Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Krepšinio legenda Kinijoje jaučiasi saugiau negu Europoje

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Žmonės
  • 2020-04-07
„Tongxi Monkey Kings (MK)“ komandos trenerių kolektyvas, Gintaras Krapikas – antras iš dešinės.

Dvejus metus Kinijoje, Nankino mieste, gyvenantis ir šio miesto „Tongxi Monkey Kings“ krepšinio profesionalų komandą treniruojantis kraštietis 58-erių Gintaras Krapikas telefonu „Pajūrio naujienoms“ papasakojo apie šiandienos situaciją tolimoje Azijos šalyje. Lygindamas su padėtimi Europoje, treneris sakė, kad šiuo metu jam saugiau yra likti Kinijoje, negu grįžti į Vokietiją, kur įsikūrusi jo šeima.

Nankine – 9 milijonai gyventojų

Kretingoje gimęs ir augęs, ilgametis krepšinio profesionalas, o vėliau – treneris ir strategas G. Krapikas ne iš multimedijų, o savo akimis matė ir patyrė, kaip keitėsi situacija Kinijoje nuo pandemijos pradžios šį sausį ligi jos suvaldymo kovą ir dabar, vykstant laipsniškam, bet labai atsargiam, grįžimui į normalų gyvenimą.

„Pirmieji koronaviruso pandemijos požymiai pasirodė jau praėjusį gruodį, bet visu smarkumu virusas išlindo sausį. Sausio 21-ąją mūsų komanda buvo paleista namo švęsti rytietiškų Naujųjų metų, o po 5 dienų turėjome visi susirinkti į treniruotes Nankino sporto arenoje rengtis Kinijos aukščiausios lygos krepšinio čempionatui – CBA. Komanda išsivažinėjo po visą šalį. Per tas dienas staiga kilo pandemijos banga, ir buvo liepta visiems likti namuose“, – pasakojo pirmus metus „Tongxi Monkey Kings“ komandos vyriausiuoju treneriu buvęs, o antrus – treneriu-konsultantu dirbantis G. Krapikas.

Jis sakė, tenykščių žmonių vertinimais, gyvenąs „nedideliame“ – 9 mln. gyventojų turinčiame – Nankino mieste, maždaug už 500 km nuo viruso židinio – Uhano miesto. Klubo vadovybė jam išnuomojo būstą privačiame name prestižiniame Nankino rajone.

Šis rajonas atitvertas, į jį veda trys įėjimai: 2 iš jų buvo išsyk užblokuoti. Patenkant per trečiąjį, nuolat tikrinama temperatūra, privaloma dezinfekuoti rankas, ant batų užsimauti specialius antbačius. Įeiti gali tik šio rajono gyventojai, o jeigu – svečias, šis turi nurodyti savo tapatybę, pas ką konkrečiai eina, kad prireikus galima būtų atsekti jo kontaktus.

Gintaro Krapiko šeima be Kinijoje šiuo metu dirbančios „šeimos galvos“: iš kairės – duktė Joana, žmona Ingrida ir sūnus Gytis.

Pandemiją įveikė griežta tvarka

Treneris sakė, kad visa komanda, pasilikusi namie, laukė tolimesnių klubo vadovybės nurodymų. Tuomet pradėjo dramatiškai keistis situacija šalyje, o išvien – tvarkos, taisyklės.

„Miestas gigantas ištuštėjo: užsidarė smulkios parduotuvės, kurių čia – apstu, kavinės, vaikų žaidimo aikštelės. Kinai labai draugiški ir mėgstantys bendrauti, – staiga gatvėse nebeliko žmonių, gyvenimas atrodė paralyžiuotas. Išeiti į lauką galima buvo tik trumpam ir tik esant būtinybei. Niekas čia dėl to nediskutavo, nesipiktino – jeigu vyriausybė nusprendė, vadinasi, taip reikia. Esu įsitikinęs, kad šiuo atveju buvo gerai, kad Kinijoje nėra didelės demokratijos, dėl to ir buvo galima greitai – per nevisus 2 mėnesius – suvaldyti pandemiją tokioje milžiniškoje šalyje su kone 1,5 milijardo gyventojų. Galėjo įvykti tragedija, tačiau dėl itin griežtų taisyklių koronavirusas buvo įveiktas“, – samprotavo G. Krapikas.

Paklaustas, ar ką nors žino apie represyvias priemones, pašnekovas atsakė, kad per TV žinias jam tekę matyti įvairių šokiruojančių vaizdų, tarkim, kaip neklusniems, karantino nesilaikantiems asmenims, užvirina buto duris, tačiau jo aplinkoje panašių atvejų nebuvę.

Jis sakė bendraudavęs per apsilankantį vertėją, prašęs, kad šis apibūdintų situaciją, bet kiek jo informacija teisinga, negalįs spręsti.

Visur tikrina temperatūrą

Žmonės, kraštiečio žodžiais, Kinijoje įpratę laikytis tvarkos: jeigu liepė, vadinasi – privalai. Jie suvokia, kad apsisaugoti gali tik pats, atsiribodamas nuo kitų. Gatvėse labai daug apsaugos darbuotojų, kurie iš pradžių žiūrėjo, kad žmonės būtų su kaukėmis, nesibūriuotų, o vėliau ši tvarka tapo visiems privaloma.

Skirtingai nuo padėties Lietuvoje ir kitose Europos šalyse, – G. Krapikas sakė nuolat sekąs naujienas, tik interneto kokybė Kinijoje prasta, – kinai nuo pandemijos pradžios nepuolė pirkti nei tualetinio popieriaus, nei kruopų: valdžia aiškino, kad visko užteks, ir žmonės tuo patikėjo. Tačiau sumažėjo produktų pasirinkimas, ypač – pieno, kepinių, vaisių. „Jeigu anksčiau galėdavai išsirinkti obuolių iš 10 rūšių, liko tik viena. Ypač sumažėjo šviežių pieno produktų, bet galima normaliai gyventi, – nė vieno nemačiau mirusio iš bado“, – šmaikštavo pašnekovas, pokalbyje protarpiais prisimindamas ir žemaičių šneką. Įeinant į bet kurią parduotuvę ar turgelį, prie įėjimo privalomai tikrinama temperatūra. „Būdavo, kad, išėjus apsipirkti, perdien ir po 2–3 kartus patikrina. O paskui, išėjęs kojų pramankštinti, specialiai nueidavau kur nors, kad pasitikrinčiau temperatūrą“, – sakė kraštietis. Paklaustas, ar užtenka kaukių eiliniams piliečiams, G. Krapikas atsakė, kad, prasidėjus pandemijai, vaistinėje nusipirkęs jų vos keletą: „O kai po kiek laiko atėjau, pažiūrėjo į mane kažkaip keistai, kad aš jomis neapsirūpinęs. Jie dėvi tas kaukes ir šiaip, kaip apsaugą nuo užteršto oro mieste. Komandos gydytojas man jų parūpino.“

„Tongxi MK“ komanda, kurią treniruoja ir kraštietis G. Krapikas (sėdi trečias iš dešinės).

Čempionato nebeatnaujino

Kovo pabaigoje G. Krapiko treniruojama komanda jau galėjo susirinkti į treniruotes olimpiniame centre ir rengtis Kinijos krepšinio čempionatui. Tačiau jis pats liko namuose.

„Olimpinis centras – didžiulis kompleksas šalia Nankino, jame treniruojasi įvairių sričių sportininkai, įrengtos atskiros salės, baseinai, restoranai. Sugrįžę komandos žaidėjai išbuvo privalomą karantiną, tačiau išeiti iš komplekso nebegali. Todėl aš, jeigu atvykčiau į komandos treniruotes, pirmiausia taip pat privalėčiau išbūti 2 savaites karantine, o po to iš centro taip pat nebegalėčiau grįžti. Tad su klubo vadovybe nusprendėme, kad aš kol kas liksiu namie“, – kalbėjo G. Krapikas.

Jo žodžiais, balandžio 15-ąją jau turėjo būti atnaujintas sustabdytas CBA čempionatas, kuriame dalyvauja 20 komandų. „Tongxi Monkey Kings“ komanda turnyrinėje lentelėje buvo 14-ta, tikėjosi pakilti per dvi pozicijas, kad patektų į atkrintamąsias varžybas.

„Sezonas turėjo pasibaigti jau kovo 15-ąją. Buvo likę 16 sezono rungtynių, kurias galvojome sužaisti per mėnesį, tačiau Kinijos vyriausybė išleido rekomendacijas nebeatnaujinti čempionato, – tvirtino treneris. – Mano kontraktas eina į pabaigą, – balandžio 18-ąją sukanka lygiai dveji metai, kaip atvykau į Kiniją. Turėjome aptarti ir pratęsti jį. Tačiau klubai nerizikuoja, galbūt situacija užtruks dar metus: būsiu, kiek reikės, jei pasakys – važiuok, esu pasirengęs išvykti“, – kalbėjo G. Krapikas. Jis neslėpė, kad klubas kol kas algą jam moka.

Demokratija prailgins pandemiją

Antra vertus, svarstė „krepšinio vilkas“, dabar jis nė neturėtų, kur saugiai grįžti, – Europoje siaučiant pandemijai, sienos uždarytos.

Visa G. Krapiko šeima gyvena Vokietijoje: žmona Ingrida – netoli Frankfurto prie Maino, kuriame įsikūrusi teisininke dirbanti 32-jų duktė Joana. Metais už ją vyresnis ekonomikos mokslus baigęs sūnus Gytis, dirbantis vienoje JAV informacinių technologijų kompanijų, įsikūręs Miunchene. Anksčiau Kretingoje gyvenę abu Gintaro tėvai dabar apsigyveno Palangoje, arčiau dukters Dalios.

G. Krapikas sakė, kad jam kaskart, vykstant pro Kretingą, atminty iškyla vaikystės miestas: Birutės gatvė, kurioje gyventa, Pranciškonų gimnazija, kurioje mokytasi, draugai, pažįstami žmonės.

Šiandieną G. Krapikas norėtų paraginti tautiečius įsisąmoninti, kad pandemija – ne juokas, ir griežtai laikytis Vyriausybės nurodymų. „Jeigu multimilijoninėje šalyje pavyko įveikti pandemiją, vadinasi, suveikė tvarka. Mūsiškiai nori būti protingesni už kitus: neva – pigūs skrydžiai, nuskrisiu ir grįšiu, o grįžęs dar pasiausiu su draugais. Pastebėjau, kad Lietuvoje žmonės labai netolerantiški: vieni priima įstatymą, opozicija būtinai priešinasi. Manau, kad demokratija šiuo atveju tik prailgins išsivalymo laikotarpį“, – ragindamas pasimokyti iš Kinijos patirties, samprotavo pasaulį išmaišęs garsus krepšinio žmogus.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas