Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Darbėnų seniūnijos ir aplinkinių gyvenviečių bendruomenės žmonėms didžiulį susirūpinimą sukėlė Danijos verslininkų planai statyti didžiausio galingumo Baltijos šalyse ir Skandinavijoje metanolio ir žaliojo vandenilio gamyklą, kurios pajėgumas:

*vandenilio gamyba – 19 tūkst. 250 t/metus;

*metanolio gamyba – 100 tūkst. t/metus;

*vandens sąnaudos – 274 tūkst. 400 kub. m/metus;

*anglies dvideginio suvartojimas – 142 tūkst. t/metus;

*susidarančios nuotekos – 85 tūkst. kub. m/metus;

*elektros energijos suvartojimas – 1 tūkst. 200 GWh;

*bendra galia ~ 200 MW.

Tai, ko gero, būtų vienintelis chemijos pramonės gigantas Europoje, planuojamas statyti nusikalstamai arti, vos 45 metrų atstumu nuo gyvenamos sodybos, 500 metrų atstumu nuo gręžinio, iš kurio imamas geriamasis vanduo Darbėnų miestelio gyventojams ir 900 metrų nuo paties Darbėnų miestelio.

Didžiausią susirūpinimą mūsų regiono žmonėms kelia tai, kad planuojama gamykla sunaudos didžiulį švaraus vandens kiekį – 274 tūkst. 400 kub. m per metus. Nei gamyklos projektuotojai, nei Kretingos savivaldybė negarantuoja, kad intensyviai eksploatuojamas požeminio vandens telkinys nepaliks be vandens visų Kretingos rajono, Palangos miesto gyventojų.

Kitas nerimą keliantis faktas įspūdingas – 85 tūkst. kub. m per metus susidarančių nuotekų kiekis. Kaip bus valomos ir kur bus išleidžiamos nuotekos, ar bus užtikrintas saugus nuotekų apdorojimas, kaip bus apsaugoti vandens telkiniai, upeliai, Baltijos jūra? Atsakymų negavome.

Gyventojams nepaaiškinta, kokiomis technologijomis bus pasinaudota, valant cheminius elementus iš nuotekų, ir kur, kaip jos bus utilizuojamos.

Kretingos savivaldybės interneto svetainėje Poveikio aplinkai apraše buvo paskelbta, kad pagaminta produkcija (metanolis) bus saugoma gamyklos teritorijoje iki 5 dienų antžeminėse talpyklose, todėl kilo klausimas, kaip bus užtikrintas saugus pagamintos produkcijos metanolio ir vandenilio saugojimas antžeminėse talpyklose? Atsakymo neišgirdome.

Liko neaišku, kaip bus užtikrinamas triukšmo modeliavimas ir triukšmą mažinančios priemonės.

Į klausimą, kaip avarijos arba sprogimo atveju būtų gesinamas gaisras, kokia numatyta saugumo strategija, buvo atsakyta: „Bus bum. Viskas sudegs“ Kaip bus apsaugoti gyventojai?

Projektuotojų atstovai susitikime su gyventojais į tuos klausimus neatsakė.

Rajono strateginiame plėtros plane 2021–2030 metams, įvertinant patogią rajono geografinę padėtį, buvo išsikeltas tikslas – didinti savivaldybės turistinį patrauklumą. Negali nekilti klausimas: kaip didžiausia Baltijos, Skandinavijos šalyse chemijos gamykla prisidės prie turizmo plėtros Kretingos rajone?

Pagaliau, negalime negalvoti, ką mes norime palikti ateinančioms kartoms, savo vaikams – turizmą ar vandenilio monstrą?

Kreipiamės į visos Lietuvos, Kretingos rajono, Palangos, Šventosios gimnazijų, mokyklų bendruomenes, pedagogus, tėvus ir moksleivius, ragindami domėtis, galvoti, kokią Lietuvos ir savo regiono ateitį norėtumėte matyti jūs. Kaip jūs vertinate nedidelio mūsų pajūrio kurortinėje zonoje galimai atsirasiančią didžiulę, taršią chemijos gamyklą? Kviečiame pagalvoti ir pasisakyti, ko daugiau – naudos ar žalos – jūsų nuomone, Lietuvai, Palangai, Šventajai  duos Kretingos rajone numatomas chemijos gigantas?

Ar tikrai mums reikia stabdyti mūsų vasaros sostinės ir visos pajūrio zonos vystymą rekreacijai, poilsiui ir turizmui palankia kryptimi?

Būsime labai dėkingi, sulaukę jūsų minčių bet kuria forma: žodine, vaizdine ar piešiniais.

---

Visą informaciją prašome siųsti:

Mažučių bendruomenei el. p. mazuciubendruomene@gmail.com arba adresu Pievų g. 4, Mažučių k., LT-97261, Kretingos r.; aida.mikutiene@gmail.com; estalmokas@gmailcom .

Pagarbiai Darbėnų seniūnijos bendruomenių iniciatyvinė grupė

Iniciatyvinės grupės pirmininkas Kęstutis Kulesius

Užs. Nr. 619


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas