Pajūrio naujienos
Help
2024 Birželis
Pi 3101724
An 4111825
Tr 5121926
Ke 6132027
Pe 7142128
Še18152229
Se29162330
Apklausa

Ar domitės dabar pristatoma mero ir Tarybos 2023 m. ataskaita?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Suverstos medžio skulptūros bado akis

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Problema
  • 2023-08-22
Į krūvą suverstų medžio skulptūrų likimas domina į Paupio stadioną atvykstančius sporto entuziastus.

Į redakciją nuotrauką atsiuntęs skaitytojas Jonas K. norėtų žinoti, ką reiškia į krūvą suverstos medžio skulptūros pakalnėje prie Paupio stadiono: „Gal greta gyvenantis tautodailininkas Raimundas Puškorius ėmėsi atkurti kokį skulptūrų parką? O gal suvežti antkapiniai paminklai iš kapinių ir nepagarbiai suversti į krūvą? Norėtume, kad meistras paaiškintų, nes dažnai atvykstame į stadioną, ir ta krūva tiesiog bado akis“, – kalbėjo skaitytojas.

Tautodailininkas R. Puškorius paaiškino, kad į jo sodybą suvežtos skulptūros prieš kelerius metus iš renovuoti pradėtos Vilniaus gatvės. „Buvo atvežtos skulptūros, koplytstulpiai iš dviejų aikštelių: Stepono Žiubrio – netoli bažnyčios ir Felikso Lukausko – viršum lurdo. Felikso Lukausko, talkinant Pranui Zapaliui, sukurtą koplytstulpį aš jau atkūriau, o dėl Stepono Žiubrio skulptūrų reikės tartis su Kretingos miesto valdžia ir vyriausiąja architekte Reda Kasnauske – ar jų išvis bereikia. Galvoju, gal galėtume jas įkurdinti kitapus lurdo, Akmenos slėnyje, arba Pastauninko parke. Keista, jeigu nebeketina grąžinti S. Žiubrio skulptūrų į ankstesnę vietą, kam tuomet reikėjo palikti tą stoginę-jurtą gatvės nišoje“, – stebėjosi R. Puškorius.

Paklaustas, ar ne pastogėje, o sodybos pakalnėje suverstos medžio skulptūros per laiką nesutrūnys, meistras atsakė: „Ir taip jos supuvusios, lietus joms jau labiau nebepakenks. O pavogti – ne taip paprasta, į kišenę jų neįsidėsi ir nenusineši.“

Kretingos miesto seniūnę pavaduojanti Alma Patamsienė sakė, kad, jos žiniomis, prieš Vilniaus gatvės renovaciją buvo kalbama, kad skulptūras reikės atnaujinti ir grąžinti į vietą. Tačiau kokius sprendimus po renovacijos priėmė Savivaldybės Architektūros ir teritorijų planavimo specialistai, jai nėra žinoma.

Kretingos rajono savivaldybės vyriausiajai architektei Redai Kasnauskei atostogaujant, apie galimybę restauruoti ir įkurdinti rajono tautodailės paveldą miesto erdvėse, „Pajūrio naujienos“ teiravosi Kretingos rajono mero Antano Kalniaus. „Dėl ketinimo sugrąžinti skulptūras į Vilniaus gatvę situacija yra pasikeitusi – ten jų nebematome. Rajono architektė R. Kasnauskė, matanti bendrą miesto vaizdą, nuspręs, kur jos labiausiai tinka. Tačiau galiu patikinti, kad visos skulptūros bus renovuotos, tam bus surasta lėšų ir jos sugrįš į mūsų miesto erdves“, – sakė meras.

Paklaustas, kokia jo, kaip Kretingos piliečio, nuomonė ir matymas, kur medžio skulptūros labiausiai tinka, atsakė: „Aš jas matau Pastauninko parke. Mūsų parkas sutvarkytas, tačiau nykus. O juk kažkada jis tuo ir garsėjo, kad buvo sukviesti medžio meistrai, kurie ir išpuošė jį skulptūromis“, – asmeninę nuomonę išdėstė A. Kalnius.

Kretingos rajono tautodailės klubui „Verpstė“ vadovaujanti Danutė Šorienė turi savo nuomonę dėl skulptūrų sugrąžinimo: „Manau, jeigu žmonės kūrė, gražino miestą, bet jų nebeliko (Vilniaus g. skulptūrų kūrėjai S. Žiubrys, P. Zapalis, Gražvydas Čepulevičius jau iškeliavę anapilin), kažkas kitas turėtų pasirūpinti meistrų darbų ir atminimo išsaugojimu. Ką ir padarė R. Puškorius: paėmė, priglaudė jų darbus savo teritorijoj, o dabar tarsi pačiam paliko nuspręsti, ką su jais toliau daryti. Nebesimato pagarbos liaudies kūrybai ne tik mūsų mieste – niekam nebereikia liaudies kūrybos“, – apmaudą išliejo D. Šorienė.

Tačiau ji sakė nesanti architektė, todėl nesiimanti spręsti dėl medžio skulptūrų ir metalo dirbinių dermės dabartinėje Vilniaus gatvėje. Jos nuomone, dabartinių miestų veiduose gebama puikiai suderinti tradicijas, praeities stilių su dabarties architektūros elementais.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas