Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar reikėjo Kretingai BOLT paspirtukų?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Bendruomenės neskuba kinkyti vėjo

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2010-02-02
Ir viena vėjo jėgainė Vydmantų bendruomenei kasmet duotų apie 200 tūkstančių litų pajamų.

Vydmantiškių Vaidoto Zeigio ir Rimanto Skipariaus idėja Vydmantuose bendruomenės tikslams pastatyti vėjo jėgainę buvo per ankstyva - abu bendraminčius už šio plano puoselėjimą pašalino iš bendruomenės tarybos. Viltį, kad idėją pavyks atgaivinti, praėjusią savaitę įžiebė rajono Savivaldybės tarybos politikai, leidę bendrovei “Gero vėjo” statyti vėjo jėgainę netoli įmonės “Vara”.

- Tai ženklas, kad žmonės pradeda praregėti, ima pagaliau suprasti, kad vėjo jėgainės yra blogybė tais atvejais, kai jos statomos pažeidžiant teisėtus - apibrėžtus įstatymų - žmonių interesus,- teigė R.Skiparius.

V.Zeigis ir R.Skiparius nebuvo šios idėjos pionieriai Lietuvoje. Pirmieji bendruomenės vėjo jėgainės projekto ėmėsi ir jį įgyvendino Jurbarko Smalininkų bendruomenės aktyvistai. Pernai, birželio mėnesį, 250 kWh galingumo vėjo jėgainė Smalininkuose buvo sėkmingai pastatyta ir pradėjo veikti. Jėgainės vertė - 1,23 mln. Lt. Didžiąją dalį lėšų jėgainei pastatyti - 944 tūkst. Lt - bendruomenė skolinosi iš Jurbarko kredito unijos, dalį jų gavo iš Jungtinių tautų vystymo fondo Mažųjų projektų programos, kitų rėmėjų. 12 tūkst. Lt projektui parengti skyrė Jurbarko rajono savivaldybė. Vėjo jėgainė turėtų atsipirkti per 5 metus, kasmet duodama apie 200 tūkst. Lt pajamų. Dalis jėgainės uždirbamų lėšų bendruomenės reikmėms bus skirta jau po pirmųjų jos veiklos metų, nelaukiant, kol jėgainė galutinai atsipirks. “Tvarkysime apšvietimą, šaligatvius, turėsime pinigų įvairiems kitiems bendruomenės projektams”,- apie tai, kaip panaudos iš vėjo jėgainės gaunamus pinigus, “Pajūrio naujienoms” kalbėjo Smalininkų bendruomenės pirmininkė Vanda Stonienė.

V.Zeigis ir R.Skiparius įsitikinę, jog neišnaudoti šiandienos palankių aplinkybių, kai vėjo jėgainių, gaminančių elektrą iš atsinaujinančio šaltinio ir tausojančių gamtą, statybai galima laimėti Europos Sąjungos, kitų fondų lėšas, yra nusikaltimas Vydmantų, Kiauleikių, Kvecių gyventojams. “Ateityje nereikėtų ištiesta ranka prašyti pinigų gatvių apšvietimui, taisymui, greideriavimui, aplinkos priežiūrai. Vydmantai - rajono reprezentacinė gyvenvietė, esanti pakelyje į Palangos kurortą. Pro ją pravažiuoja tūkstančiai žmonių ir ką mato - buvusio tarybinio ūkio šiltnamių griuvėsius, piktžolių sąvašyną parkelyje, apleistą sodą, nenušienautas pakeles. Turėdami pinigų, spręstume ir jaunimo, kitų amžiaus grupių užimtumo problemas, atsirastų galimybė padėti nelaimės ištiktam žmogui. Turime nuostabų folklorinį ansamblį, kitų gerų dalykų, kuriuos didžiuodamiesi galime parodyti pasauliui. Turėdami pinigų ir plačiau pasižvalgytume po toliau pažengusias šalis, pasisemtume geros patirties. Suaktyvėtų žmonių bendravimas, gyvenimas atgytų”,- apie galimybes, kurios atsivertų bendruomenei gaunant pajamų iš vėjo jėgainės, kalbėjo jėgainės projekto entuziastai.

(Iš kairės) Vaidoto Zeigio ir Rimanto Skipariaus įsitikinimu, praleisti galimybę bendruomenės reikmėms pastatyti vėjo jėgainę, kai Vydmantų apylinkėse veikia 23 privačių bendrovių jėgainės, būtų nusikaltimas.

Yra ir vieta bendruomenės vėjo jėgainei statyti - Vydmantų pramoninėje zonoje, Stanislovui Jurevičiui priklausančiame žemės sklype. “Čia yra visa reikalinga infrastruktūra, įjungimas į elektros perdavimo linijas. Už žemę savininkui kažkaip atlyginti reikės, gal nuomą mokėti. Ant kieno žemės bestatytume, to neišvengtume”,- aiškino R.Skiparius. V.Zeigio pastebėjimu, vėjo jėgainės statyba šioje vietoje neturėtų niekam kliudyti.

Ar galimybės pasistatyti vėjo jėgainę nesvarsto darbėniškiai, kurių seniūnijoje sukasi 13 bendrovių “Renerga” ir “Four energy” vėjo jėgainių parkas. Dar 17 jėgainių bus pastatyta šiemet, kurių nekilnojamojo turto mokestis rajono Savivaldybės biudžetą kasmet papildys apie 1 mln. Lt.

Darbėnų seniūnijos seniūnas Edvardas Stalmokas pritartų bendruomenės vėjo jėgainės statybai, tačiau tik ne visuomeniniais pagrindais. “Visuomeniniais pagrindais, be atlygio galima suorganizuoti šventę - suėjo, pabuvo ir išsiskirstė. O jėgainę statyti - per daug sudėtingas projektas. Gal ir yra tokių “savižudžių” - entuziastų. Mes šiuo momentu tokio iniciatyvaus žmogaus neturime”,- sakė seniūnas.

E.Stalmoko nuomone, problemų kiltų ir pastačius jėgainę, nes mūsų žmonės linkę nepasitikėti vieni kitais. “Kol pastatys - bus gerai, o kai reikės pradėti dalintis pinigus - bus blogai”,- teigė jis. E.Stalmokui pritarė V.Stonienė: “Taip, reikia kvailių, kurie dirbtų už ačiū. Tačiau kažkas turi daryti gerus darbus, o ne vien dejuoti, kaip sunku Lietuvoje, kad didėja nedarbas, emigracija, skurdas, nusikalstamumas”.

R.Skipariaus ir V.Zeigio teigimu, galimybėmis pasistatyti bendruomenės vėjo jėgainę jie pradėjo rūpintis pritarus bendruomenės tarybai. “Nuvykome į Mažeikius pasidomėti ten statomų jėgainių projektų ruošimu, finansavimo šaltiniais, dalyvavome Smalininkuose surengtoje konferencijoje. Susitikome su bendrovės “Vėjų spektras”, padėjusios smalininkiečiams, vadovais, aiškinomės projekto ruošimo, jėgainės įsigijimo sąlygas. Mūsų darbas nepatiko kai kuriems bendruomenės tarybos nariams, kurie suskubo pasinaudoti žmonių teberusenančia neapykanta galingoms jėgainėms, pastatytoms Kvecių, Vydmantų, Kiauleikų gyvenviečių teritorijoje, kad pašalintų mudu iš tarybos”,- teigė R.Skiparius. Projekto iniciatoriai apgailestauja, kad oponentai jiems neleido pagrįsti projekto būtinumą ir naudą Vydmantų, Kiauleikių, Kvecių gyventojams. “Ant žmonių negali pykti, kai tokie “guminiai” įstatymai, kai vėjo jėgainių sanitarinės zonos nustatomos teismuose, kai leisti statyti jėgaines ar ne, sprendžiama mitinguose - vienąkart į vieną pusę, kitąkart - į kitą. Kas paneigs, jog kažkas taip tvarkosi savo reikalus ir neleidžia žmonėms pakelt akių į ateitį”,- kalbėjo jie.

R.Skiparius ir V.Zeigis būgštauja, kad palankiausi terminai bendruomenės vėjo jėgainei statyti gali būti praleisti: “Kai rikiuojasi eilė gauti jėgainių gaminamos elektros perdavimo pajėgumus, ar neliksime tos eilės uodegoje ir be nieko. Norime, kad mus išgirstų bendruomenė, pradėtų mąstyti”.

Vydmantų bendruomenės pirmininko Alfonso Berenio nuomone, reikia ne tik grįžti prie bendruomenės vėjo jėgainės idėjos, bet ir naujai įvertinti jėgainių plėtros Vydmantų zonoje galimybes. “Dabar nebe 2008 metai, kai žemių kaina buvo pasiekusi nerealias aukštumas. Kainos krito ir kažin, ar kada nors tiek bepakils. Todėl vėjo jėgainių plėtrą reikėtų įvertinti naujai. Kokių tikslų vedini savo valią ir man pradėjo diktuoti vėjo jėgainių statybos oponentai - tarybos nariai Juozas Gečiauskas ir Mindaugas Šukys, galima tik spėti”,- teigė A.Berenis.

M.Šukys atkakliai priešinosi ir vėjo jėgainių parko Liepynėje, kur yra jo sodyba, atsiradimui, o vėliau pritarė. Redakcijos šaltinių teigimu, vėjo jėgainių priešininkai organizuoja A.Berenio pašalinimą iš pirmininko pareigų.

Smalininkų bendruomenės pirmininkė V.Stonienė teigė žinanti apie Vydmantų bendruomenės nesutarimus. “Nesuvokiame, kad jūs šitaip susipriešinote. Pas mus to nebuvo, gal todėl, kad mūsų žemės kaina maža, smėlynai”,- kalbėjo ji, linkėdama vydmantiškiams pasekti jų pavyzdžiu.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas