Pajūrio naujienos
Help
2026 Vasaris
Pi 291623
An 3101724
Tr 4111825
Ke 5121926
Pe 6132027
Še 7142128
Se181522
Apklausa

Ar Kretingos rajono savivaldybėje dabar veikianti buitinių atliekų tvarkymo sistema skatina atliekas rūšiuoti?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Žiemos sode – apšviestas ir skambantis rojus

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Smiltys
  • 2026-01-09

Viela piešiantis dailininkas iš Suomijos Aleksanderis Reichsteinas Žiemos sode jau antrąkart sukūrė džiaugsmingą šviečiančią instaliaciją.

Vakar Kretingos muziejaus Žiemos sode nušvito „Gyvybės medis“: čia augantį aukštaūgį fikusą šviečiančiu meno kūriniu pavertė menininkas iš Suomijos Aleksanderis Reichsteinas. Tai – nebe pirmoji šio autoriaus gilią, filosofinę mintį nešanti instaliacija: pernai Žiemos sodą jis papuošė šviečiančiomis skulptūromis, kurios vaizdavo paralelę tarp vaikų ir vabzdžių gimimo, augimo ir brandos procesų. Šįsyk lankytojus jis tarytum kviečia į įsivaizduojamą rojų, kurį perteikia daugiau kaip 100 apšviestų figūrėlių papuoštas fikusas.

Vaizdą sustiprina muzika

A. Reichsteinas teigė, kad jo kūrinys „Gyvybės medis“ stebėtojus, vakare įsižiebus neoninėms šviesoms ir žvelgiant į šį nepaprastą medį, turėtų nukelti į įsivaizduojamą rojų. Ant jo šakų daug įvairios gyvasties – ir žiedai, ir vaisiai, ir žmonės. Esą tuo metu, kai galėjo egzistuoti toks augalas, nebuvę skirties, kada, kam ir kur augti ar brandinti vaisius. Visiems pakako gyvybės šaltinio, kupino stulbinančio grožio. 

Ligi „Gyvybės medžiui“ visu grožiu atsiveriant Žiemos sodo lankytojams, kelias dienas vyko parengiamasis darbas. Buvo pasitelkti 3 aukštalipiai, kurie fikuso lapijoje ir aplink ją, šviesos meno kūrėjo sumanymu, įkurdino daugiau kaip šimtą figūrėlių.

Dieną iš plieninės vielos išlankstyti objektai beveik nematomi, o tamsoje, apšviesti ultravioletine šviesa, jie sušvinta ryškiomis, džiaugsmą ir gyvybingumą spinduliuojančiomis spalvomis. Šviečiančių skulptūrėlių kuriamą įspūdį sustiprina specialiai šiam projektui sukurtas garso takelis. Jo autorius suomių garso menininkas Petri Laakso į vieną muzikinę pynę supynė žmogaus šnabždesį, paukščių giesmes, bičių dūzgimą ir kitus garsus, kurie derinami su kompozitoriaus Arvo Pärto kūriniu „Veidrodis veidrodyje“. 

Maži objektai – į kompozicijas

Paklaustas, ar dėl išskirtinių Žiemos sodo erdvių jau antrąkart savo sumanymą realizuoja Kretingos muziejuje, menininkas vienareikšmiškai atsakė: „Taip, šios erdvės idealiai tinka pavaizduoti rojaus sodą.“

Menininkas teigė savo namų garaže turintis sukaupęs nemažą kiekį jau iš anksto parengtų instaliacijų objektų, kuriuos derina tarpusavyje ir sujungia į projektus pagal tam tikras idėjas.

Kai pernai atvyko čia su savo projektu „Metamorfozės“, sakė buvęs nustebintas išvydęs galingąjį fikusą ir nė nesuabejojo, kad galėtų ant to augalo ir aplink jį įgyvendinti ir kitus projektus. Jei šis fikusas būtų dar didesnis, pastebėjo, į jį galėtų tilpti dar daugiau jo sukurtų objektų, tinkančių išpildyti šią temą.

„Visi šie objektai sukurti atskirai, tik juos panaudoju jungdamas į kompozicijas. Šis projektas jau 5-kart buvo sumontuotas ir eksponuotas Suomijoje, dar kiti projektai yra pabuvoję Vokietijoje, Lenkijoje, Estijoje įvairiuose festivaliuose, šviesų šventėse“, – kalbėjo A. Reichsteinas, patikinęs, kad labai apsidžiaugė galimybe ir šiemet dirbti Lietuvoje.

Jis sakė, kad su Kretingos muziejaus vadovu Romandu Žiubriu susipažinę, kai jis kūrė šviesų instaliacijas Klaipėdoje, po to – Neringoje, ir jo buvo pakviestas realizuoti projektus Žiemos sode.

Menininko šaknys – Ukrainoje

Šviečiančių kūrinių idėjos, siužetai ir stilius, Suomijos menininko Žiemos sode įgyvendinti pernai ir šiemet, – panašūs. Koks vidinis noras uždegė mintį kurti tokius subtilius, sakytum, netgi trapius objektus?

Į tai menininkas atsakė: „Sumišusiame pasaulyje, kokiame gyvename šiandieną, šį savo kūrinį norėjau pavadinti prarastu rojumi, prarastu pasauliu, kurio visi ilgimės. Mažos formos augalai, o vaisiuose gyvena maži vabzdžiai, tarsi elfai, kurie minta nektaru, kurio taip trūksta šiandieniniame pasaulyje. Projekciją papildo audiogarsas, gamtos garsai – paukščių čiulbesys, drugelių sparnų plazdenimas, upelio čiurlenimas ir vaikų juokas. Tai tarsi atsvara šaižiems karų garsams ir bombų sprogimui.“

A. Reichsteinas pasakojo gimęs Maskvoje, Suomijoje gyvena 35-erius metus, abu jo tėvai – Ukrainos žydai, todėl jis labai skausmingai reaguoja į įvykius Ukrainoje. „Visi šie objektai sukurti gerokai anksčiau, šiandieną jau nebegalėčiau taip džiaugsmingai kurti. Dabartiniai mano kuriami projektai labiau susijęs su karo tema. Kai grįšiu į Helsinkį, montuosiu galingą kompoziciją, skirtą pabėgėliams – ir šiandienos Ukrainos, ir ankstesnių karų. Kompozicija atspindės analogiją su II pasaulinio karo suomių pabėgėlių ir Prūsijos gyventojų likimais“, – atviravo menininkas.

Pagal profesiją jis – grafikas ir knygų iliustratorius. Tai matyti ir šviesų instaliacijose, nes dominuoja ne skulptūros, o tarsi piešiniai: „Tik aš piešiu viela, ne pieštuku“, – akcentavo kūrėjas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas