Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Mirtinas kokteilis keliuose: alkoholis+greitis

  • Edita KALNIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2019-08-20

Šiais metais Lietuvoje policijos pareigūnai išaiškino 5 tūkst. 647 neblaivius automobilių vairuotojus ir 3 tūkst. 952 neblaivius dviratininkus. Per pirmuosius šių metų mėnesius Kretingos rajone įvyko 21 įskaitinis eismo įvykis, žuvo 3 žmonės.

Vyras, gimęs 1981 m., važiuodamas kelio vingiu, nepasirinko saugaus greičio, nesuvaldė mašinos, nuvažiavo nuo kelio ir atsitrenkė į Birutės gatvės namo gyvatvorę. Jam nustatytas sunkus – 2,56 prom. – girtumas. „Audi A4“ išvežta į automobilių saugojimo aikštelę. „Vyrui pradėtos administracinė ir baudžiamoji teisenos – dėl eismo įvykio ir vairavimo būnant neblaiviu“, – paaiškino Kretingos rajono policijos komisariato Veiklos skyriaus viršininkas Ričardas Kačinas. Eismo įvykio metu žmonės nenukentėjo.

Taikomos įvairios priemonės

Per pirmuosius šių metų mėnesius mūsų rajone įvyko 21 įskaitinis eismo įvykis, 2018 m. – 24. Rajone yra žuvę 3 žmonės. Sausio mėnesio pabaigoje įvyko vienas eismo įvykis, kurį sukėlė neblaivus vairuotojas, tuomet pražudęs du jaunuolius.

Praėjusiais metais taip pat įvyko vienas eismo įvykis, kurio metu dėl neblaivaus vairuotojo kaltės žuvo žmonės. Iš viso per tą patį laikotarpį 2018 metais žuvo 2 eismo dalyviai. Eismo įvykių metu šiais metais sužeisti 24 žmonės, tai – 4 mažiau negu per tą patį laikotarpį praėjusiais metais.

Užkirsti kelią skaudžioms nelaimėms yra taikoma daugybė priemonių: trumpinamas alkoholio pardavimo laikas, didinamas alkoholio akcizas, organizuojamos įvairios akcijos, kuriama socialinė reklama, taikomos tikslinės priemonės ir panašiai.

Policijos pareigūnai savo ruožtu organizuoja tikslines priemones, tačiau neblaivūs vairuotojai sustabdomi ne tik jų metu. „Situacijų būna įvairių. Tam tikromis dienomis rengiame tikslines priemones, kuomet tikriname vairuotojų girtumą. – kalbėjo R. Kačinas. – Yra tendencija, kad savaitgaliais sustabdome daugiau neblaivių vairuotojų, tačiau pasitaiko ir darbo dienomis. Tuomet kyla klausimas, kas jiems daro įtaką? Būna, kad ir darbo dienomis į alkoholio matuoklį įpučia per 2 promiles.“

Daugėja ir neabejingų žmonių, kurie praneša apie įtartinai manevruojančius asmenis. „Gauname pranešimų, kad galimai girtas vairuotojas sukėlė avaringą situaciją ar važiuoja įtartinai. Vieni pranešimai pasitvirtina, kiti – ne. Paskambinusio žmogaus iš pradžių yra klausiama, kuo tai pasireiškia ir panašiai, tada siunčiamos reikiamos tarnybos, – teigė R. Kačinas, pridurdamas, kad nepasitvirtinusi informacija nėra fiksuojama, kaip melagingas pranešimas. – Šiuo atveju nepasitvirtina žmogaus įtarimai dėl galimo vairavimo išgėrus.“

Vis dėlto taikomos priemonės nors ir yra efektyvios, tačiau nepakankamai. Keliuose vis dar žūva žmonės, pirminiais duomenimis, šalyje policijos pareigūnai šiemet išaiškino 5 tūkst. 647 neblaivius automobilių vairuotojus. „Neblaivių vairuotojų nemažėja. Yra taikomos tikrai griežtos sankcijos – tiek administracinė, tiek baudžiamoji atsakomybė, skiriamos nemažos baudos, organizuojamos tikslinės priemonės, tačiau rezultatas nėra toks, kokio siekiama“, – sakė Kretingos rajono policijos komisariato viršininkas Arūnas Pužauskas.

Vis dar sulėtina

Šiemet taip pat pasikeitė neblaivumo tikrinimo tvarka. Pareigūnai, per tikrinimą nustatę, kad vairuotojas yra neblaivus, ne anksčiau kaip po 15 minučių ir ne vėliau kaip po 30 minučių nuo pirmojo tikrinimo atlieka pakartotinį tikrinimą. „Tai sutaupo ir pinigų, ir pareigūnų laiko. Dažnai sustabdytas neblaivus vairuotojas tikina, kad alkoholį vartojo vakar, o šis būdas padeda mums išsiaiškinti, ar tai tiesa. Dažniai būna taip, kad antrą kartą vairuotojas įpučia daugiau, kas rodo, kad žmogus prie vairo sėdo ką tik išgėręs alkoholinių gėrimų“, – situaciją apibūdino A. Pužauskas.

Policijos komisaro teigimu, skaudžiausia tai, kad dėl neblaivių vairuotojų kaltės ar viršyto greičio nukenčia žmonės. „Karklėje vykusio festivalio metu policijos pareigūnai užfiksavo per 20 neblaivių vairuotojų, dar kiek iki leistinos ribos. Jeigu tokio masto renginys vyktų mūsų rajone, situacija, manau, nebūtų geresnė. Todėl kyla klausimas, kas yra daroma ne taip? Vykdomos priemonės yra veiksmingos, tačiau kažko dar trūksta, – svarstė A. Pužauskas, tvirtinęs, kad reikėtų daugiau koncentruotis į visuomenės švietimą. – Žinoma, reikėtų pradėti ir nuo darželiuose ugdomų vaikų, tačiau švietimo trūksta įvairaus amžiaus žmonėms.“

Šalies valdžia, norėdama sumažinti alkoholio vartojimą Lietuvoje, taip pat svarsto įvairius įstatymus bei jų pataisas, tačiau apsukrūs gyventojai sugeba juos „apeiti“ ir alkoholį perka net po leistinų valandų.

„Šiemet esame nustatę kelias parduotuves, kuriose buvo parduodamas alkoholis draudžiamomis valandomis. Taip pat keletą dar žinome, joms taip pat bus taikomos sankcijos“, – atskleidė komisariato viršininkas. Tam tikra atsakomybė yra taikoma tiek parduotuvės darbuotojui, pardavusiam alkoholinius gėrimus, tiek jos savininkui.

Greičio viršijimas – taip pat vienas daugelio eismo įvykių kaltininkų. Pažaboti tokius vairuotojus yra naudojamos įvairios technologijos, vienos jų – stacionarūs greičio matuokliai, kurie gegužės mėnesį kai kuriuose kelio ruožuose buvo nuimti, tarp jų – ir Kretingos rajone. „Tai buvo veiksminga priemonė. Net ir dabar nemažai vairuotojų privažiavę iki tos vietos, kur buvo matuoklis, sulėtina. Žinoma, rezultatas bus ir įrengus tam tikrame ruože greitį nustatančius matuoklius“, – apie naudojamų priemonių veiksmingumą kalbėjo A. Pužauskas.

Šiais metais per pirmus 7 mėnesius policija nustatė daugiau negu 276,5 tūkst. Kelių eismo taisyklių (KET) pažeidimų. Savivaldybių teritorijose įrengti stacionarūs greičio matuokliai ir mobilieji greičio matuokliai užfiksavo 115 tūkst. 128 pažeidimus, o 25 greičio matavimo sistemos – 70 tūkst. 946 greičio viršijimo atvejus.

„Pirminiais duomenimis dėl saugaus važiavimo greičio nepasirinkimo ar leistino greičio viršijimo šalies keliuose žuvo 38 eismo dalyviai. Dėl neblaivių vairuotojų kaltės įvyko 101 eismo įvykis, kuriuose žuvo 7 ir buvo sužeisti 154 žmonės. Šiais metais policijos pareigūnai išaiškino 5 tūkst. 647 neblaivius automobilių vairuotojus ir 3 tūkst. 952 neblaivius dviračių vairuotojus“, – vardino Lietuvos Kelių policijos tarnybos Administracinės veiklos ir eismo priežiūros skyriaus vyresnioji specialistė Marija Kazanovič.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas