Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Apklausa

Ar laikas buvo keisti Lietuvos krašto apsaugos ministrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Gydo muzika ir šviesa

  • Genė DRUNGILIENĖ
  • Sveikata
  • 2006-05-05

Kretingos psichikos sveikatos centre (PSC) taikoma šviesos ir muzikos terapija. Tai yra ne tik sveikatos susigrąžinimo būdas, bet ir galimybė pailsėti po sunkios darbo dienos, atsikvėpti, pajutus, kad „tuoj tuoj gali palūžti“.

PSC įrengtas atskiras kabinetas, kuriame yra sumontuota muzikos aparatūra, pastatytas televizorius, šviesos terapijos lempa. Pacientai valandai, paprastai tiek trunka seansas, įsitaiso minkštuose krėsluose.

Kretingos psichikos sveikatos centro socialinė darbuotoja Redina Garbaliauskienė dirba su centro pacientais, kuriems taikoma šviesos ir muzikos terapija.
Šviesa gydo sezoninę depresiją

Šviesos terapijos lempa centre paprastai naudojama tik rudens ir žiemos sezonais, kai trūksta šviesos, kai diena trunka itin trumpai.

Prie lempos, primenančios dienos šviesą, pacientas sodinamas nedideliu atstumu. Šviesos intensyvumas gali būti reguliuojamas. Šviesos srautas nukreipiamas į akis. Akių tinklainėje esantys fotoreceptoriai šviesą paverčia nerviniais impulsais, kurie patenka į tam tikras smegenų sritis ir sukelia hormonines bei emocines reakcijas.

Kretingos PSC šviesos terapija taikoma gydant sezoninę depresiją. Tokie atvejai nėra labai dažni. Sezoninė depresija paprastai kartojasi žiemą. Žiemos depresija – sezoninis sutrikimas, kurio metu atsiranda nuotaikų kaita, bet ji nėra tokia pastovi kaip klasikinės depresijos atveju. Jeigu geras oras, šviečia saulė, sezoninė depresija gali pranykti. Šviečiant saulei ligoniai jaučiasi geriau. Į medikus žmonės kreipiasi, kai nebegali normaliai bendrauti, nuolat yra sudirgę, ieško priekabių arba nesusitvarko darbe.

Gydant sezoninę depresiją, šviesos terapija parastai skiriama kartu su vaistais. Dažniausiai tai yra 10 procedūrų, kurios trunka nuo 15 minučių iki valandos. Natūrali ir dirbtinė šviesa nuo senų laikų naudojama įvairioms ligoms gydyti.

Muzikos terapijos reikia ne tik ligoniams

Muzikos terapija naudojama gydant depresiją, nerimą, neurozes, ji padeda atsipalaiduoti po įtemptos darbo dienos. Muzikos klausytis patariama ir nėščioms moterims. Specialistų teigimu, tai yra galimybė motinai bendrauti su dar negimusiu kūdikiu, tai ir galimybė pašalinti susikaupusį stresą. Centre pradėta kaupti relaksacinės muzikos kolekcija.

Medikai pažymi, kad muzikos terapija gali būti taikoma ne tik sergantiems, o ir sveikiems, bet pavargusiems žmonėms. Tai yra ne tik gydomoji, bet ir profilaktinė priemonė. Per muziką įmanoma išgyventi vidinius konfliktus, išlaisvinti slopinamus polinkius, pašalinti emocinę įtampą. Kuo stipresni emociniai išgyvenimai klausantis muzikos, tuo didesnis poveikis mąstymui, valiai, atminčiai, dėmesiui, elgesiui.

Gydytojai po ilgų eksperimentų nustatė, kad kai kurie muzikos kūriniai pasižymi gydomosiomis savybėmis. Specialistų teigimu, pavyzdžiui, nuo alkoholizmo ir rūkymo vaduotis padeda Šuberto „Ave, Marija“.

Esant prodromui, t.y. laikotarpiui iki prasidedant ligai, kai jos požymiai dar labai nežymūs, muzikos terapija gali užkirsti kelią ligai arba sušvelninti jos požymius.

Šios procedūros yra nemokamos. Pagal reikalą jas skiria PSC specialistai. Norint į juos kreiptis, šeimos gydytojo siuntimas nėra būtinas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas