Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Gyventojai pateikė projektų už beveik du milijonus eurų

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Aktualijos
  • 2020-04-17
Mobilios čiuožyklos projekto autoriai vietą jai numatė Rotušės aikštėje, vadinamojoje duobėje. Praėjusią žiemą tokia čiuožykla veikė Anikės aikštėje Klaipėdoje.

Kretingos rajono savivaldybėje pirmąkart 1 proc. – 50 tūkst. eurų – Savivaldybės 2020 metų biudžeto lėšų paskirstyme dalyvauti pakviesti gyventojai. Gauti 47 projektai, kurių vertė beveik 2 mln. eurų. Projektus, kuriems įgyvendinti bus skirti dalyvaujamojo 50 tūkst. eurų biudžeto pinigai, išrinks rajono gyventojai balsuodami. Balsavimas turėtų prasidėti gegužę.

Keturis projektus atmetė

Gyventojų iniciatyvų, skirtų gyvenamajai aplinkai ir viešajai infrastruktūrai gerinti ir kurti projektus (jų atitikimą projektų parengimo, pateikimo tvarkos aprašui) praėjusį trečiadienį vertino mero Antano Kalniaus sudaryta komisija. Komisijai vadovavo mero pavaduotojas Dangiras Samalius. Komisijoje dirbo du Savivaldybės tarybos nariai – Steponas Baltuonis ir Vaida Jakumienė, kuri yra ir šio 1 proc. dalyvaujamojo biudžeto iniciatorė, Savivaldybės administracijos direktorė Jolanta Girdvainė, specialistės – Violeta Turauskaitė, Simona Dumčiūtė, Inga Biliūnaitė-Rušinskė, visuomeninių organizacijų atstovės – Angelina Paulauskienė, Danutė Šorienė, Jurgita Cinkienė. Komisija projektus svarstė nuotoliniu būdu.

Komisijai vertinti pateiktus projektus jau buvo išanalizavę Savivaldybės administracijos Architektūros ir teritorijų planavimo, Informacinių technologijų skyrių specialistai. Jie aiškinosi projektų kainų pagrįstumą, ar projektui pritariantys ir jį pasirašę gyventojai tikrai gyvena mūsų rajone, ar projektui įgyvendinti pasirinktas sklypas nėra privatus. Administracijos specialistai jokių sprendimų dėl projektų tinkamumo nepriėmė, tik pateikė projektų atitikties tvarkos aprašui vertinimo išvadas. Nemažos dalies projektų įgyvendinimo kainas specialistai pasiūlė didinti, kadangi projektų rengėjai dėl patirties stokos ar kitų priežasčių nenumatė išlaidų techniniams projektams parengti, darbų priežiūrai.

Iš pateiktų 47 projektų sąrašo komisija išbraukė keturis: „Barzdžių kaimo viešosios infrastruktūros sutvarkymas atnaujinant Kaštonų ir Liepų gatves“ – šiam 59 tūkst. 800 eurų projektui jau yra paskirti pinigai iš Kelių priežiūros programos. Išbrauktas buvo ir kitas Barzdžių kaimo projektas už 120 tūkst. eurų įrengti poilsio ir rekreacijos kompleksą. Poilsio ir rekreacijos kompleksui buvo pasirinkta tam netinkama žemės ūkio paskirties žemė, kuri, be to, yra tokiam objektui nepritaikytoje vandenvietės apsaugos zonoje. Išvadoje taip pat pažymėta, kad kompleksui numatytoje žemėje yra formuojamas privatus sklypas. Komisija atmetė saulės elektrinės iki 20 kW statybos projektą, nes jis neatitiko tvarkos aprašo kriterijaus, pagal kurį projekto metu sukurto turto nauda turi būti skirta bendram viešam naudojimui. O šios jėgainės pagamintą elektrą būtų naudojusi viena savivaldybės mokykla, t. y. naudą būtų turėjusi pati Savivaldybė. Iš sąrašo komisija taip pat išbraukė projektą, kurio autorius buvo pasiūlęs sutvarkyti ir viešam naudojimui pritaikyti Pryšmančių kaime buvusio dvaro parką. J. Girdvainė pastebėjo, kad projektas, kurio kaina 4 tūkst. 195 eurai, parengtas gana atmestinai. „Pagal projektą būtų tiesiami takai, bet nežinome, nei kiek tų takų, ir pinigų tam būtų per mažai“, – teigė ji. D. Šorienė atkreipė komisijos narių dėmesį, kad yra pateiktas dar vienas projektas, pagal kurį Pryšmančiuose numatoma įrengti rekreacinę zoną. Komisijos narė stebėjosi, kodėl vieno kaimo gyventojai nesutarė ir nepateikė vieno projekto.

Du projektai buvo pateikti ir fontanui Kretingos miesto Pastauninko parko tvenkiniuose įrengti. Tik vieno projekto autorius plaukiojantį fontaną siūlė sumontuoti tvenkinyje ties rajono Kultūros centru, kitas – tvenkinyje prie vasaros estrados. Vieno projekto kaina – 20 tūkst. 350 eurų, kito – 22 tūkst. eurų. Komisija pasiūlė abiejų projektų autoriams susitarti ir gyventojų balsavimui teikti vieną projektą.

Balsavimas prasidės gegužę

Kretingos rajono savivaldybės 2020 metų biudžete gyventojų iniciatyvų projektams buvo suplanuota 50 tūkst. eurų – 1 proc. biudžeto. Planus pakoregavo koronavirusas, dėl jo kilusiai ekstremaliai situacijai valdyti Savivaldybės taryba perskirstė šių metų Savivaldybės biudžetą, kad papildytų Savivaldybės administracijos direktorės rezervą. Rezervas buvo padidintas atsisakant kai kurių biudžeto plane numatytų išlaidų ar jas sumažinant. Ekonomikos ir finansų komiteto pirmininkui Dovydui Bajorui pasiūlius bei pritarus tarybos daugumai, šių metų biudžete neliko ir 50 tūkst. eurų 1 proc. dalyvaujamojo biudžeto. Šio naujo projekto įgyvendinimą politikai pasiūlė nukelti į 2021-uosius metus.

Nepaisant, kad planuotų 50 tūkst. eurų biudžete šiemet gali ir nebeatsirasti, projektų vertinimo procesas nestabdomas. Galutinį vertinimą atliks ir geriausius, iš 43-jų, likusių sąraše, projektus balsuodami atrinks gyventojai. Savivaldybės administracijos direktorė Jolanta Girdvainė patikino, kad balsavimas prasidės šių metų gegužės pradžioje, kaip buvo numatyta. Balsavimą užbaigti turėjo birželio 1 d., tačiau dėl karantino to padaryti greičiausiai nepavyks. „Kreipsimės į Savivaldybės tarybą, kad leistų balsavimo laiką pratęsti“, – sakė J. Girdvainė.

J. Girdvainė paaiškino, kad su visais balsavimui teikiamais projektais gyventojai susipažinti galės internete, Savivaldybės internetinėje svetainėje tam parengtoje specialioje platformoje. Buvo numatyti du balsavimo būdai – internetu ir atėjus į balsavimo vietą: Savivaldybės administracijos pastatą Savanorių gatvėje ir bibliotekose.

„Bibliotekas parinkome tam, kad bibliotekininkės padėtų, ypač tiems, kurie stokoja naudojimosi kompiuteriais, internetu įgūdžių, supažindintų su projektais, paaiškintų, kaip balsuoti“, – kalbėjo J. Girdvainė. Projektai yra suskirstyti pagal jų vertę į mažuosius ir didžiuosius. Mažieji – iki 20 tūkst. eurų vertės, didieji – viršijantys šią sumą. Finansavimas turėtų būti skirtas daugiausia gyventojų balsų gavusiems dviem mažiesiems ir vienam didžiajam projektui. Lėšas laimėję mažieji projektai turėtų būti įvykdyti per vienerius, didieji – per porą metų, pirmais metais už gautą lėšų dalį parengiant techninį projektą, kitus dokumentus.

Projektus galės teikti pakartotinai

„Nesitikėjome tokios projektų gausos ir gyventojų aktyvumo“, – džiaugėsi 1 proc. dalyvaujamojo biudžeto idėjos autorė, visuomeninio rinkimų komiteto „Kretingos kraštas“ ir Savivaldybės tarybos narė Vaida Jakumienė. Dalyvaujamojo – gyventojų iniciatyvų biudžeto pradininkė yra Alytaus miesto savivaldybė, šį projektą vykdanti jau 3 metus. „Simboliška, kad alytiškiai per 3 metus pateikė 47 projektus, kai Kretingos miesto ir rajono gyventojai 47 projektus pristatė pirmam etapui“, – gyventojų aktyvumą palygino V. Jakumienė. Šiemet 1 proc. dalyvaujamojo biudžeto projektą vykdyti pradėjo Šiaulių ir Panevėžio miestų savivaldybės. Kretingos rajono savivaldybė yra pirmoji ir vienintelė šį projektą vykdanti rajono savivaldybė.

Projektus 1 proc. dalyvaujamojo biudžeto lėšoms laimėti gyventojai kasmet turės teikti iš naujo. V. Jakumienė patikino, kad šiemet lėšų nelaimėjusius projektus bus galima teikti pakartotinai. Jinai akcentavo įvairiapusę gyventojų iniciatyvų projektų naudą. „Gyventojai politikams nupiešė poreikių žemėlapį, pažėrė idėjų, parodė ir tai, ko nemato Savivaldybę valdantys išrinktieji. Šis projektas, manau, bus naudingas ir Savivaldybės strateginiam planavimui“, – teigė politikė.

Projektus dalyvaujamojo biudžeto lėšoms laimėti teikti galėjo visi, ne jaunesni kaip 16 metų amžiaus Kretingos rajono savivaldybės gyventojai. Projektą pateikęs gyventojas privalėjo surinkti ne mažiau kaip 10 jo projektui pritariančių rajono gyventojų parašų. Prie pavardės ir parašo reikėjo nurodyti asmens kodą, be kurio neįmanoma nustatyti, ar pasirašiusysis tikrai yra mūsų savivaldybės gyventojas. Projekto vykdytojai, Savivaldybė įsipareigojo užtikrinti asmens duomenų saugumą. Vertinant projektus, jų pareiškėjai yra nuasmeninti. Todėl, kas sumanė Baublių apylinkėse ant Minijos kranto už 120 tūkst. eurų statyti apžvalgos bokštą, Kretingos centre įrengti mobilią čiuožyklą (šio projekto kaina – beveik 100 tūkst. eurų), už 14 tūkst. eurų aikštelę automobiliams prie Jauryklos parko, Kretingoje pastatyti personifikuotas bronzines vienuolių skulptūras, bronzinę skulptūrą „Pabėgusi lapė“ Kretingos Lapyne – kiekvieno šių dviejų projektų vertė yra apie 20 tūkst. eurų, atnaujinti Kretingos lurdo ir Meilės slėnį už beveik 120 tūkst. eurų ar apšviesti dviračių taką į Palangą už 72,6 tūkst. eurų, sužinosime tik tuo atveju, jeigu kuris iš šių projektų gyventojų balsu galia taps 1 proc. biudžeto lėšų laimėtoju.

„Projektus gavome iš Kretingos miesto ir visų rajono seniūnijų. Aiškindami galimybę dalyvauti dalies biudžeto pinigų skirstyme, kviesdami teikti paraiškas, surengėme 12 susitikimų su skirtingų vietovių gyventojais. Susitikimuose dalyvavo ir meras Antanas Kalnius, šio projekto koordinatorė, mero padėjėja Simona Dumčiūtė. Padarytas didelis darbas“, – tvirtino V. Jakumienė, akcentavusi, kad tarybai laikinai sustabdžius 1 proc. dalyvaujamojo biudžeto vykdymą, šis projektas nežlugs. „Turėsime daugiau laiko išsiaiškinti projektus nugalėtojus, pasirengti jų vykdymui“, – teigė jinai.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas