Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas
Žygeivių, pėsčiomis įveikusių 10 km, HBH-„Malūnų kaime“ laukė įvairios pratybos, susijusios su karyba.

Pagerbiant Kardo rinktinės partizanų atminimą ir pasitinkant Kariuomenės bei visuomenės vienybės dieną susitelkę darbėniškiai – Darbėnų gimnazija, Kretingos rajono kultūros centro Darbėnų kultūros skyrius ir seniūnija tradiciškai surengė ketvirtąją ekspediciją „Kardo rinktinės partizanų takais“, aplankant Kardo rinktinės partizanų žūties vietas.

Dešimties kilometrų žygyje dalyvavo apie 150 žygeivių iš Darbėnų, Vydmantų, Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijų, savanorio Eugenijaus Malyševo būrys su neformaliojo vaikų švietimo būrelio nariais. Tradiciškai ekspedicija prasidėjo eisena iš Darbėnų gimnazijos į Šv. Petro ir Pauliaus bažnyčią, kur buvo laikomos šv. Mišios. Padėję gėlių ir uždegę atminimo žvakių prie Nepriklausomybės paminklo ir buvusios MGB būstinės, iškilmingos rikiuotės dalyviai rinkosi prie paminklo Žemaičių apygardos Kardo rinktinei atminti.

„Kad įtaigiau pajaustume istoriją bei praktiškai įtvirtintume mokinių žinias apie šį istorijos puslapį, ir buvo surengtas 10 kilometrų pėsčiųjų žygis“, – kalbėjo Darbėnų gimnazijos direktorė Sonata Litvinienė.

Šį kartą žygiuota į Žibininkų kaimo mišką, kur šiuo metu įsikūręs HBH-„Malūnų kaimo“ pramogų kompleksas, o 1949 m. vasario 7 d. tada dar vadinamoje Vilimo kalvelėje ankstyvą rytą aidėjo šūviai ir granatų sprogimų griausmas – iš bunkerio pakilę į mūšį su pavergėjais iš rytų ir jų talkininkais pro apsupties žiedą vienas po kito veržėsi Kardo rinktinės Narimanto (Palangos) kuopos partizanai. Jaunuoliai – palikę gimnazijos suolą, atsitraukę nuo savo dirbamos žemės artojai, stoję į kovą už Lietuvos laisvę. Tą lemtingą rytą kautynėse su MGB‘istais ir Palangos valsčiaus stribais žuvo Kardo rinktinės Narimanto (Palangos) kuopos partizanai: Alfonsas Knystautas-Ragūnas, Stasys Lisauskas-Vasaris, Pranas Budrys-Šarūnas, Vytautas Gricius-Žilvinas, Vytautas Sermontis-Viktoras, Vytautas Daugintis-Bagūnas. Žuvusiųjų palaikai buvo išvežti ir niekinti MGB Palangos poskyrio būstinės kieme.

Žygio dalyvius partizanų žūties vietoje pasitiko HBH pramogų komplekso savininkė ir ekspedicijos rėmėja Rada Matulevičienė, kuri, prižiūrinti bei tvarkanti šią pušų šlamesy esančią jaunų vyrų žūties vietą, pasveikino jaunuolius įveikus žygį.

Kiekvienas žygeivis žaismingai sau išsirinko ir po partizaninį slapyvardį. Po žygio pievoje poilsio prisėdusios Darbėnų gimnazistės Viktorija Arlauskaitė-Žemuogė, Ramunė Narkutė-Kregždė, Evelina Šilgalytė-Šilagėlė, Gileta Ruikytė-Levanda samprotavo apie laisvės kovų istorijos svarbą šiandienai. „Eitume kovoti už Lietuvą ir dabar. Didžiuojamės, kad buvo tokių žmonių, kurie apgynė Lietuvos garbę, neprarado orumo, ir šiandien yra tie įkvepiantys pavyzdžiai mums, jauniems lietuviams“, – kalbėjo gimnazistės. „Mano senelės sesuo žuvo laisvės kovoje, jos atminimas įamžintas Žemytės partizanų paminkle“, – giminystės sąsajas tarp partizanų paminėjo R. Narkutė.

Prie paminklo žuvusiems Narimanto kuopos partizanams jaunimui žodį taręs darbėniškis laisvės kovų kraštotyrinkas Stanislovas Burba kalbėjo apie šių vyrų drąsą ir idealus, kurių linkėjo neišduoti ir šiandienos kasdieninėje veikloje: „Tą tėvynės istoriją, kurią mes parašėme savo gyvenimais, šiandien skaitote jūs, o tą tėvynės istoriją, kurią skaitys ateities kartos, jūs rašote savo gyvenimais. Parašykite ją tokią, kad visi galėtumėte ja didžiuotis.“

Žygis užsibaigė HBH-„Malūnų kaime“ įrengta stovykla, kur dalyviai varžėsi įvairiausiose rungtyse, o patriotinės dainos skambėjo iki vakaro.

Aurimas RAPALIS


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas