Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Kretingiškis aštuoniolikmetis Vilius Juodys praėjusią savaitę praleido LR Vyriausybės kanceliarijoje.

Vilius Juodys tvirtina, kad projektas „Moksleiviai – į Vyriausybę“ ugdo pilietiškumą ir padeda geriau pažinti šalies viešąjį sektorių. Nuotraukoje – pašnekovas LR Ministro pirmininko kėdėje

Jaunuolis kartu su 29 aktyviai visuomenine veikla užsiimančiais ir pilietiškais XI – XII klasių moksleiviais iš visos Lietuvos mokyklų dalyvavo projekte „Moksleiviai – į Vyriausybę.“

Pranciškonų gimnazijos abiturientas tikino, kad apie projektą žinojo seniai iš savo draugų. Kadangi jame dalyvauti gali 18 m. sulaukę moksleiviai, jaunuolis šiemet nutarė išbandyti savo jėgas ir pats. Registruojantis svarbu nurodyti savo motyvaciją dalyvauti projekte ir pasirinkti dvi Vyriausybės įstaigas prioritetine tvarka. „Remdamasis draugų rekomendacijomis, pirmą nurodžiau Vyriausybės kanceliariją, antrą – Užsienio reikalų ministeriją“, – teigė pašnekovas.

Pagilino turėtas žinias

Vaikinas džiaugėsi, kad pavyko patekti į LR Vyriausybės kanceliariją. Jis nutuokė, kaip vyksta darbas šioje institucijoje, todėl savaitė joje praėjo be didelių netikėtumų. „Iki dalyvavimo projekte jau žinojau, kokius pagrindinius darbus atlieka kanceliarija, praktikos savaitė tikrai neprailgo ir padėjo pagilinti jau turimas žinias“, – tikino V. Juodys.

Projekto dalyviams buvo sudaryta intensyvi ir visapusiška programa, LR Vyriausybės kanceliarijoje dalyviai supažindinti su teoriniais ir praktiniais Vyriausybės darbo aspektais. Mokiniai dalyvavo pasitarimuose, diskutavo su Premjero patarėja Une Kaunaite, lankėsi Vyriausybės strateginės analizės centre, LR Prezidentūroje, Vadovybės apsaugos departamente. Vyko susitikimai su žymiais šalies žmonėmis, o paskutinę projekto dieną dalyvauta renginiuose, skirtuose Baltijos kelio trisdešimtmečio minėjimui.

Jaunuolio teigimu, savaitė, praleista Vyriausybėje, pakeitė jo požiūrį į darbą viešajame sektoriuje. „Dažnai žmonės mano, kad dirbantieji Vyriausybėje nesuvokia situacijos visoje Lietuvoje, tačiau politikai stengiasi rasti kuo geresnius spendimus. Pokyčiai neįvyksta per porą savaičių, tam reikia ilgo laikotarpio“, – įžvalgomis pasidalijo abiturientas.

Viena labiausiai jaunuoliui patikusių programos dalių – apskrito stalo diskusija Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje. Kartu su ministerijos, mokytojų profsąjungų, mokinių, tėvų atstovais, mokyklų vadovais ir savaitę šioje ministerijoje pasirinkusiais praleisti projekto dalyviais buvo tariamasi dėl mokslo metų trukmės. Moksleivis atkreipė dėmesį, kad mokyklos turi didelę autonomiją ir pačios gali nuspręsti, kada baigti mokslo metus, keisti atostogų laiką – pavyzdžiui, mažinti žiemos ir didinti vasaros atostogų trukmę, nepažeidžiant higienos normų, skirstyti pamokų skaičių.

„Patys mokslo metai, skaičiuojant mokymosi dienomis, buvo ne pailginti, o „atstatyti“: iki 2007 m. mokiniai mokydavosi 195 dienas, o, pavyzdžiui, 2017 m. – 170, šiemet – 185 dienų. Diskusija padėjo suprasti, kad mokslo metų trukmė yra kompleksinis klausimas, kurio negalima spręsti remiantis tik argumentu, kad lauke yra karšta“, – konstatavo V. Juodys.

Neatmeta galimybės dirbti viešajame sektoriuje

Projekto dalyvio teigimu, didžiausią įspūdį paliko sutikti žmonės. „Projekte kasmet dalyvauja labai gerus akademinius pasiekimus turintys moksleiviai, didžioji dalis jų mokosi geriausiose šalies mokyklose arba studijas nuo rudens pradės Europos universitetuose. Buvo labai įdomu sužinoti bendraamžių nuomonę įvairiais klausimais – pradedant Lietuvos švietimo sistema ir baigiant kiekvieno jų ateities perspektyvomis. Džiaugiuosi, kad šis projektas padėjo užmegzti naujų pažinčių, kurios pravers ateityje“, – tvirtino jaunuolis.

Vaikinas tikino, kad projekte dalyvavo moksleiviai, kuriems įdomi ne tik politika: „Sveikatos apsaugos ministerijos dalyviai nuo rudens studijuos mediciną, tad projektą rinkosi norėdami iš arčiau pažvelgti į sveikatos apsaugos sistemą. Galima drąsiai teigti, jog jų lūkesčiai pasiteisino – moksleiviai turėjo galimybę iš arti stebėti Santariškių klinikose atliekamą smegenų auglio šalinimo operaciją“, – pasakojo pašnekovas.

Paskutinę projekto dieną moksleiviai turėjo parengti prezentaciją, kaip LR Vyriausybė galėtų būti atviresnė, patrauklesnė ir prieinamesnė visuomenei. Jaunuolį sužavėjo pasirengimo prezentacijai procesas: „Kiekvienas dalyvis turėjo, ką pasakyti, visų pateikti argumentai buvo svarūs, buvo nelengva siekti kompromiso.“ Dalyviai siūlė labiau išnaudoti socialinių tinklų galimybes, kad informacija būtų greičiau ir paprasčiau pasiekiama, ragino valstybės tarnautojus nepamiršti tiesioginio santykio su piliečiais – aktyviau dalyvauti visuomeniniuose renginiuose ir projektuose, organizuoti bendruomenių forumus.

Anot pašnekovo, projektas „Moksleiviai – į Vyriausybę“ ugdo pilietiškumą, padeda geriau pažinti šalies viešąjį sektorių, suvokti, kad jame dirba paprasti žmonės. Paklaustas, kokioje institucijoje norėtų praleisti savaitę, jei projekte galėtų dalyvauti dar kartą, V. Juodys teigė, jog įdomiausios, be kanceliarijos, jam – Švietimo, mokslo ir sporto bei Susisiekimo ministerijų veiklos. „Šios savaitės patirtis skatina neatmesti galimybės ateityje dirbti viešajame sektoriuje, manau, kad kiekvienas mokyklą baigiantis jaunuolis turėtų pamėginti užpildyti registracijos anketą”, – tvirtino pašnekovas.

Projektas „Moksleiviai – į Vyriausybę“ šiemet įvyko 11-ąjį kartą. Kasmet dalyvauti atrenkami trisdešimt XI arba XII klasę baigusių mokinių, kurie atlieka savaitės praktiką vienoje iš 14 ministerijų arba Vyriausybės kanceliarijoje. Mokiniai bendrauja su ministrais ir viceministrais, turi galimybę išsakyti savo mintis ir pasiūlymus. Projektu skatinamas domėjimasis valstybės institucijų veikla, jaunimas turi galimybę iš arti susipažinti su šalies viešuoju sektoriumi.

Sigita RAZMUTĖ


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas