Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Kolekciją nuolatos papildo ežiai iš skirtingų pasaulio šalių. Šis – ežys parašiutininkas – iš Norvegijos.

Vienoje Kretingos sodininkų bendrijų Birutės ir Vaidoto Kisielių namuose įkurta ežių buveinė. Šeima renka ir kolekcionuoja įvairius ežiukus iš viso pasaulio. Šiuo metu kolekcijoje yra daugiau nei keturi šimtai eksponatų ir ji nuolat auga.

Moteris pasakojo, kad ežius pradėjo kolekcionuoti prieš 8–9 metus po liūdno atsitikimo. „Kai dar gyvenome Vydmantuose, šuo sudraskė kelis ežiukus. Jų man buvo labai gaila. Vyras nusprendė mane paguosti ir padovanojo molinį ežiuką, puoštą gintarais. Vėliau dukra atostogavo, lauktuvių taip pat parvežė ežiuką“, – prisiminė B. Kisielienė.

Lietuvoje kolekcionuojančių ežius beveik nėra. V ir B. Kisieliai teigė, kad suvenyrus su šiais gyvūnais renka viena moteris Molėtuose, tačiau jos eksponatų kiekis daugiau nei perpus mažesnis. Šeima tikino, kad Vokietijoje esantis ežių muziejus kolekcijoje turi apie 10 tūkstančių eksponatų. B. Kisielienė pomėgį kolekcionuoti atrado seniai – kol dirbo Šiauliuose, kolekcionavo įvairius atvirukus, jų buvo surinkusi kelis tūkstančius, vėliau šią kolekciją ji padovanojo Šiaulių muziejui.

oteris teigė, kad ežių kolekcijai eksponatų ieško kartu su vyru įvairių miestų mugėse: „Ežių paieškomis „užsikrėtė“ visa šeima, giminės ir kaimynai – keliaujant užsienyje ar po Lietuvą akys jau pačios ieško ežių“. Iš kelių pasaulio šalių yra eksponatai, B. Kisielienė teigė neskaičiavusi. Belgija, Vokietija, Italija, Didžioji Britanija, Danija, Norvegija – tai tik kelios šalys, iš kurių į Kisielių namus atkeliavo ežiai.

Kolekcijoje galima rasti molinių, medinių, metalinių, šiaudinių, stiklinių, porcelianinių, pagamintų iš akmens ir puoštų gintarais dirbinių. Ežiais dekoruoti puodeliai, arbatinukas, padėklas, lėkštės. Įvairius namų apyvokos reikmenis – laikrodį, kojines, šlepetes, batų šepetį, pirkinių krepšį, žvaikides, gėlių vazonus, pagalvių užvalkalus, segtukus skalbiniams prisegti – taip pat puošia šis žinduolis.

B. Kisielienės surinktoje kolekcijoje ežių motyvų gausu atvirukuose ir pasakų knygose bei kanceliarijos prekėse: knygų skirtukai, magnetukai, užrašų knygelės, atšvaitai ir pieštukai. Rankdarbiuose šie gyvūnai užfiksuoti kryželiu siuvinėtuose paveiksluose, jie nupinti iš laikraščio juostelių, kai kurios kompozicijos sukurtos anūkų Džiugo, Gretos ir Jorio. Kolekcijos eksponatai – pliušiniai žaislai ar ežys, sukonstruotas iš lego detalių – kartais tampa ir vaikų žaislais.

Birutė Kisielienė teigė, kad ežių kolekcija įdomi ir jos anūkams – Joriui, Gretai ir Džiugui.

Anksčiau B. Kisielienė ežius kolekcionavo savo namuose, tačiau šį pavasarį visų namiškių pastangomis ežiai buvo perkelti į atskirą sodo namelį prie namų. Anot jos, kol ežiai buvo namuose, jiems reikėjo skirti daugiau priežiūros. Moteris tikino, kad nauja ežių kolekcijos vieta skatina susiburti visą šeimą į sodo namelį. „Čia susirenkame, kai norisi ramybės ir pailsėti nuo kasdienybės“, – teigė sodybos šeimininkė.

Moteris tvirtino, kad kiekvienas šeimos narys turi savo mėgstamą eksponatą, o šie – savo atsiradimo Kisielių kolekcijoje istoriją. Ji svarstė, kad visas istorijas reikėtų kada nors užrašyti, kad nė viena nepasimirštų. Dalis šios idėjos jau įgyvendinta – didžiąją dalį kolekcijos galima rasti internetinėje svetainėje.

Pasak B. Kisielienės, šią mintį jai pasiūlė įgyvendinti sūnus – jis sukūrė puslapį, kuriame kiekvienas eksponatas sunumeruotas ir turi savo pavadinimą. Ežius užfiksuoti nuotraukose ėmėsi jos vyras fotografas Vaidotas Kisielis. Moteris tvirtino, kad šią kolekciją ji pildo kartu su savo sutuoktiniu: „Kartais jis daugiau ieško naujų eksponatų. Aš dažniau juos, kaip buvusi mokytoja, pristatau besidomintiems.“

Per mokslo metus kolekcija sulaukia ir lankytojų. Buvusi mokytoja pasakojo, kad ji rengia edukacines pamokas vaikams, kartu bando labiau pažinti ežius, sužinoti naujų faktų apie šį gyvūną. „Išeidamas kiekvienas mokinys gali užsirašyti savo vardą ant ežio spyglių formos lapelių ir taip patvirtinti savo apsilankymą“, – teigė B. Kisielienė. Anot moters, ji jaučiasi naudinga, nes gali padėti vaikams labiau pažinti šį žinduolį, tad nuo rugsėjo mėnesio kviečia užsukti mokinius apsilankyti šiame muziejuje ir sudalyvauti edukacinėje pamokoje.

Sigita RAZMUTĖ


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas