Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas
Šventės sumanytoja Palangos senosios gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja Jūratė Galinauskienė džiaugėsi, kad vis dar yra mokinių, norinčių kurti.

Palangos senojoje gimnazijoje įvyko 21-oji poezijos šventė „Moksleivių poezijos ruduo Palangoje“, kuri buvo skirta poeto Alfonso Nykos-Niliūno 100-osioms gimimo metinėms paminėti. Į ją susirinko mokiniai iš 7 Žemaitijos regiono gimnazijų. Tarp geriausių jaunųjų poetų – kretingiškis Pranciškonų gimnazijos jaunasis poetas Linas Daugėla, kuris laimėjo I vietą.

Pastebima siaubo filmų poetika

„Džiaugiamės – nors šventė vyksta jau 21-ą kartą, tačiau vis atsiranda rašančių, kuriančių tiek mūsų gimnazijos, tiek kitų mokinių, ir tradicija nenutrūksta“, – renginio svarbą akcentavo šventės sumanytoja Palangos senosios gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja Jūratė Galinauskienė.

Šiuos metus poezijos atžvilgiu renginio iniciatorė įvardijo kaip derlingus. „Besiklausant jaunųjų poetų jaučiasi didelis skirtumas tarp tų, kurie jau supranta, kas yra poezija – jie rašo moderniai, jie pasaulį mato dramatišką, pateikia netikėtų detalių, metaforų, remiasi kultūros kontekstu, jaučia teksto poetinį skambėjimą, ritmą. Yra mokinių, kurie tik bando rašyti, tačiau pasireikšti gali visi“, – kalbėjo J. Galinauskienė.

Mokiniai per šventę pateikė įvairiausias poezijos rašymo formas. „Formos pasirinkimas dažnai būna spontaniškas, tai priklauso ir nuo turinio, vaiko intelekto, – teigė lietuvių kalbos mokytoja, pridūrusi, kad II v. užėmusi Palangos senosios gimnazijos devintokė Mūza Olimpija Svetickaitė jau bando rašyti barkaroles. – Tai yra tam tikro tipo jūreivių dainos. Merginos tekstai labai modernūs. Rašyti barkaroles galbūt ją įkvepia šalia esanti jūra, barkos, buvę laiveliai.“

Vis dėlto šventės sumanytoja tikino, kad jūra nėra pagrindinis motyvas, kurio Palangos senosios gimnazijos mokinių tekstuose būtų daug: „Negalima sakyti, kad tekstuose kažkas dominuoja. Yra įvairių kultūros kontekstų, pavyzdžiui, man patiko kitos II v. nugalėtojos Miglės Sokolovaitės eilėraštis, skirtas Alisai, kuris susijęs su knyga „Alisa veidrodžių karalystėje“. Jame – ir veidrodis, ir karalystė, skrybėlė. Daug detalių iš knygos, tačiau jos tampa to poeto dvasinio atsivėrimo savastimi.“

Per poezijos vakarą teko išgirsti ir atvirų paauglystės išgyvenimų. „Kaip Jonas Aistis yra pasakęs, nuoširdumas dar nėra poezija, poezijai reikia meistrystės ir išmanymo. Tas nuoširdumas kartais atrodo truputį sentimentalus“, – tikino J. Galinauskienė.

Anot jos, poezijai didelės įtakos turi kitos modernaus pasaulio meno apraiškos – siaubo filmai, Salvadoro Dali paveikslai. „Vienas mūsų gimnazijos dešimtokės Melitos Sinušaitės, taip pat laimėjusios II v., eilėraštis buvo apie gimstantį kūdikį – jame ji panaudojo drastiškas metaforas, susijusias su siaubo filmų poetika. Tai – tam tikras lygmuo, kuomet išgyvenimai pridengiami tarsi kauke, kuri yra tam tikras kultūros įvaizdis“, – apibūdino J. Galinauskienė.

I vietą užėmė kretingiškis Pranciškonų gimnazijos vienuoliktokas Linas Daugėla.

Išskirtinės asmenybės

Šventėje „Moksleivių poezijos ruduo Palangoje“ I v. užėmė ketvirtą kartą renginyje dalyvavęs Pranciškonų gimnazijos vienuoliktokas L. Daugėla, kuris pristatė savo naujausius eilėraščius. „Rinkausi skaityti tuos eilėraščius, kurie labiausiai atspindi mano dabartinę dvasinę būseną, jausmus, mintis, kuriomis gyvenu. Manau, tokios šventės skatina kurti, nes įkvepia mąstyti apie būtį ir joje atrasti tai, ko kiti nepastebi“, – kalbėjo jaunasis kūrėjas.

L. Daugėla kuria jau seniai – dar nuo pradinių klasių, o kurti jį skatino smalsumas atrasti nepažįstamą žodį, jį „prisijaukinti“: „Dažniausiai kuriu eilėraščius, nes jie geriausiai atskleidžia jausmus, mintis, padeda išsakyti išgyvenimus ar filosofinius apmąstymus. Eilėraščiu iš nedaug žodžių galima sukurti gilią prasmę.“

Antra vieta atiteko trims Palangos senosios gimnazijos mokinėms: vienuoliktokei M. Sokolovaitei, dešimtokei M. Sinušaitei ir devintokei M. O. Svetickaitei.

Melita šventėje dalyvavo antrą kartą, o kurti pradėjo dar pradinėse klasėse. „Kuriu tik poeziją. Tai daryti mane įkvepia gamta, aplinka, kitų poezija“, – sakė ji, įvardinusi, kad jai labiausiai patinka Vytauto Mačernio, Jono Meko kūryba.

Pati autorė kai kuriuos savo eilėraščius pavadino šiek tiek kraupokais, kurie iliustruojami „šlykščiais žmogaus gyvenimo vaizdiniais“. Labiausiai Melitai patinka jos sukurtas eilėraštis „Šeima“: „Jis ne tiek kraupokas, kiek jame sudėta neigiamų emocijų.“

Lietuvių kalbos mokytoja savo mokines įvardijo, kaip brandžias asmenybes: „Turi literatūrinę jauseną. Visos yra labai ryškios asmenybės. Mūza, nors ir devintokė, rašo rimtą poeziją. Dar besimokydama VII–VIII klasėse jau dalyvavo Jaunųjų filologų konkurse ir užėmė II v. Ji bendrauja su poetais, rašytojais. Yra parašiusi pjesę, pagal kurią buvo pastatytas spektaklis.“

Kita laureatė M. Sokolovaitė, anot mokytojos, yra santūri, pakankamai uždara asmenybė: „Skaitantis žmogus, jos rašiniai išsiskiria tikslumu, jos poezija, sakyčiau, yra racionali.“

Vieno eilėraščio konkurse iš visų išsiskyrė ir laureate tapo Palangos senosios gimnazijos devintokė Ugnė Bertašiūtė, kuri su savo kūryba šiemet šventėje debiutavo pirmą kartą. „Ugnė rado labai įdomų sprendimą. Eilėraščio idėja tokia – kaip greitai bėga laikas, bet ji sužaidė skaičiais. Ji šiuolaikiškai, jaunatviškai pažvelgė į šią filosofinę problemą“, – apibūdino J. Galinauskienė.

Per šventę savo kūrybą skaitė ir jaunuosius poetus vertino nacionalinės premijos laureatas Palangos senosios gimnazijos absolventas Rolandas Rastauskas.

Jaunieji poetai šiemet atvyko iš Kretingos, Klaipėdos, Plungės, Alsėdžių, Skuodo ir Mažeikių.

Palangos senosios gimnazijos dešimtokė Melita Sinušaitė savo kūrybą pavadino šiek tiek kraupoka.

--------------------------

21/12

Vienas, du... žygiuokime kartu!

Keturi, penki – viską supranti,

Aštuoni, septyni, šeši – tau sakyti tai per anksti.

Penkiolika, jie sako, suaugęs tampi.

Šešiolika, septyniolika, aštuoniolika…

Šiandien – penktadienis! Ar laiko suvokt negali?

Vienas, du – naujas tu.

Septyni, septyni, septyni –

Tau jau dvidešimt vieneri.

Ugnė Bertašiūtė

---

Sirenos

pudroje, kurią jos tepa ant veido,

yra šaukštas iš mėšlo krūvos.

tame aromate nei taurėj tarp raudonų nagų

nėra jokio femme fatale –

jų vaikystėje alkoholiu laikė sugižusį kefyrą,

silikonu užlipdydavo plyšius sienose.

dramatiškas romantizmas jų akyse

nupiešiamas milteliais iš naftos –

taip sukuriamas padūmavusio žvilgsnio efektas,

todėl cigaretės nesmirda ir neskatina senėjimo –

vietoj jų tėra nuoroda į dūmus.

toks subtilus tas ne vieton įlindusios rankos stumtelėjimas,

o davatkiškas puolimas prie knygos

taip ir prašosi būti nutapomas

patiklaus praktikanto.

hamletiškas liūdesys lūpdažiuotuose puslapiuose

tėra fonas grožėtis jų veidu.

būti ar nebūti, graužia ausies kirminas –

dar viena tabletė akių spalvai sodrinti,

ištirpsianti skrandyje greičiau,

nei jos nuobodžiaudamos pervers puslapį.

Mūza Olimpija Svetickaitė


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas