Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Kur dėti panaudotas kaukes ir pirštines

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Sveikata
  • 2020-06-05
Panaudotas pirštines ir kaukes reikėtų tvarkyti namie: kaupti į atskirą plastiko maišelį ir tik tuomet išmesti į bendro naudojimo atliekų konteinerį. Tačiau tik nuo visuomenės sąmoningumo priklauso, kur šios atliekos iš tikrųjų atsiduria.

Karantino būtinybė išmokė žmones naujų įgūdžių: privertė dėvėti apsaugos priemones – pirštines, kaukes. Šios priemonės tapo lyg ir nauja atliekų rūšimi. Apie tai, kaip teisingai atsikratyti panaudotomis apsaugos priemonėmis, „Pajūrio naujienos“ kalbėjosi su Sveikatos apsaugos ministerijos visuomenės sveikatos specialiste Galina Zagrebneviene.

– Išėję iš prekybos centro, žvalgomės artimiausios šiukšliadėžės, kad švystelėtume panaudotas plastiko pirštines. Ilgėliau panaudoję vienkartinę kaukę taip pat išmetame į šiukšlių konteinerį. Ar gerai elgiamės?

– Kiekvienas prekybos centras turėtų pasirūpinti, kad jų klientai turėtų kur sudėti panaudotas pirštines – tam turėtų būti specialios talpyklos prie išėjimo arba toje vietoje, kur sudėtos dezinfekcinės priemonės. Nusimovęs pirštines, žmogus turėtų atsakingai jas įdėti į tą talpyklą, – jei ji lauke, įsitikinti, kad įmetė saugiai, ir atliekų neišnešios vėjas. Plastiko pirštinės yra lengvos, stipresnis vėjas lengvai jas pakelia ir išpučia. Neretai pastebime pirštines skraidant po aikštes, gatves, nes yra žmonių, kurie jas ir šiaip neatsakingai numeta, kur pasitaiko, apdergdami viešas vietas, kuriose ir patys būname.

– Ar viešoje vietoje, tarkim, prisėdus ant suolo parke, matant šalia besivoliojančią pirštinę, galima ją pakelti ir įmesti į artimiausią šiukšlių dėžę?

– Nerekomenduočiau imti šios atliekos nuo žemės, nebent su pirštine ar pagaliuku, tiesiogiai neliečiant. Reiktų ją įdėti į plastiko maišelį ir išmesti į buitinių atliekų konteinerį. Rankos yra jautriausios, ant jų – milijonai bakterijų, ir per jas gali patekti koronaviruso užkratas. Pakėlę kito panaudotą pirštinę, nelieskite veido, ir, jei galite, išsyk dezinfekuokite savo rankas specialiu skysčiu arba tai padarykite grįžę namo.

– O kaip turėtume atsikratyti nebenaudojamų kaukių, respiratorių, guminių pirštinių?

– Rekomenduojama, kad žmonės asmenines apsaugos priemones tvarkytų savo namuose, o ne viešose vietose. Pirštinės ir kaukės, skirtos apsisaugoti nuo virusų, yra priskiriamos prie pavojingų atliekų, tad patariama jas karantinuoti apie tris paras ir tik tada išmesti į bendro naudojimo konteinerį.

Geriausia, parsinešus į namus, sudėti pirštines, vienkartines kaukes į maišelį, o šį užrišus, į dar vieną maišelį ir tada išmesti į bendrą buitinių atliekų konteinerį.

– Ar šios apsaugos priemonės yra perdirbamos? Kur ir kaip jomis atsikrato prekybos centrai, juolab – medicinos įstaigos?

– Šios atliekos yra tvarkomos taip, kad nebūtų teršiama aplinka: specialios šia veikla užsiimančios įmonės jas išveža sudeginti.

Deginimo procesas užtikrina, kad būtų utilizuoti bet kokie ligų sukėlėjai. Medicinos įstaigos visas užterštas atliekas pagal higienos normų dokumentus privalo utilizuoti – tam yra sudarę sutartis su specialiomis įmonėmis, kurios atliekas saugiai ir išgabena, ir sunaikina.

– Karantinas eina į pabaigą: kaip turėtume elgtis, jam pasibaigus?

– Karantinas buvo įvestas staiga, vienądien, bet jau 3 mėnesius gyvename jo sąlygomis. Ir dar kurį laiką gyvensime. Kai paskelbs, kad karantinas nutraukiamas, grįšime į normalaus gyvenimo vėžes. Bet jau gyvensime su Covid-19 liga, vaistai ir vakcina nuo jos dar neišrasti. Tačiau būsime išmokę laikytis higienos. Covid-19 virusas kurį laiką dar cirkuliuos, todėl turime būti sąmoningi ir budrūs: čiaudint, kosint užsidengti alkūne, kiek įmanoma, laikytis atstumo.

Nepaisant to, kad Europa atveria sienas ir galėsime laisvai keliauti, siūlyčiau palaukti – jei galima, keliones šią vasarą atidėti. Ir labai svarbu – rankų higiena, niekuomet to neužmirškime. Tegul nuo mažumės tai tampa įpročiu vaikams: tėvai turėtų pratinti juos kaskart, grįžus namo, plauti rankas ir taip suformuoti jiems įgūdžius visam gyvenimui. Taip pat patarčiau visuomet su savimi nešiotis dezinfekcinio skysčio buteliuką ir nepamiršti juo pasinaudoti, ypač – būnant viešose vietose.

---

KAIP TINKAMAI UŽSIDĖTI, NUSIIMTI IR IŠMESTI MEDICININĘ KAUKĘ

*kauke uždenkite burną ir nosį. Įsitikinkite, kad tarp veido ir kaukės nėra tarpų;

*venkite liesti kaukę. Jei taip darote, dezinfekuokite rankas antiseptiku arba nusiplaukite vandeniu ir muilu;

*kaukei sudrėkus – pakeiskite ją nauja. Nenaudokite tos pačios kaukės antrą kartą.

*taisyklingai nusiimkite kaukę: suimkite už galinių raištelių (nelieskite kaukės priekio) ir nedelsdami išmeskite ją į uždarą šiukšliadėžę. Rankas dezinfekuokite arba nusiplaukite vandeniu ir muilu;

*prieš užsidėdami kaukę, nusiplaukite rankas vandeniu ir muilu arba dezinfekuokite alkoholiniu rankų antiseptiku.

Pagal Pasaulinės sveikatos organizacijos rekomendacijas


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas