Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kiek dar ilgai stovės „Mėguvos“ vaiduoklis

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Problema
  • 2024-02-02
Vienintelis mechanizmas priversti privatininkus tvarkyti apleistus statinius, tarp jų – ir „Mėguvą“, yra maksimalus nekilnojamojo turto mokestis.

Kretingiškius piktina jau dešimtmečius kone pačioje miesto širdyje, istorinėje vietoje, kur prieškariu stovėjo miesto žydų sinagoga, teberiogsantis vaiduokliu miestelėnų pramintas buvęs „Mėguvos“ viešbutis. „Kiek dar ilgai jis stovės nepajudinamas lyg kokia šventa karvė? Nejaugi rajono valdžia neturi jokių mechanizmų, kad galėtų priversti savininkus jį tvarkyti arba griauti?“ – stebėjosi žmonės.

Siūlė didinti baudas

Kretingos miesto gyventoja Jūratė L. išvien su Žemaičių g. 8 daugiabučio kaimynais laiške redakcijai išsakė savo nuomonę dėl to, kad puošnus ir sutvarkytas miesto fasadas nepaslepia baisaus vaizdo vos už kelių žingsnių nuo Rotušės aikštės, kur lyg šmėkla stovi buvęs „Mėguvos“ viešbutis. „Žmones piktina, nes niekas netvarko tos griuvenos, kuri nei griūva, nei tvarkoma. Mano žiniomis, Lietuvoje yra įstatymas dėl apleistų pastatų – jie turi būti pašalinti. Viskas yra padaroma darant, bet gal tiesiog patogu niekam nieko nedaryti? Nejaugi atsakingi valdžios asmenys neturi jokių administracinių priemonių šiai problemai išspręsti?“ – svarstė kretingiškiai.

Jūratė L. išvien su kitais šalia pastato-vaiduoklio stovinčio daugiabučio gyventojais norėtų žinoti, ir kam jis priklauso, ir kokie savininkų užmojai: „Girdėjome, kad „Mėguvą“ nusipirkę verslininkai iš Kauno, užtat nei jiems šilta, nei šalta, kad šis statinys darko Kretingos centro vaizdą. Jei jie ir susimoka valstybės nustatytus 3 proc. nekilnojamojo turto mokesčio, matyt, tai jiems nėra daug. Tad gal reikėtų griežtinti įstatymus, didinti baudas, nustatant 20 proc., tuomet gal imtų svarstyti – tvarkyti, o jeigu neišgali, parduoti pastatą.“

Žmones piktina dar ir tai, kad „Mėguva“ riogso buvusios žydų šventyklos vietoje, – apie tai primena ir priešais griuveną Lietuvos žydų bendruomenės pastatytas paminklas.

Įvykdo Savivaldybės reikalavimus

Kretingos rajono savivaldybės Statybos skyriaus vyriausioji specialistė Janina Gedvilienė patikino, kad buvęs viešbučio „Mėguva“ pastatas privatizacijos proceso pradžioje buvo parduotas, – šiandieną jis priklauso viešbučių verslu užsiimančiai UAB „Palangos Agila“ ir galimai turi ne vieną akcininką.

„Jų atstovas kažkada kreipėsi į Savivaldybę, išdėstė savo planus, kad nori renovuoti pastatą, vystyti verslą. Jie įvykdė mūsų iškeltus reikalavimus – užsandarino pastato angas, kad nelandžiotų vaikai ir benamiai asmenys, aptvėrė teritoriją. Sykį per metus samdo komunalininkus, kad iškuoptų šiukšles“, – kalbėjo specialistė.

Beje, šiukšles, pastato savininkų teigimu, ir suverčia gretimų daugiabučių gyventojai, valydami savo rūsius. „Pradrasko tvoros segmentus ir suverčia atliekas, nenorėdami patys jų gabenti į sąvartyną. Atseit, namas ir taip – griuvena, galima jį paversti dar ir sąvartynu“, – apie tai, kad ir dalis miestiečių patys kuria papildomą problemą, kalbėjo J. Gedvilienė.

Apmokestina maksimalia suma

J. Gedvilienės žodžiais, Savivaldybės komisija kasmet „Mėguvą“ įtraukia į neprižiūrimų miesto statinių sąrašą ir apmokestina maksimaliu – 3 proc. – nekilnojamojo turto mokesčiu, šį mokestį nuo bendros turto vertės nustato Valstybinė mokesčių inspekcija. Paklausta, kokia yra konkreti už „Mėguvą“ sumokama suma, galbūt ji – lyginant su miestui daroma estetine žala – per maža, todėl savininkai nėra suinteresuoti pastato nei griauti, nei tvarkyti, specialistė atsakė, kad ši informacija nėra vieša, bet patikino, kad siekia tūkstančius eurų.

J. Gedvilienė taip pat teigė, kad mūsų šalyje nėra tokio įstatymo, kuris leistų labiau kištis į privačią nuosavybę, išskyrus vienintelį būdą – turtą įtraukti į neprižiūrimų pastatų sąrašus ir skirti maksimalias baudas. Didele piktžaizde taip pat laikomas buvęs kino teatras Salantuose.

„Pajūrio naujienoms“ telefonu susisiekti su bendrovės „Palangos Agila“ atstovais ir iš jų išgirsti žinią apie konkrečius planus dėl „Mėguvos“ nepavyko iš kelių kartų.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas