Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Vydmantų bendruomenei – 20 metų

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Kaimo bendruomenėse
  • 2024-02-02
Bendruomenei nuo 2018 m. vadovauja Simas Končius (dešinėje), tęsiantis vydmantiškių pradėtas tradicijas

Šiandien šventiniame sambūryje Vydmantų bendruomenė paminės savo veiklos 20-ies metų jubiliejų. Bus padėkota aktyviausiems vydmantiškiams, įmonėms ir verslininkams, kurie neabejingi bendruomenės iniciatyvoms, visi kartu prisimins tą laiką, kai entuziastingų aktyvių vydmantiškių pastangomis 2003 m. gruodžio 31 d. buvo užregistruotas Vydmantų bendruomenės centras.

„Tada bendruomenė glaudėsi Vydmantų mokyklos patalpose, beje, bendruomenė nė šiandien neturi savo atskirų patalpų, todėl veikiame bendradarbiaudami su vietos įstaigomis – kultūros centru, biblioteka, gimnazija, kas tik dar labiau turtina visų vydmantiškių gyvenimą“, – teigė dabartinis Vydmantų bendruomenės pirmininkas Simas Končius, bendruomenei vadovaujantis nuo 2018 metų.

Įkurti bendruomenę inicijavo tuometinis Vydmantų vidurinės mokyklos direktorius Povilas Nekrašas. Vėliau bendruomenei vadovavo Alfonsas Berenis, po jo – Augstina Urbienė, Marius Žalimas. „Bendruomenė nuolat atsinaujindavo, kildavo naujų idėjų. Po truputį pradėjo judėti projektai – štai Augustinos Urbienės vadovaujamu laiku buvo įrengta automobilių stovėjimo aikštelė prie koplyčios ir vaikų darželio, sutvarkyta teritorija šalia kultūros namų, kur ir dabar dar įžiebiame kalėdinę eglę“, – S. Končius teigė, kad prie bendruomenės atsinaujinimo, jos tradicijų puoselėjimo prisidėjo daug žmonių. Štai Vygantas Rekašius, Palangos pučiamųjų instrumentų orkestro vadovas ir dirigentas, pasiūlė surengti Grilio pievą – kad žmonės galėtų telktis bendriems darbams, pabendrauti, susivienyti idėjoms. „Grilio pievą surengėme jau 8-ą kartą, ir tas renginys vis auga, stiprėja, tapo žinomu ne tik Kretingos rajone, bet ir už jo ribų“, – pasisekusia idėja pasidžiaugė Vydmantų bendruomenės pirmininkas, kurio pastebėjimu, bendravimui skirtas renginys pamažu virto į labdaros, kai surinktos lėšos pagal nerašytą taisyklę vienais metais keliauja naujos bažnyčios statybai, antrais – bendruomenės poreikiams tenkinti.

„Bendruomenei visada atsiranda kokių nors poreikių, kuriems patenkinti ne visada galima parašyti projektą ar kreiptis į kokią nors instituciją“, – paaiškino S. Končius.

Taip, pačių vydmantiškių pastangomis, Vydmantuose atsirado 17 suolelių, skelbimų lentos, kurių didelei gyvenvietei prieš kelerius metus labai reikėjo, taip pat stendas „Vydmantai – gerų žmonių namai“, kuris reprezentuoja Vydmantų gyvenvietę, vėliavos stiebas prie statomos bažnyčios.

Prieš dvejus metus Vydmantuose atsiradusi rampa tarnauja ne tik vietos, bet ir aplinkinių vietovių jaunimui.

„Atrodo, smulkmenos, tačiau jos yra labai svarbios. Taip, kaip svarbu yra ir žmonių susitelkimas, kai savo pačių darbu per talkas puoselėjame ir gražiname aplinką, kurioje gyvename – tik vienerius metus per pandemiją praleidome akciją „Darom“, kartu dirbdami įsirengėme maudyklą prie tvenkinio. Kartu su Rajono kultūros centro Vydmantų skyriumi rengiame Užgavėnes – jų muzika, kultūrinė dalis, mūsų, bendruomenės, – blynai, kartu esame per Jonines, Atvelykį, eglutės įžiebimo šventę, kartu puošėme Vydmantus gėlėmis, kai bendruomenės rūpesčiu tai padaryti norintiems vydmantiškiams išdalinome gėlių vazonus. Žmonėms labai patinka ir lauko kinas, kai bendruomenė iš savo lėšų nuperka licenciją, o vydmantiškiai maloniai pailsi“, – S. Končius vardino didesnes ir mažesnes iniciatyvas, kurios neatsiejamos ir nuo materialinio, ir dvasinio vydmantiškių gyvenimo. Vien ko vertas Vasario 16-osios 16 km žygis aplinks Vydmantus, kai jame dalyvauja ir gimnazijos mokiniai, pedagogai, aktyvūs vydmantiškiai. „Sueina iki pusantro šimto žygeivių, visų nuotaika pakylėta, patiriame tikrą vieningumo jausmą“, – tvirtino bendruomenės pirmininkas.

Aktyvūs vydmantiškiai dalyvaudami ir Gyventojų iniciatyvų projektuose, ir čia bendruomenei ypač talkina vydmantiškis Marius Šileika. Vydmantiškiams šiuose projektuose sekėsi gerai: įrengti lauko treniruokliai, riedlenčių rampa, pontoninis tiltas Vydmantų tvenkinyje. Šiemet pateiktos paraiškos dviračių tako apšvietimui ir pėsčiųjų takui tarp dviejų tvenkinių įrengti.

Pagal Gyventojų iniciatyvų projektą Vydmantų tvenkinyje buvo įrengtas pontoninis tiltas.

Kalbėdamas apie bendruomenę, darbą dėl visų gerovės S. Končius akcentavo viena – yra gyvenvietėje žmonių, kuriems svarbu ne tik savas kiemas iki savo tvoros, bet ir kas vyksta už jos, kaime, gyvenvietėje, yra tokių, kuriems svarbios idėjos, iniciatyvos, ir jie skuba jomis dalintis su kitais. Anot S. Končiaus, to pavyzdys – kad ir Rita Dajorienė, kuri prižiūri stendą, puošia jį gėlėmis vasarą, dekoratyviomis detalėmis rudenį ir kalėdinėmis eglėmis žiemą. „Ir šiandien vykstančiai šventei ji papuošė mūsų sceną“, – sakė pirmininkas, atkreipęs dėmesį, kad noriai bendruomenei padeda ir Vydmantuose savo veiklą vystantis verslas: kas smėlio parūpina, kas ekskavatorių ar kitos technikos paskolina, o žmonės, matydami tokius gerus darbus, ir patys stengiasi nelikti nuošaly.

Paprašytas apibūdinti vietos žmones, S. Končius pasvarstė, kad Vydmantai – įdomi gyvenvietė, iš esmės – sukurta tam tikru istoriniu laikotarpiu, ir iš mažo vos keliasdešimt žmonių turėjusio kaimo išaugo į didelę šiuo metu beveik 2 tūkst. gyventojų turinčią gyvenvietę. „Kartais girdime, kad Vydmantai – kaimas be šaknų, kad čia visi suvažiavę. Bet tos šaknys jau pradeda augti, tvirtėti, juk ne viena karta čia jau pasikeitė. Aš irgi čia gimiau užaugau, gyvenu, kuriu savo gyvenimą, ir tokių yra ne vienas. Visų mieliausia – kai čia užaugę, mokyklą baigę jauni žmonės, išsimokslinę kitur ar padirbėję užsienyje vis dėlto sugrįžta į gimtąjį kraštą ir čia įsikuria. Esame patogūs geografiškai, plečiamės į Pryšmančius, Kvecius, Kiauleikius, ir svarbiausia – mažėja didelių tvorų, vadinasi, norime būtų atviri, išeiti į žmones, bendrauti“, – savo pastebėjimus išsakė pašnekovas.

Tačiau Vydmantams dar daug ko reikia: neišspręstas klausimas dėl kapinių, kas, S. Končiaus nuomone, skaldo vietos bendruomenę, ir rengiama apklausa parodys, kur vis dėlto turi atsirasti kapinės. Labai didelis yra gyvenvietės gatvių asfaltavimo poreikis – vienaip ar kitaip daugybę metų Vydmantai gyveno be jokių investicijų. Nekantriai vydmantiškiai laukia ir naujos bažnyčios – statydami ją iš aukų, jie tikisi turėti aiškiai išreikštą gyvenvietės centrą, savo vizitinę kortelę, leidžiančią gyvenvietę išskirti iš kitų.

---

„Kai manęs paklausia, o kam tau reikia tos bendruomenės, aš tokiais atvejais posakį „kodėl aš“ keičiu į kitą „o kodėl gi ne aš“. Kai sau užduodi tokį klausimą, tai ir atsakymo nereikia“, – apie bendravimo ir buvimo tarp žmonių prasmę įvardino Simas Končius, bendruomenei linkėdamas ilgų gyvavimo metų.

131 – tiek narių vienija Vydmantų bendruomenės centras.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas