Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Šiųmetinio gripo pamokos

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Sveikata
  • 2019-03-01
Kretingos šeimos medicinos centro direktorė šeimos gydytoja Augenija Juknevičienė įsitikinusi, kad gripo galima išvengti skiepijantis.

Nors Nacionalinio visuomenės sveikatos centro duomenimis, sergamumas gripu ir ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) mažėja, Kretingos rajono savivaldybė – viena tų, kurioje gripo epidemija dar nėra atšaukta.

Septintąją šių metų savaitę sergamumas gripu Kretingos rajone siekė 158 atvejus, ŪVKTI – 702 atvejus, o bendras rodiklis sudarė 227,4 atvejus 10 tūkst. gyventojų ir yra didžiausias Klaipėdos apskrityje, kurioje bendras rodiklio vidurkis siekė 148 atvejus 10 tūkst. gyventojų.

„Šiais metais gripas mus visus išmokė daug pamokų“, – įsitikinusi Kretingos šeimos medicinos centro direktorė šeimos gydytoja Augenija Juknevičienė, kurios pastebėjimu, sveikatai deramą dėmesį reikia skirti visus metus, ne tik per epidemijas.

– Gerbiama gydytoja, priminkite, kuo gripas skiriasi nuo peršalimo ligų?

– Gripas – ūmi virusinė infekcija, kuriai būdinga ūmi ligos pradžia ir ryškūs simptomai: labai aukšta – kartais net iki 40 laipsnių – temperatūra, šaltkrėtis, gerklės, galvos, raumenų, akių obuolių skausmai, vadinamasis kaulų laužymas, sausas kosulys, bendras silpnumas. Peršalus savijauta yra kitokia – kamuoja sloga, skauda peršti gerklę, temperatūra nelabai aukšta – vienu žodžiu, nėra tokios ūmios pradžios.

– Ką neteisingai daro žmonės, gydami nuo gripo?

– Visų pirma, susirgus gripu, nereikėtų eiti į kolektyvą – ugdymo įstaigą, darbą. Būtina laikytis asmens higienos – plauti rankas, nosį, skalauti gerklę, vėdinti patalpas. Sergant gripu jokiu būdu negalima imtis savigydos ir pradėti vartoti antibiotikus, tačiau simptominis gydymas – leistinas: galima vartoti čiulpiamas tabletes, gerti arbatos, kokio nors vaisto nuo kosulio.

Labai svarbu, kad ūmiuoju ligos periodu žmogus vis dėlto patektų pas medikus, kad gripas būtų diagnozuotas. Dažniausiai pakanka diagnozuoti kliniškai, tačiau tai galima padaryti ir pagal tyrimus: gripui nustatyti imamas tepinėlis iš nosiaryklės testui atlikti, bet šį tyrimą taiko ne visos gydymo įstaigos. Visų pirma – kad šis tyrimas kol kas yra mokamas ir gan nepigus.

– Tad kokiais atvejais būtina kreiptis į medikus?

– Jeigu ligonis karščiuoja 3–4 dienas, jeigu temperatūra atkakliai laikosi – tarkim, išgėrus vaistų, ji nukrenta, bet ir vėl kyla, jeigu atsiranda kitų komplikacijų – įkyrus kosulys, dusulys, stipresni galvos, ausų skausmai, būtina atsidurti pas gydytoją. Tačiau medikai visada perspėja pacientus – ar jie sirgtų gripu, ar kokia kita virusine infekcija, temperatūrą mažinantys vaistai tinka, bet jais piktnaudžiauti negalima: privalu žinoti, kad tiek vaikams, tiek suaugusiesiems didelė temperatūra laikoma tuomet, kai termometras rodo daugiau kaip 38 laipsnius.

– Kaip „išeiti“ iš gripo, ypač – sunkaus, atėmusio daug jėgų?

– Šiemet žmones puolė A tipo gripo virusas, sukeliantis labiau agresyvias ir didesnių komplikacijų gripo formas. Sirgo daug jaunų suaugusių žmonių, ir beveik visi, kurie kreipėsi į medikus, skundėsi krūtinės dusuliu, krūtinės skausmais, be to – labai blogai jautėsi. Apskritai, šiemet gripas davė daug komplikacijų – žmones kamavo įvairūs plaučių susirgimai – bronchitai, uždegimai, be jų, sinusitai, ausų uždegimai. Gerai, kad viskas baigėsi laimingai – Kretingoje dėl gripo komplikacijų mirčių išvengta. Gripas yra liga, galinti sukelti ne tik tokias sunkias komplikacijas, kaip plaučių uždegimą, sinusitą, bet ir akių uždegimą, miokarditą, encefalitą, meningitą. Savo praktikoje turėjau atvejų, kai gripas sukėlė širdies raumens uždegimą, netgi turėjo įtakos diabetui išsivystyti.

Šiemet gripas davė labai rimtą pamoką – supratimą, kad vis dėlto geriausia apsauga nuo gripo yra skiepai. Ir dažnas tiesiog gydytojo kabinete prisiekė, kad būtinai skiepysis. Galiu pasakyti, kad šiemet iš visų sirgusiųjų tik vienas pasiskiepijęs pacientas susirgo gripu, tačiau ligą pernešė kur kas lengviau negu nesiskiepiję. Esu įsitikinusi, kad skiepai – vienintelė moksliškai pagrįsta priemonė gripui išvengti, ir jokie česnakai ar kitos žmonių vartojamos liaudiškos priemonės čia nepadės. Žinoma, žmonės gerai daro, stiprindami savo imunitetą, gal tikrai yra mažesnė tikimybė susirgti, bet skiepas irgi neprošal. Yra nuomonių, jos pasklinda ir viešojoje erdvėje, kad va, pasiskiepijau, bet susirgau. Turiu pasakyti, kad nesiskiepijęs žmogus būtų sirgęs komplikuotai. Mes, medikai, rekomenduojame skiepytis kiekvienais metais iki lapkričio 1 dienos.

Mūsų įstaigos pacientai, patenkantys į rizikos grupes, skiepus nuo gripo gauna nemokamai.

– Kaip nesusirgti?

– Kad ir kaip banaliai skambėtų, būtina asmens higiena – atrodo, plauti rankas – toks paprastas, bet tikrai veiksmingas dalykas. Visą gripo sezoną mūsų medikai dirbo su kaukėmis. Jas jau naudoja ir mūsų įstaigos pacientai – labai džiaugiuosi, kad žmonių sąmoningumas didėja.

Ar persirgus gripu, ar nesirgus, rekomenduojama pasidaryti kraujo tyrimus dėl vitamino D ir mikroelementų – žmogus turi žinoti savo būklę. Kad žmogaus organizmas sukauptų reikiamą vitamino D kiekį, išsirengus kasdien saulėje reikėtų išbūti po 2 val. Tai, be abejo, neįmanoma. Todėl D vitamino, kuris būtinas imuninei sistemai stiprinti, rekomenduojama vartoti visą žiemą tiek vaikams, tiek suaugusiesiems.

Geras dalykas išvengti ligų – grynas oras, fizinė veikla, subalansuota mityba. Persirgus infekcija, reikėtų probiotikais sustiprinti žarnyną.

---

Pati efektyviausia prevencijos priemonė – vakcinacija. Yra 3 (A, B ir C) gripo viruso tipai, kurie gali sukelti ligą žmogui. Dėl gripo virusui būdingos kaitos kiekvienais metais vakcinos sudėtis skiriasi, todėl ir skiepytis rekomenduojama kasmet prieš prasidedant gripo sezonui. Skiepytis rekomenduojama visiems, o ypač rizikos grupei priklausantiems asmenims: 65 m. amžiaus ir vyresni asmenys; asmenys, sergantys lėtinėmis (širdies kraujagyslių, plaučių ligomis, bronchine astma, metabolinėmis, inkstų ligomis, cukriniu diabetu, asmenys, kuriems yra imunodeficitinė būklė) ligomis; asmenys, gyvenantys socialinės globos ir slaugos įstaigose; medicinos įstaigų darbuotojai; nėščiosios.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas