Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas
Sausio 27-ąją Darbėnų bendruomenė žygiu paminėjo Tarptautinę Holokausto aukų atminimo dieną.

Darbėnų miestelio bendruomenė sausio 27-ąją žygiu paminėjo Tarptautinę Holokausto aukų atminimo dieną. Darbėnų gimnazijos mokiniai, mokytojai, mokyklos direktorė Sonata Litvinienė kartu su Darbėnų seniūnija aplankė tris miestelyje esančias genocido vietas ir tylos minute pagerbė žuvusiuosius.

Negalima užmiršti

Darbėniškiai žygiu sudalyvavo ne pirmus metus pasaulyje vykstančioje akcijoje „Mes prisimename“ („We Remember“).

Akcijos dalyvių tikslas buvo aplankyti visas tris Darbėnuose esančias žydų genocido vietas – prie Palangos gatvės, Vaineikių kelio ir ant Baltkalnio.

„Darbėnai turi įsimintiną žydų istoriją – tam tikru laikotarpiu mūsų bendruomenėje gyveno daug žydų, todėl yra svarbu paminėti šią dieną, aplankyti tas vietas, kuriose žydai buvo sušaudyti, nužudyti“, – minėjimo svarbą įvardijo Darbėnų seniūnijos seniūnas Alvydas Poškys.

Apie tokių dienų minėjimą viešojoje erdvėje sklando įvairių nuomonių, tačiau dauguma darbėniškių mano, kad šios istorijos negalima užmiršti. „Negalima užmiršti tokių dalykų. Yra tokių nuomonių, kad buvusios istorijos nereikia prisiminti, tačiau tai yra mūsų istorijos dalis, nesvarbu, kad ji žiauri, negailestinga. Vis dėlto didžioji dalis miestelio gyventojų žino, kad Darbėnuose kai kuriuo laikotarpiu pusė gyventojų buvo žydai. Kai pradedi daugiau domėtis istorija, sužinai tokių faktų, kad žydai iki nužudymo vietos buvo varomi pėsčiomis, patys turėjo išsikasti duobę, vieni sušaudyti, kiti medinėmis lazdomis su metaliniais įtaisais uždaužyti – vyko žiaurūs dalykai. Karas yra toks dalykas, kad ten išvykę turi viltį sugrįžti. Į genocido vietą ėję žmonės tokios vilties neturėjo, nes žinojo, kas jų laukia“, – prisiminė A. Poškys.

Bendruomenės nariai simboliškai rinkosi prie mėlynojo žydų namo. „Tai yra vienintelis miestelyje išlikęs žydų namas – gyvas žydų istorijos liudininkas“, – akcentavo A. Poškys.

2020-uosius Seimas paskelbė Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metais, kurie skirti didžiojo Lietuvos rabino Vilniaus Gaono Elijo ben Saliamono Zalmano 300-osioms gimimo metinėms.

Prasminga tylos minutė

A. Poškys atkreipė dėmesį, jog labai svarbu, kad akcijoje dalyvauja moksleiviai: „Jie kurs mūsų ateities istoriją, todėl turi suprasti, kokie buvo įvykiai, istorija, nuo to priklausys, kad tai daugiau nebepasikartotų.“

Per minėjimą mokiniams buvo priminti svarbiausi Holokausto įvykiai, datos, priminta, kiek žmonių žuvo. Apie žuvusiuosius skelbė ir pirmoji jų aplankyta žydų genocido vieta, kurioje 1941 m. nužudyta 140 žydų vyrų. Ant toje vietoje apie skaudžius įvykius primenančio paminklo iškalta mintis „Ir žmonės žuvo nesupratę, kad nekaltumas yra jų kaltė“.

„Su mokiniais kalbėjome, kad, nors mes prie to neprisidėjome, tačiau negalime ir neturime teisės šių įvykių užmiršti, kad tai daugiau nepasikartotų“, – tikino S. Litvinienė.

Tai – ne vienintelė žydų genocido diena, kurią mini Darbėnų gimnazijos bendruomenė. „Kiekvienais metais rugsėjo mėnesį minime Lietuvos žydų genocido dieną. Šiais metais sausį taip pat palankus oras paminėti Tarptautinę Holokausto aukų atminimo dieną, tuo pačiu norėjome dalyvauti ir visame pasaulyje vykdomoje akcijoje. Gimnazijoje įsteigtas Tolerancijos ugdymo centras, kurio iniciatyva ir įvyko šis žygis“, – paaiškino gimnazijos direktorė.

Tokiu būdu minėti Holokaustą, direktorės teigimu, yra prasmingiau: „Tylos minutė toje vietoje yra kur kas prasmingesnė, visi mokiniai nutyla, nurimsta ir jiems tokio pobūdžio minėjimas turi visai kitokią reikšmę, negu kur nors ant scenos ar panašiai.“

Skaudžią žydų istoriją mokiniai prisimena ir kitokiais būdais. „Kai turėjome vasaros stovyklą, mokiniai lankėsi pas senolius ir klausėsi istorinio atminimo. Supratome, kad istorija pasakoja apie tai, kad miestelyje gyveno ir lietuviai, ir žydai. Ne visi lietuviai turėjo galimybę gelbėti žydus, Darbėnų apylinkėse žydų gelbėtojų yra penki, tačiau dauguma lietuvių, matydami žydų kolonas, taip sakė senoliai, klaupdavosi, verkdavo ir melsdavosi, nes visi žinojo, kur jie yra vedami“, – prisiminimu iš vasarą įvykusios stovyklos pasidalijo S. Litvinienė.

---

Jungtinė Tautų Asamblėja 2005 m. priėmė nutarimą sausio 27-ąją paskelbti Holokausto aukų atminimo diena, nes tądien 1945 metais buvo išvaduoti Aušvico koncentracijos stovyklos kaliniai. Joje per Antrąjį pasaulinį karą iš viso kalėjo per 1 mln. žmonių, daugiausiai – apie 90 proc. – žydų tautybės.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas