|
Pažangi mokykla problemų neslepia
„Jokios kalbos, jokie brangiai kainuojantys lektoriai nepadės, neužsižaiskim su jais – šiais laikais informacijos visi esam pertekę. Nėra geresnės prevencijos priemonės už vaizdo stebėjimo kameras“, – vakar įvykusiame rajono Savivaldybės Narkotikų kontrolės komisijos posėdyje kalbėjo Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos direktorius Kęstutis Trakšelys, pakviestas pasidalyti patirtimi. Geriausia prevencija – vaizdo stebėjimo kameros K. Trakšelio teigimu, gimnazijos viduje veikia 28 vaizdo stebėjimo kameros, nupirktos iš Savivaldybės Narkotikų prevencijos programos lėšų, o dar 7-ias, pakabintas lauke, mokykla įsigijo pati. „Aplink turim 2 hektarus žemės, už tai, kas ten vyksta, atsakom, kameros leidžia matyti, kas kur eina, ką daro, kas ką pastūmė ar kuprinę atėmė“, – sakė K. Trakšelys. Anot jo, patalpų viduje kameros taip pat sufokusuotos į kiekvieną kampelį, niekas niekur nepasislėps. Mokyklos bendruomenei yra labai svarbu užtikrinti tiek socialinį, tiek emocinį, tiek fizinį moksleivių saugumą, nes tik tada, atėję į ugdymo įstaigą, jie jausis gerai. Pasak direktoriaus, dėl prevencijos labai veiksmingi būtų dar ir detektoriai, kuriuos galėtų įrengti kiekviename ugdymo įstaigos tualete. Posėdyje dalyvavusi Rajono visuomenės sveikatos biuro specialistė, atsakinga už vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūrą, Viktorija Vasiliauskienė pradžiugino: pradžia jau padaryta – 4 pirmieji detektoriai nupirkti, juos mokyklos galės pasiimti ir išsibandyti, kaip reaguoja. Vieno sensoriaus kaina siekia 600 eurų. Be to, specialistė teigė, kad yra nupirkta ir narkotikų aplinkoje tyrimo testų.
Alkoholis tampa atgyvena K. Trakšelys atskleidė, kaip jo vadovaujamoje ugdymo įstaigoje renkama informacija apie psichotropinių medžiagų vartojimą, pagyrė daug darbo įdedančias švietimo pagalbos specialistes. „Mes esam pažangi mokykla, neslepiam savo problemų – slėpimas būtų vinis sau, nes vienas negali išspręsti“, – įsitikinęs jis. Gauti duomenys, ko gero, galėtų atspindėti visų rajono mokyklų duomenis, kadangi žmonių kiekis panašus, imtys neturėtų skirtis, juolab kai apklaustųjų amžius toks pat. Jurgio Pabrėžos universitetinėje gimnazijoje tyrimas buvo atliktas sausio 3–24 dienomis, anketas užpildė 228 pirmų–ketvirtų klasių gimnazistai, tai yra maždaug pusė visų besimokančiųjų. Į klausimą, ar rūko / garina, 26 atsakė „taip“, o 74 – „ne“. „Ir neturiu pagrindo netikėti, nes lauke gamta nebeteršiama nuorūkomis“, – sakė K. Trakšelys. Anot jo, iš progimnazijų perėję mokytis į gimnaziją, devintokai bando atsinešti savo taisykles, bet jas pamiršta jau po pirmo pusmečio. Kitas klausimas – kaip dažnai rūko / garina? 14-a moksleivių teigė rūkantys kelis kartus per dieną, tačiau, kalbant apie garinimą, sunku ir suprasti, mat jis – besaikis, nuolatinis, pasikartojantis. Ar rūkymas tapo įpročiu? 18 proc. apklaustųjų teigė, kad taip. Yra paauglių, norinčių šio žalingo įpročio atsisakyti, galbūt todėl, kad yra pradėję rūkyti anksti. Kodėl jaunimas rūko? Svarbiausia priežastis – nori pritapti prie draugų. Anksčiau, norint pritapti, populiaru būdavo išgerti alkoholio. „Kad moksleiviai visai neišgeria, nepasakysiu, bet iš tikrųjų dabar tai tampa nebemadinga. Galbūt lemia garinimo cigaretės su įvairiais stipriais skysčiais?“ – svarstė direktorius. Į anketos klausimą, ar vartoja alkoholį, „taip“ atsakė 31 proc. apklaustųjų. Kad alkoholis – atgyvena, direktorius sprendžia ir pagal tai, kaip baigiasi šurmulingi mokyklos renginiai, pavyzdžiui, „Šimtadieniai“ arba „Krikštynos“.
Vaiko teisių tarnybai – šaltas dušas 27 proc. apklaustųjų narkotikų vartoti nebandė nė karto, vis dėlto 12 proc. vartoja, slapta – nė vienas, daugelis dažniausiai su draugais. Kodėl vartoja? Priežastys gali būti įvairios: iš smalsumo, dėl malonumo, pasiduoda įkalbami kitų. 24 proc. moksleivių žino, kur narkotinių medžiagų gauti nusipirkti. Moksleiviai buvo klausiami, ir kokios priemonės padėtų žalingus įpročius įveikti. Paminėjo įvairias, tarp jų daiktų tikrinimą. Tačiau direktorius turi nemalonią patirtį, kai, gavus signalą apie moksleivio daiktų spintelėje padėtus narkotikus, Bendrosios pagalbos centro numeriu 112 buvo išsikviesti pareigūnai ir spintelė patikrinta. „Atsirado „mamyčių“, kurios pasipiktino: kaip taip galima?! Vaiko teisių tarnyba net patarė gimnaziją paduoti į teismą – esą vaiko teises pažeidėm, – stebėjosi K. Trakšelys. – Labai esu nusivylęs Vaiko teisių apsaugos tarnyba, ypač Kretingos“. Direktorius teigė į šią tarnybą ir nebesikreipiantis – jeigu iškyla kokia problema, iškart skambina policijos pareigūnams arba Savivaldybės Tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorei Linai Bruzdeilynienei. Koordinatorė taip pat stebėjosi: „Tikrai įdomiai čia išeina, juolab kad patys vaikai nori pagalbos, patys pasisako už griežčiausias priemones...“, – pritarė ji. Anot K. Trakšelio, vaikai nėra kvaili, tiesiog jų amžius toks, kad norisi daug ką patirti, išbandyti. „Kai teikiu diplomus, aš jiems pavydžiu jaunystės ir grožio, bet kokiame pasaulyje jiems teks gyventi, – ne. Daug pagundų, viskas prieinama, visko perteklius... Kai nueini į parką, ir čia pat tau parduoda narkotikus, – ko nepasinaudoti?“ – kalbėjo jis. Koordinatorė pasidžiaugė, kad ši gimnazija puikiai bando spręsti, jei reikia, telkiasi specialistus ir nelaukia, kol problemos įsisenės. „Esat vieninga bendruomenė“, – kalbėjo L. Bruzdeilynienė. Ir šiek tiek statistikos Komisijos pirmininkė Vaida Jakumienė pateikė statistiką, gautą iš Policijos komisariato, Kretingos ligoninės ir Psichikos sveikatos centro. Pernai Kretingos ligoninėje užfiksuoti 6 apsvaigimo ir apsinuodijimo alkoholiu, vienas – vaistais ir 5 – narkotikais atvejai. Tarp apsinuodijusių narkotikais – 4 nepilnamečiai. Psichikos sveikatos centre 7 asmenims, tarp jų 5 nepilnamečiams, atlikti narkotikų testai, vieno nepilnamečio rezultatas teigiamas. Policijos duomenimis, 2023 m. 204 asmenys, tarp jų 78 dviratininkai, transporto priemonės vairavo neblaivūs, 40-ies vairuotojų promilės daugiau, kaip 1,5, buvo pradėti ikiteisminiai tyrimai. Keturi ikiteisminiai tyrimai pradėti dėl neteisėto disponavimo narkotinėmis medžiagomis neturint tikslo platinti. Dėl narkotikų vartojimo be gydytojo paskyrimo administracinėn atsakomybėn patraukta 12 asmenų, iš jų 6 nepilnamečiai. Už alkoholio vartojimą ar neblaivių pasirodymo viešose vietose atsakomybėn patraukti 94 asmenys, dėl tabako ribojimų pažeidimo pradėtos 36-ios administracinio nusižengimo teisenos.
|