Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Tvirtins remontuotinų kelių sąrašus: džiaugiasi ne visi

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2024-02-27
Į asfaltuotinų kelių sąrašą Jokūbavo Žalioji gatvė nepateko.

Ketvirtadienį rajono Tarybos posėdyje bus tvirtinami vietinės reikšmės kelių objektų prioritetinių eilių 2024–2026 metams sąrašai kapitalinio remonto, rekonstravimo ir statybos bei paprastojo remonto darbams. Tačiau sprendimas, kuris bus pateiktas, turėtų pareikalauti politikų platesnių diskusijų, mat pastabų dėl kriterijų ir balų, kuriais buvo remtasi sudarant eiles, yra pateikę du Žalgirio seniūnijos atstovai.

Mano, kad „už borto“ atsidūrė neteisingai

Vertinimo kriterijus kapitaliniam remontui 2017 metais yra nustačiusi rajono Taryba. Tarp 11-os punktų – ar objekte įrengti būtinieji požeminiai vandentiekio, buitinių nuotekų, lietaus, ryšių, dujų ir elektros tiekimo tinklai; ar pasitarnauja saugiam eismui, tai yra ar pakloti šaligatviai, nutiesti pėsčiųjų, dviračių takai, įrengtas gatvės apšvietimas; koks objekto aptarnaujamos teritorijos namų ūkių skaičius; ar objektas tiesiogiai veda prie visuomeninės paskirties pastatų, pažintinių lankomų vietų – bibliotekos, kultūros namų, medicinos punkto ir t. t. Kriterijus įvertinus atitinkamais balais, seniūnijų seniūnai iki gruodžio 31-osios Savivaldybei turi pateikti perspektyvinius 3-ejų metų remontuotinų objektų sąrašus. Taip buvo padaryta ir šiemet.

Žalgirio seniūnijos Raguviškių seniūnaitijos seniūnaičio Tomo Dirginčiaus, kuris yra ir sodininkų bendrijos „Rubuliai“ pirmininkas, nuomone, balai nesąžiningai nustatyti kaimo vietovių kelių atžvilgiu, lyginant su miesto vietinės reikšmės keliais. Jungiantys kaimo gyvenvietes beveik visais atvejais neturės galimybių pasiekti aukštesnių balų, nes ten nebus reikalaujamų būtinųjų požeminių inžinerinių tinklų, taip pat trūks priemonių, padedančių užtikrinti saugų eismą.

T. Dirginčius 281 raštą pasirašiusio asmens vardu į prioritetinių asfaltuotinų kelių sąrašą rajono Tarybos prašo įtraukti Mišučių gatvę. Anot pašnekovo, argumentai svarūs dėl gyventojų skaičiaus ir įkurtų darbo vietų.

„Gatve naudojasi verslai, tarp kurių ir lentpjūvė, ir ūkininko įmonė, o soduose daug kas užsiima individualia veikla dirba buhalteriais, baldų surinkėjais. Be to, vyksta nemažai statybų, žmonės noriai kuriasi. Į kiekvieną trobą, skaičiuodamas gyventojus, neįeisi, bet jų gali būti apie 400. Todėl liūdna matant, kad asfaltuojamos kai kurios šalutinės gatvelės, kur naudą pajaučia vos kelios šeimos, o mūsų atveju tai – pagrindinis privažiavimas prie namų“, – Pajūrio naujienoms“ sakė seniūnaitis.

T. Dirginčiaus manymu, Rubulių Mišučių, kaip ir Jokūbavo Žalioji gatvė, „už borto“ paliktos neteisingai. Esą tai išryškėjo seniūnaičių sueigoje, kai, dalyvaujant seniūnui, buvo iš naujo perskaičiuoti kriterijų balai: vietoj anksčiau įvardintų 75-ių, Mišučių gatvė surinko 97, o Jokūbavo kaimo Žalioji gatvė vietoj 78 – 93, Parko gatvė vietoj 95 – 98.

Kriterijai turėtų būti skirtingi

Pasak Jokūbavo bendruomenės centro pirmininko Manto Keblio, balai apskritai turėtų būti skelbiami viešai, be to, nesuprantama, kodėl Savivaldybės komisija prioritetinėms eilėms sudaryti nusprendė „užbraukti brūkšnį“ ties balų skaičiumi 90, ir į šiais metais vasario 8 d. atnaujintus sąrašus nebepriimti objektų, surinkusių mažiau. Be to, pagal rajono Tarybos patvirtintą Kelių priežiūros ir plėtros programos (KPPP) finansavimo lėšų paskirstymo ir naudojimo Kretingos rajono savivaldybės susisiekimo infrastruktūros objektams finansuoti tvarkos aprašo 14 punktą, tiek miestui, tiek rajonui lėšos turi būti paskirstomos proporcingai, bet taip nėra.

„Rajonai pagal kriterijus miesto nepaveja, visada liks nuskriausti. Kaimas yra kaimas, negali konkuruoti.

Pavyzdžiui, būtinųjų požeminių tinklų, tokių, kaip ryšių arba dujų tiekimo, kaimas neturi ir kažin, ar kada turės “, – sakė M. Keblys. Todėl, jo, manymu, kriterijai rajonui ir miestui turi būti skirtingi.

Bendruomenės centro pirmininkas stebėjosi, kad seniūnijų Savivaldybei pateikti 2022-aisiais sudaryti remontuotinų gatvių sąrašai ir balai vertinimo komisijos, kuriai vadovauja Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėjas Darius Martinkus, nebuvo patikrinti, perskaičiuoti, nes juk gyvenimas keičiasi, ir kaimuose atsiranda pokyčių.

„Todėl ir nebesueina galai, – pritarė aktyvus Jokūbavo bendruomenės narys Antanas Sungaila. – Kai sužinojom, kad mūsų gatvės liko „už brūkšnio“, žmonėms ir kilo mintis pasižiūrėti, negi jos nesurenka 90 balų. O, pasirodo, surenka.“

Seniūno pozicija: išmąstė balų pridėti

Bet Žalgirio seniūnas Bronius Talmontas patikino, kad nuo 2022-ųjų seniūnijoje pasikeitė nedaug kas. „Mano nuomone, balai surašyti teisingai. Dalyvavau ir juos perskaičiuojant – mačiau, kad seniūnaičiai stengėsi juos pakelti, kad būtų virš 90-ies. Aš asmeniškai nelabai su tuo sutinku“, – sakė B. Talmontas.

Anot jo, pavyzdžiui, Jokūbavo Žaliąja gatve nei maršrutinis autobusas, nei mokyklinis autobusas nevažiuoja, tačiau perskaičiuojant balų buvo pridėta – esą išmąstyta, jog šia gatve tėvai vis tiek vaikus automobiliais veža į kultūros skyrių arba į biblioteką. „Buvo ir daugiau panašių atvejų, kai balai tiesiog padidinti“, – savo pozicijos toliau laikėsi seniūnas.

Prioritetinių objektų remonto tvarka patvirtinta rajono Tarybos sprendimu – per einamuosius metus iki lapkričio 15-osios dėl kelių remonto gyventojai, bendruomenės seniūnijoms teikia prašymus, jie iki gruodžio 31-osios išnagrinėjami išplėstinėse seniūnaičių sueigose, įvertinami pagal kriterijus, o sueigos protokolai su joje dalyvavusiųjų parašais pateikiami Savivaldybei.

Paaiškino, kodėl eilės sutrumpintos

2024–2026 m. prioritetinę eilę vietinės reikšmės keliams, kurių darbai bus finansuojami iš KPPP bei Savivaldybės biudžeto lėšų, sudarė 7 narių komisija: be pirmininko D. Martinkaus, Savivaldybės Vietinio ūkio ir turto valdymo skyriaus vedėja Sigutė Jazbutienė, Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vedėja vyr. architektė Reda Kasnauskė, Statybos skyriaus vedėjo pavaduotojas Andrius Kasputis, Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus specialistė Lukrecija Lengvinė, Kretingos miesto seniūnė Gintarė Liobikienė, Darbėnų seniūnas Alvydas Poškys, Kretingos seniūnė Sigita Riepšaitė, Savivaldybės vyriausiasis inžinierius Petras Šadreika. Narių teisėmis komisijos darbe pakviesti dalyvauti rajono Tarybos nariai Romualdas Jablonskis ir Vytautas Ročys. Iš viso eilėje šiemet atsidūrė 19 objektų, kuriuose bus atliekamas kapitalinis remontas, atskirai sudaryta ir paprastojo remonto darbų prioritetinė eilė.

Į klausimą, kodėl iš seniūnijų gauti duomenys apie remontuotinus kelius ir gatves prieš Tarybai teikiant tvirtinti eiles nepatikrinami, neperskaičiuojami, sprendimo projekto autorė S. Jazbutienė atsakė, jog ne Savivaldybės administracija, o vietos seniūnai, kas vyksta jų teritorijose, žino geriausiai. „Komisija vadovaujasi gautais protokolais. Mažiau kaip 90 balų surinkę objektai į eilę išties nebepateko, nes toks buvo ir tikslas – sąrašus norėjom sudaryti trumpesnius, žiūrėjom, ką pagal planuojamas lėšas realiai bus galima padaryti, kad žmonėms nesukeltume nereikalingų vilčių ir lūkesčių“, – paaiškino ji.

---

Vietinių kelių remontams skirta:

2022 m. 3 mln. 4 tūkst. 290 Eur, iš jų 2 mln. 59 tūkst. 820 Eur – KPPP lėšos, 944 tūkst. 470 Eur – Savivaldybės biudžeto dalis

2023 m. – 5 mln. 942, 9 tūkst. Eur, iš jų 2 mln. 568,4 tūkst. Eur – KPPP lėšos, 3 mln. 374,5 tūkst. Eur – Savivaldybės biudžeto lėšos

2024 m. numatyta bendra suma 6 mln. 362,4 tūkst. Eur, gauta 2 mln. 633,6 tūkst. KPPP lėšų, Savivaldybės biudžeto dalis bus 3 mln. 728,8 tūkst. Eur


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas