė Turauskaitė.

Namai-muziejus tapo meno muziejumi

L. B. Turauskaitė priminė, kad Mončių kaime Kretingos rajone gimęs, 1944 m. į Vakarus pasitraukęs Freiburge ir Paryžiuje skulptūrą studijavęs vėliau Prancūzijos sostinėję gyvenęs ir kūręs garsusis skulptorius Antanas Mončys (1921–1993) 1989 metais viešėdamas Palangoje būtent šiam Lietuvos miestui nusprendė padovanoti savo kūrinių kolekciją. 1998-aisiais, kai buvo priimtas sprendimas Palangoje atidaryti muziejų, jam buvo suteiktas Antano Mončio namų-muziejaus pavadinimas.

„Tuo metu viešųjų įstaigų, kuriose būtų kūrėjų dovanotos kolekcijos, Lietuvoje buvo vienetai. Ir tada buvo nuspręsta, kad ši įstaiga neturėtų būti vien muziejus, į kurį žmogus atėjo ir, apėjęs ekspoziciją, išėjo. Norėjosi, kad čia nuolat būtų veiksmas, kad vyktų judėjimas ir gyvenimas kaip namuose. Šitą sumanymą mes įgyvendinome ir pavadinimą pateisinome. Bet pastaruoju metu atėję lankytojai vis dažniau klausdavo: o ar čia Mončys ir gyveno? Ar čia Mončio gimtieji namai? O kai perskaitėme svečių iš Rusijos atsiliepimus, kurie muziejuje neva matė netgi lovą, kurioje buvo pradėtas Mončys, supratome, kad senasis muziejaus pavadinimas jau nebeatitinka realybės ir veiklos. Nes čia visų pirma yra pristatomas menas – ir ne tik A. Mončio menas, jo kūryba, visas jo kūrinių rinkinys, bet ir kitų menininkių sukurtas įvairus menas. Todėl visuotiniame dalininkų susirinkime nuspręsta, kad pats geriausias pavadinimas būtų Antano Mončio meno muziejus“,– akcentavusi, kad dabar niekam jokių klausimų nebekyla, sakė muziejaus direktorė.


Stebuklingų akimirkų smulkmenos

  • Jurga BRAUKYLIENĖ
  • Vakarų Lietuva
  • 2024-07-23
 
Renkantis pažintinių kelionių maršrutą svarbiausias Daivos Katkutės kriterijus – kalnai.

Darbėnų gimnazijoje Ikimokyklinio ugdymo skyriuje mokytoja dirbanti, Kurmaičiuose Kretingos rajone gimusi, augusi ir čia gyvenanti Daiva Katkutė savo kasdienybės neįsivaizduoja be gamtos, fotografijos ir kelionių.

Vienoje išvykoje telpa kelios kelionės

„Keliauju tiek, kiek leidžia mano galimybės, ir esu jau labai nemažai pamačiusi“, – sakė Daiva, kurios kelionių kraitelėje puikuojasi Slovakija, Kroatija, Austrija, Sakartvelas, Škotija, Omanas, Marokas, Lenkija, Ispanija. Renkantis pažintinių kelionių maršrutą svarbiausias kriterijus – kalnai. Planuodama keliones, pašnekovė taip susidėlioja maršrutą, kad vienoje jos suplanuotoje išvykoje tilptų kelių kelionių įspūdžiai. Keliaudama D. Katkutė daug fotografuoja, išryškindama net menkiausias smulkmenas, kurios telpa sustabdytoje akimirkoje: „Vaizdas, kurį pamatau, nėra vien vaizdas – tai mažos detalės, kurias aš parsivežu namo. Ir žmogus iš gyvenimo pasiima tik smulkmenas. Regis, koks smulkus ir juokingas tas žodis – smulkmena, bet juk iš jų viskas ir susideda“, – pasakojo Daiva ir prisipažino suvokusi, kad tokia smulkmena, kaip priešoperacinė narkozė jos organizmui buvo sunkiai pakeliama. Vieną po kitos patyrusi dvi operacijas ji galvojo, kad daugiau nebepamatys dukters ir pasaulio. Sunkiai atsigavusi po paskutinės operacijos ir išvydusi vaiskiai žydrą rugpjūčio dangų, ji iškėlė rankas į viršų ir už gyvenimą padėkojo Kūrėjui. Grįžusi namo, prisirinko kraitelę obuolių ir supratusi, kad jos nepakels, tiesiog sode, ant žolės iš raudonskruosčių vaisių pamėgino išdėlioti žodį gyvenimas. Regis, smulkmena, bet sudėlioti tokio ilgo žodžio nepavyko. Sudėjusi anglišką žodį LIVE, Daiva pajuto, kad kas benutiktų, ji turi gyventi, turi eiti, pamatyti, keliauti. „Tik labai artimas ratas žmonių žino, kokia tikroji, ne finansinė, mano kelionių kaina, kiek iššūkių tuo metu patiria mano organizmas, – atviravo pašnekovė ir pridūrė, kad ir kaip tai skausminga jos kūnui, ji renkasi gyventi. – Kelionės – tai ne tik kalnai, tai gamta, sutikti žmonės, bendravimas, kurio daug net nereikia, užtenka trumpos pažinties ir užsimezgusio trapaus tos akimirkos ryšio.“


 
Pensijų kaupimo sistemoje numatomi pokyčiai – šiuo metu teisės aktų projektai derinami tarpinstituciniu lygiu.

Konstitucinis Teismas (KT)paskelbė, kad Pensijų kaupimo įstatymas prieštarauja Konstitucijai ir dėl svarbių priežasčių žmonėms turi būti numatyta galimybė pasitraukti iš II pakopos pensijų kaupimo. Šiuo metu rengiamos pataisos, kuriomis bus nustatyta, kokios priežastys laikomos svarbiomis, numatytos palankesnės įtraukimo į pensijų kaupimą sąlygos. LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) susilaikė nuo išsamesnių komentarų apie vykstančius pokyčius, kadangi teisės aktų projektai dar derinami tarpinstituciniu lygiu.

Pensijų kaupimo pokyčius pakomentavo Seimo narė Laima Nagienė ir Socialinės politikos ir viešojo sektoriaus ekonomikos dėstytojas, profesorius Romas Lazutka.

Inicijavo reikšmingus pokyčius

L. Nagienė akcentavo, kad senatvės pensijų ir pensijų kaupimo klausimas yra be galo sudėtingas, nes turi sąsajų su visa daugiasluoksne šalies socialinio draudimo sistema.

„Nuo II pakopos pensijų kaupimo sistemos sukūrimo pradžios, dar 2004 metais įžvelgdama daugybę šios sistemos trūkumų, buvau itin skeptiška, vienareikšmiai neigiamai nusiteikusi visos šios sistemos atžvilgiu ir išskirtinai tam tikrų šios sistemos aspektų atžvilgiu. Gavusi žmonių pasitikėjimą ir tapusi Seimo nare, tuo pačiu gavau ir galimybę aktyviau spręsti II pakopos pensijų kaupimo teisinio reguliavimo sistemos problemas“, – akcentavo opozicinės Seimo Demokratų „Vardan Lietuvos“ frakcijos narė, kuri kartu su kitais parlamento nariais kreipėsi į KT dėl esamos tvarkos II pensijų kaupimo pakopoje.

Mažeikiškė Seimo narė pridūrė, kad KT nutarimas yra išties reikšmingas dėl to, kad jis tapo naujos diskusijos parlamente pagrindu: „Šiuo atveju paminėtas nutarimas sudarė galimybę inicijuoti Pensijų kaupimo įstatymo pataisas.“


Teisė moralės nereguliuoja

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Vakarų Lietuva
  • 2024-07-16
 
Advokatas dr. Algimantas Šindeikis

Visuomenė nepaliauja domėtis vadinamuoju čekiukų skandalu ir laukia jo baigties. Dalis atomazgos – Seimo gana spėriai įtvirtinta apmokėjimo savivaldybių tarybų nariams už jų darbą tvarka. Kas toliau? Ar vietos politikai, piktnaudžiavę rinkėjų pasitikėjimu ir mokesčių mokėtojų pinigais, sulauks atpildo, o gal viskas jiems – kaip vanduo nuo žąsies? Įžvalgomis apie „čekiukų“ skandalą ir politikų atsakomybę su „Vakarų Lietuvos“ skaitytojais pasidalino advokatas dr. Algimantas Šindeikis.

– Kaip apskritai vertinate visuomeninę iniciatyvą imtis tirti, kaip panaudojamos savivaldybių tarybų narių veiklai skirtos lėšos. Ar tai reiškia, kad valstybinės institucijos nebuvo pajėgios to padaryti? Ir kokia būtų buvusi neteisėto lėšų panaudojimo baigtis, jeigu ne ši visuomeninė iniciatyva? – „Vakarų Lietuva“ paklausė A. Šindeikio.

– Tai, kad piktnaudžiavimą valstybės ir biudžeto lėšomis ištyrė ir paviešino visuomenininkas Andrius Tapinas, o ne, pavyzdžiui, Valstybės kontrolė ar savivaldybių vidiniai auditoriai, rodo, kad politikų finansinės veiklos kontrolė nėra nei pakankama, nei efektyvi. Bet reikia džiaugtis tuo, kad šią spragą užpildė visuomenininkas.

– Ar įžvelgiate įstatyminių spragų, kai kalbama apie „čekiukų“ skandalą. Kas buvo ne taip iš pat pradžių, ar įstatymai tiesiog „suklupo“ prieš savivaldybių politikų nesąžiningumą?

– Politikai patys susikuria žaidimo taisykles, t. y. biudžeto lėšų naudojimo ir atsiskaitymo mechanizmus. Tie mechanizmai leido šį neteisėtą, kaip paaiškėjo po teismų nuosprendžių, – ir nusikalstama lėšų naudojimą, ilgai nuslėpti. Tai pavyko tol, kol visuomenininkas Andrius Tapinas blaiviu žvilgsniu pažvelgė į tai, kaip ir kam tos lėšos yra faktiškai naudojamos. Ir paaiškėjo, kad jos naudojamos ne taip ir ne tam, kam jos skirtos, o pateikiamos ataskaitos ir atsiskaitymo dokumentai yra klastojami.


Verslas po atviru dangumi

  • Jurga BRAUKYLIENĖ
  • Vakarų Lietuva
  • 2024-07-16
Monika ir Raimondas Pareigiai: „Jei žemės ūkis yra tavo kraujyje – tu negali jo mesti.“

Prieš septynerius metus įsigiję pirmąsias keturias karves Monika ir Raimondas Pareigiai iš Genčų Medsėdžių kaimo Kretingos rajone greičiausiai nė nesitikėjo, kad gana greitai jie valdys nemenką galvijų bandą ir taps „MR. Ūkio“ įkūrėjais.

Gyvuliai į ūkį įnešė stabilumo

„Buvome visiški maksimalistai, – pradėjo pokalbį Monika, pati kilusi nuo Švėkšnos Klaipėdos rajone. – Per karantiną, kai visi išėjo neplanuotų atostogų, kartu su vyru ir įkūrėme „Misterį Ūkį“, kuriame iš esmės dirbame dviese, retsykiais į pagalbą pasikviesdami Raimondo tėvą.“

Idėja užsiimti gyvulininkyste kilo abiem suvokus, kad ūkis turi būti mišrus, tuomet jis yra ir stabilesnis, ir daugiau naudos nešantis.

„Tiesioginė produkcija klientui turi būti kiekvieno ūkio siekiamybė“, – į pokalbį įsitraukė ir Raimondas, pridurdamas, kad jie augina ne tik jaučius, bet ir grūdines kultūras, kas yra ypač svarbu, žinant, kokie nenuspėjami gali būti metai. Vienais metais – sausros, kitais – liūtys, ir metai tampa nuostolingi grūdus auginantiems ūkininkams. Anot pašnekovo, gyvuliai, įnešdami stabilumo, kažkiek amortizuoja patirtus nuostolius.

Durpynai, visai netikę augalininkystei, puikiai tiko pievoms, tad pradėję nuo keturių karvių, jaunieji ūkininkai labai greitai suprato, kad ten, kur keturios, visai neblogai bus ir keturiasdešimčiai, o po to, žiūrėk, jau ir visas šimtas ganosi.

Kokybiškai mėsai paruošti reikia trijų aspektų

Pradėję mąstyti, kad pomėgis sparčiai pereina į verslą, Monika ir Raimondas suprato, kad augindami mėsinius galvijus jų mėsą gali tiesiogiai parduoti žmonėms.

Pirmąją partiją mėsos pardavę supirkėjams ir paklausę kur ji nukeliaus, sutuoktiniai išgirdo, kad tokios geros kokybės mėsa keliauja į užsienį, nes lietuviai čia jos neperka arba neįperka. Pasidomėję, kokios kokybės jautiena yra prekybos centruose, „MR. Ūkio“ įkūrėjai suprato, kad būtent kokybiškos mėsos ten labai sunku rasti. „Palaipsniui žmonės jau pradeda suprasti, kas yra geros kokybės jautiena, išmoksta ją paruošti ir po truputį mokosi ją valgyti“, – pastebėjo Raimondas.

Tik pradėję ūkininkauti, apie gyvulininkystę pora nelabai ką žinojo, tiesa, Monikos tėvai augino gyvulių, bet jiedviem tikrų, gilių žinių labai trūko. „Nežinojome, kaip tais gyvuliais rūpintis, kaip karvės veršiuojasi – vis eidavome ir eidavome žiūrėti, – prisiminimais dalinosi Monika, pridūrusi, kad dabar yra įrengtos vaizdo kameros, per kurias neišeidami iš namų jie gali stebėti, kas vyksta ūkyje. Porai labai svarbi ne tik kiekvieno gyvulio fizinė sveikata, bet ir psichologinė būsena: „Kaip tu prižiūri gyvulį, tokią grąžą ir gauni. Reikia ir vaistų, ir geros priežiūros, ir kokybiško pašaro. Savo gyvulių sveikatą perprantame iš elgsenos, jau atpažįstame, kada kuriam kažkas blogai.“

Anot pašnekovų, kokybiškai mėsai paruošti reikia trijų aspektų: gerai užauginti, gerai išpjaustyti ir gerai iškepti. Nors vieną iš šių aspektų sugadinus – kokybiško produkto nebus.


Mokiniai pasiruošę vykti į darbo objektą.

Skuodo amatų ir paslaugų mokykla kasmet dalyvauja „Erasmus+“ projektuose ir semiasi profesinės patirties įvairiose Europos šalyse. Šiais metais dešimt būsimų apdailininkų visą mėnesį stažavosi Graikijos sostinėje Atėnuose. Į Atėnus darbo stebėjimo vizito ir pasisemti patirties taip pat savaitei buvo išvykę šeši mokytojai. 

Neįkainojama patirtis ir savarankiškumo mokykla

Būsimieji apdailininkai – Kamilė Sabakonytė, Rimvydas Poškys, Karolis Venskus, Artūras Viršilas, Valentas Gricius, Danielius Rubys, Enrikas Banys, Monika Uznytė, Justinas Jakumas, Deimantė Pauliukėnaitė – profesinę praktiką atliko vienoje Atėnų statybų įmonių, kur kasdien, penkias dienas per savaitę, ardė sienas, tinkavo, špakliavo bei darė įvairius kitus su apdaila susijusius darbus. Ne tik profesinio tobulėjimo ir darbinės patirties sėmėsi, bet, pasak mokyklos direktorės Egidos Skurdauskienės, „Erasmus+“ projektai suteikia mokiniams kelionės patirties, galimybę pažinti kitų šalių kultūrą, kalbą, istorines vietoves, mokiniai gauna dienpinigius. Savaitgaliais jie apsilankė Atėnų istorinėse vietose, muziejuose, atrakcionų parkuose bei susipažino su vietos gyventojais ir jų kultūra. 

Mokyklos vadovė akcentavo, kad tokių užsienio šalyse atliekamų praktikų metu mokiniai ugdosi savarankiškumo įgūdžius, nes lydintysis mokytojas kartu būna tik vieną savaitę, o likusias tris jie ten gyvena ir grįžta namo vieni – įgyja labai svarbios keliavimo patirties, išmoksta orientuotis dideliame mieste, naudotis metro, nuvykti iš taško A į tašką B, patobulina anglų kalbos įgūdžius.

Direktorė E. Skurdauskienė teigė, kad pastaruosius dvejus metus tokioms mokinių stažuotėms daromos atrankos, nes norinčių vykti yra daugiau negu galimų vietų skaičius, tad mokiniai atrenkami pagal mokymosi rezultatus, anglų kalbos mokėjimo lygį. Pasak vadovės, patys mokiniai, sugrįžę dalydamiesi savo įspūdžiais, sakę, kad tai buvusi nuostabi patirtis, suteikusi didelį motyvacinį postūmį toliau siekti savo tikslų pasirinktos profesijos srityje.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas