Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Kai tenka lankytis ligoninėje ar poliklinikoje, kai kuriems pacientams vis dar kyla klausimas, kaip derėtų elgtis, ar reikia gydytojui neoficialiai atsidėkoti pinigais ar dovanomis. Kartais atrodo, kad visi pas gydytojus eina su vokeliu grynųjų pinigų kišenėje. Tačiau sociologiniai tyrimai rodo ir gydytojai sako, kad situacija jau tikrai nebėra tokia.

Psichologinės paramos ir konsultavimo centro direktorė, psichologė-psichoterapeutė dr. Ieva Šidlauskaitė-Stripeikienė sako, kad kyšiai medikams sovietmečiu išplitęs ydingas reiškinys, liūdnas to laikotarpio palikimas. Visuomenėje buvo susiformavusi nuomonė, kad duodamas kyšį tu tarytum užsitikrini sau didesnį gydytojo dėmesį, geresnį gydymą. Tačiau toks požiūris vis retesnis. Jaunosios kartos, aukštesnio išsilavinimo ir geriau informuoti žmonės neoficialiai atsidėkoja vis rečiau, o dauguma jaunųjų gydytojų visiškai atsisako imti bet kokias dovanas iš pacientų.

Kyšis nepagerins gydymo

Sveikatos apsaugos ministro patarėja dr. Nendrė Černiauskienė sakė, kad nė vienas gydytojas nesielgs taip, kad tyčia pakenktų pacientui, o įbruktas kyšis nepadidins jo kvalifikacijos ir profesionalumo. Bet kuriuo atveju jis gydys, kaip leidžia jo turimos žinios, sukaupta patirtis, kaip numatyta gydymo schemose.

„Tai įsisąmonina vis daugiau pacientų. Be to, daugelis supranta, kad tiek kyšio ėmimas, tiek jo davimas yra nusikaltimas, kurį daro tiek medikas, tiek pacientas. Tai gresia rimtomis piniginėmis baudomis, o gydytojas rizikuoja netekti licencijos“, – sakė dr. N. Černiauskienė.

Kyšis žemina ir gadina santykius

Apie savo neigiamą požiūrį į pacientų kyšininkavimą vis garsiau kalba ir patys medikai. „Respublikinė Klaipėdos ligoninė siekia užtikrinti kuo kokybiškesnę ir skaidresnę pacientų sveikatos priežiūrą. Mūsų įstaigoje yra ugdomas gydytojų profesinis objektyvumas, nešališkumas ir sąžiningumas nepriimti jokių tiesioginių ar netiesioginių dovanų, – pasakojo VšĮ Respublikinės Klaipėdos ligoninės direktoriaus pavaduotojas Mindaugas Kundrotas. – Iš tiesų, siekdami užtikrinti veiksmingą korupcijos prevencijos priemonių įgyvendinimą, mes skatiname ir visuomenės narius būti pilietiškais ir pranešti apie korupciją“.

Pašnekovas tikino, jog pacientai dažnai įsivaizduoja, kad papildomomis dovanomis medikui pagreitins vienokas ar kitokias paslaugas, gaus geresnį gydymą ar nedarbingumo pažymėjimus. Tačiau gydytojas dirba pagal numatytas schemas ir kiekvienu asmeniu rūpinasi vienodai. „Kiekvieno mediko pareiga ir atsakomybė yra vienodai teikti paslaugas visiems pacientams. Respublikinė Klaipėdos ligoninė tą itin skatina ir šviečia medikus mokymuose, susirinkimų metu. Todėl paciento duodamas ar net per jėgą brukamas kyšis gali sugadinti tarpusavio santykius ir kelti nepasitikėjimą. Neoficialios dovanėlės mediką žemina“, – įsitikinęs M. Kundrotas.

Skatina apie korupciją pranešti telefonu 112

Pacientams patariama įsiklausyti į medikų bendruomenės atstovų nuomonę, kad ne kyšis gydo. Jis tik gali įžeisti ir pažeminti gydytoją, sugadinti gydytojo ir paciento tarpusavio santykius, kurie taip pat lemia gydymo sėkmę.

Sveikatos apsaugos ministro patarėja dr. N. Černiauskienė akcentuoja, kad ir gydytojai, ir pacientai skatinami pranešti apie bet kokias korupcijos apraiškas sveikatos priežiūros įstaigose. Yra pavyzdžių, kai buvo iškeltos baudžiamosios bylos ir buvo paskirtos kelis kartus už kyšį didesnės piniginės baudos. Neseniai įsigaliojo nauja tvarka ir apie korupcines veikas galima pranešti bendruoju pagalbos telefonu 112.

Informacija parengta bendradarbiaujant su LR sveikatos apsaugos ministerija, kuri įgyvendina Europos socialinio fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės lėšomis finansuojamą projektą „Korupcijos prevencijos didinimas sveikatos apsaugos sektoriuje“.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas